Kombajny

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wśród mebli do pokoi dziecinnych od kilku lat doskonalone są propozycje "kombajnów", czyli łączenie w jednym meblu wielu funkcji.

W małych pokojach sprawdzą się meble wielofunkcyjne
W małych pokojach sprawdzą się meble wielofunkcyjne

Koncepcja nowoczesnego domu niemal zupełnie pomija rozwiązania przeznaczone dla dzieci. Od kilku lat doskonalone są propozycje "kombajnów", czyli łączenie w jednym, rozbudowanym meblu funkcji spania, pracy i przechowywania rzeczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu reszta pokoju pozostaje wolną przestrzenią do zabawy. W meblach tych najczęściej połączone jest jasne drewno z kolorowym laminatem i akcentami z satynowanego aluminium.

W kategorii mebli tradycyjnych stylizacja wyposażenia pokoi dla dzieci wybierana jest w zależności od płci dziecka. Charakter romantyczny mają sypialnie dla dziewcząt i pokoje dla niemowląt, urządzane meblami w stylu rustykalnym lub eklektycznym.

Pokoje dla chłopców nawiązują stylistyką do wnętrz kolonialnych z akcentami safari (ciemne drewno, surowe płótno) lub elementami żeglarskimi (mahoniowe meble z błyszczącymi mosiężnymi okuciami, motyw "róży wiatrów", tapicerka w pasy granatowo-białe i czerwono-białe).

Nieliczne nowatorskie, innowacyjne projekty wykorzystujące najnowszą wiedzę z dziedziny ergonomii dotyczą pojedynczych mebli i stanowisk pracy ucznia. Wyposażenie domu czy mieszkania musi być wygodne i bezpieczne w użytkowaniu: funkcjonalne, perfekcyjnie wykonane z przyjaznych materiałów.

 

Mały i większy razem

Z przedszkolakiem i uczniem nie jest tak łatwo. Mają różne zainteresowania, potrzeby i sposoby spędzania czasu. Młodsze dziecko nie ma jeszcze silnej potrzeby odrębności, a głównym jego zajęciem jest zabawa. Stąd, często zagarnia dla siebie dużą przestrzeń. Lokator w wieku szkolnym nie ma ochoty na ciągłe przebywanie z maluchem, ważne stają się dla niego kącik do nauki i miejsce do wypoczynku, natomiast do zabawy nie potrzebuje już tyle miejsca. Ale i na to znaleźliśmy sposób...

  • Sprawiedliwy podział - pokój podziel na dwie, w miarę równe części - w taki sposób, aby każde dziecko miało tyle samo dziennego światła.
  • Przestrzeni - według potrzeb. Kiedy starsze dziecko odrabia lekcje, blat jego biurka jest rozłożony - i to jego terytorium zajmuje więcej miejsca. Tu idealnie sprawdzi się system "kombajnu".
  • Młodszy niżej... Przedszkolak wszystkie swoje rzeczy trzyma w zasięgu ręki - na niskich półkach, w komódkach, pudłach, także pod łóżkiem.
  • ...starszy - wyżej. Miejsce do spania jest nad strefą dzienną: oszczędzisz przestrzeń oraz stworzysz uczniowi azyl, do którego młodsze rodzeństwo nie ma dostępu. Cenniejsze przedmioty nasz uczeń może chronić na wyższych półkach, będących poza zasięgiem rąk przedszkolaka. Tam znajdą się również rzeczy rzadko używane przez oboje dzieci.
  • Stonowane barwy. Aby starszy lokator pokoju mógł się spokojnie uczyć, zdecyduj się na stonowaną, neutralną kolorystykę. Mocniejsze akcenty nie to będą dodatki. W tak zaaranżowanej przestrzeni każdy z chłopców ma kawałek własnego terytorium.

 

Komentarze