Kuchnia otwarta

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Małe mieszkanie dzięki aneksowi kuchennemu zyskuje więcej przestrzeni, w dużym mieszkaniu otwarta kuchnia otwiera pole do popisu dla wyobraźni.

Otwarta kuchnia to coraz bardziej popularne rozwiązanie, zwłaszcza w małych mieszkaniach
Otwarta kuchnia to coraz bardziej popularne rozwiązanie, zwłaszcza w małych mieszkaniach

Aneksy kuchenne to dobre rozwiązanie dla gospodyni, która nie jest zwolennikiem odrębności i lubi mieć podczas przygotowania posiłku kontakt z gośćmi czy rodziną. Wizualną odrębnością aneksu jest inny rodzaj podłogi, warto na przykład położyć jasne, kontrastujące płytki gresowe.

 

Dodatkowym elementem oddzielającym aneks od salonu może być ściana między górną i dolną zabudową oraz podłużna lada z wysokimi stołkami barowymi zamiast tradycyjnego stołu i krzeseł. Dla rodziny z małymi dziećmi takie rozwiązanie aneksu zamiast osobnej kuchni to dobry i najważniejszy argument. Aneksy kuchenne zajmują raczej małą część salonu, tak więc sprzęty gospodarstwa domowego powinny być raczej zabudowane, aby nie zabierały dodatkowego miejsca. Aneksy dobrze się sprawdzają w małych mieszkaniach, ściany nie zajmują dodatkowego miejsca, a i powierzchnia mieszkania wydaje się większa. Dobrze jest zaaranżować wnętrze aneksu kuchennego w podobnym stylu jak salon, aby kuchnia i czasem mały bałagan przy gotowaniu nie rzucał się w oczy.

 

Granica między salonem a kuchnią

Aneks kuchenny można oddzielić od salonu, wyraźnie wskazując na podział pomiędzy częścią rekreacyjną a jadalną. Zazwyczaj linię graniczną pomiędzy kuchnią a salonem stanowi blat, barek kuchenny bądź po prostu stół. Często stosuje się również inne wykończenie ścian i posadzek w kuchni i w salonie. Najważniejsze jednak, aby zapewnić sprawną wentylację kuchni, by uniknąć nieprzyjemnych zapachów w całym mieszkaniu i nie doprowadzić do gromadzenia się wilgoci na meblach w salonie.

Najlepiej wkomponować aneks w stylistykę pokoju dziennego, tworząc spójną całość. Przy aneksie kuchennym powinniśmy zatem nawiązać do wystroju i kolorystyki salonu. Meble w obydwu pomieszczeniach powinny do siebie pasować. Również kolory ścian i podłoga. Każdy detal jest ważny.

Podłoga w aneksie może być wykonana z innego materiału niż w salonie. Jednak jeżeli będzie wykonana z tego samego materiału, optycznie powiększy przestrzeń. Aby dobrze skomponować kuchnię z salonem można np. sprzęt AGD we wnęce aneksu zasłonić przesuwanymi drzwiami, na których umieszczone są półki ze sprzętem kuchennym lub z książkami.

 

Wady i zalety

Salon z aneksem ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Do zalet należy m.in. nowoczesny styl. Rozwiązanie to wyjątkowo dobrze sprawdza się na różnego rodzaju imprezach domowych, kiedy wszystko jest pod ręką w jednym miejscu, a więc można szybko podać przekąski czy też przygotować drinki stojąc za barem. Plusem takiego rozwiązania jest otwarcie przestrzeni. Jest to ważne przy niewielkiej powierzchni mieszkania, ponieważ nie dzielimy przestrzeni, nie ograniczamy dostępu światła. Na pewno przyjemniej gotuje się w kuchni otwartej na salon, niż w wąskiej kuchni bez okien. Mieszkanie wydaje się większe, jeżeli nie jest podzielone ściankami. Kuchnia jest jasna i doświetlona, a wszyscy domownicy mogą uczestniczyć we wspólnym gotowaniu.

 

Niestety, trzeba również dbać o nieustanny porządek, dlatego też nie ma mowy o pozostawieniu stosu brudnych naczyń na widoku. Tu najlepiej sprawdza się zmywarka, która załatwi problem. Konieczne będzie również zapewnienie jak najlepszej wentylacji - poprzez zakup dobrego okapu. W salonie może przeszkadzać hałas z kuchni, np. pracująca zmywarka, szum wody, włączony robot kuchenny, mycie naczyń - w aneksie kuchennym trudno o ciszę. Dodatkowo mogą rozpraszać odgłosy z salonu, choćby włączony telewizor czy biegające dzieci. Rozwiązanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb, trybu życia, ilości domowników, powierzchni mieszkania.

 

Projekty kuchni

Szukając ciekawych projektów kuchni, należy przejrzeć przede wszystkim różnego rodzaju gazety oraz strony internetowe. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na to, jak będzie wyglądała twoja kuchnia, przeglądając przykładowe projekty z pewnością znajdziesz ciekawe rady dotyczące stylu, kolorystyki, oświetlenia i akcesoriów kuchennych. Niestety meble na wymiar to niemały wydatek, dlatego szukając wykonawcy, sprawdź opinie o fachowcy dostępne w internecie.

Komentarze