Miejsce do zabaw

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dziecko rozwija się poprzez zabawę – doskonali swoje umiejętności i poznaje świat. Pozwólmy mu na aktywność i zaplanujmy ciekawe miejsce, w którym będzie mogło realizować swoje pomysły.

Aranżacja miejsca do zabawy daje wiele możliwości
Aranżacja miejsca do zabawy daje wiele możliwości

Nie zabierajmy przestrzeni

Wrogiem spontanicznej wesołej zabawy jest brak przestrzeni. Maluch musi mieć miejsce, w którym zbuduje zamek z klocków, ustawi domek dla lalek lub rozłoży puzzle. Jeśli mamy taką możliwość, pozostawmy środek pokoju wolny - stanie się sceną, która jak w prawdziwym teatrze, raz będzie torem wyścigowym, innym razem sklepem, czy szkołą.

Ponieważ dziecko bawiąc się, spędza dużo czasu na podłodze, warto zadbać o poduchy, które spełnią funkcję wygodnych siedzisk.

 

Zabawa a wiek dziecka

W zależności od wieku dziecka zmieniają się upodobania, nawet te związane z zabawą. Malutkie dzieci nie mają poczucia odrębności, dlatego anektują całą dostępną do zabawy przestrzeń. Dziewczynki w wieku przedszkolnym zaczynają doceniać zaciszne kąciki - przytulne i osłonięte. Urządzają tam pokoje dla lalek lub przyjęcia dla pluszaków. Można wykorzystać do takich zabaw niewielką wnękę lub przestrzeń pod piętrowym łóżkiem. Czasem wystarczy osłonięcie takiego miejsca kawałkiem materiału, aby odmienić zwykły kąt.

Chłopcy lubią wolną przestrzeń na środku pokoju - potrzebują miejsca, aby rozkładać tory kolejki lub bawić się samochodami. Do tej ostatniej zabawy przyda się kolorowy dywanik, ze wzorem skrzyżowań i ulic.

 

Zadbajmy o porządek

Zabawki powinny być w zasięgu rąk dziecka, dlatego lepsze będą otwarte regały niż zamykane szafki. Meble muszą mieć taką wysokość, aby dziecko nie musiało się wspinać do najwyższych półek.

Drobne rzeczy, np. klocki, małe figurki najlepiej trzymać w pojemnikach. Na rynku jest duży wybór pudełek z różnych materiałów, np. tektura, sklejka, plastik. Producenci oferują również wykonane z grubej tektury, lakierowane na zewnątrz walizeczki, które są zamykane na metalowy zamek zatrzaskowy i mają metalową rączkę. Ich zaletą jest to, że drobne dziecięce "skarby" łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie np. wysuwanej szuflady łóżka, w której zamiast pościeli można zbudować miasto z klocków lego lub zamontować plansze do różnych gier. Dzięki temu łatwo powrócić do przerwanej zabawy, bez konieczności budowania wszystkiego od nowa.

 

Mały artysta

Dzieci od wczesnych lat lubią rysować, lepić z plasteliny, a gdy nauczą się używać nożyczek - chętnie wycinają. Młodemu artyście na pewno przyda się stolik lub blat, na którym łatwiej wykonać pracę i łatwiej zapanować nad bałaganem. Stolik można ustawić obok grzejnika, który wykorzystamy jako wieszak na  pojemniki na kredki i inne przybory.

Dużym polem popisu dla pomysłowych rodziców są… ściany. Można na nich zawiesić rulon papieru do rysowania, a obok pojemniki na kredki i mazaki lub  kupić duże arkusze do zdzierania.

Dobrym pomysłem jest pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową. Pokryta nią powierzchnia wygląda jak tablica szkolna i ma te same cechy. Można po niej pisać kredą, a potem łatwo wytrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką. Takie rozwiązanie na pewno docenią rodzice, którzy bezskutecznie walczyli z pociechami, rysującymi kredkami po ścianach. Można również kupić tablicowe naklejki, np. w kształcie zwierzątek. Łatwo je usunąć bez pozostawienia śladów na ścianie.

Innym pomysłem, który spodoba się dziecku, jest pomalowanie ściany farbą magnetyczną. Ma ona takie właściwości jak magnetyczna tablica - można do niej przyczepiać magnesy, np. w kształcie literek i cyfr.

 

Mały sportowiec

Jeśli dziecko lubi zabawy ruchowe, można w pokoju zawiesić huśtawkę lub zamontować przy ścianie drewnianą drabinkę (konstrukcja musi być solidna, bo od tego zależy bezpieczeństwo dziecka).

 

Urządzając miejsce do zabawy, dostosujmy je do charakteru i zainteresowań dziecka. Nie starajmy się dokładnie odwzorowywać pomysłów z katalogów czy pism wnętrzarskich. Nauczmy się wybierać to, co dla naszych dzieci najlepsze.

Komentarze