Jak urządzić pokój dla dziecka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Musisz urządzić go tak, aby na każdym etapie jego życia pokój zmieniał się wraz z zainteresowaniami i potrzebami dziecka. Dziecko musi się czuć w nim dobrze i musi mieć możliwość rozwijać swoją osobowość.

Pokój dla dziecka warto urządzić w zgodzie z jego upodobaniami
Pokój dla dziecka warto urządzić w zgodzie z jego upodobaniami

Oto najważniejsze zasady przy urządzaniu pokoju dla dziecka:

  1. Lokalizacja - jeśli masz wielopokojowe mieszkanie, masz większe możliwości wyboru, co do lokalizacji. Młodsze dziecko powinno mieszkać blisko sypialni rodziców, starsze woli izolację.
  2. Upodobania dziecka - twój junior dorasta i zaczyna przejawiać zainteresowanie urządzeniem swojego pokoju? Pozwól dziecku wypowiedzieć się, co chciałoby mieć, o czym marzy... jak widzi swoja przestrzeń. Nie musi się to wiązać się z wielkimi wydatkami.
  3. Kolorowo i wesoło! - pokój dziecka nie może być smutny i nijaki. Żywe i wesołe barwy ścian na pewno będą pomocne w kształtowaniu pozytywnego nastawienia do świata. Jeśli jednak zdecydujesz się na bardziej stonowany kolor pokoju, pamiętaj o kolorowych dodatkach: zasłonkach, roletach, poduszkach, mebelkach.
  4. Pokój małej księżniczki - w takim pokoju powinno być kolorowo, radośnie, a przede wszystkim romantycznie. Zamek na wysokiej górze i kareta to obowiązkowe wyposażenie każdej, małej księżniczki. Co więcej potrzeba młodej damie, aby znaleźć się w swojej bajce? Bajkowego uroku dodadzą: mała szafka z fikuśnymi nogami, mnóstwo poduszek z falbankami...
  5. Pokój małego …pirata - który z chłopców nie marzy o wielkich podróżach morskich, odkrywaniu skarbu czy niebezpiecznej walce z rekinami morskimi? Warto uczynić z pokoju statek małego pirata. Do tego celu posłużą na pewno tematyczne dekoracje, np. ryby, rekiny, zatopiony skarb i ściany pomalowane w błękitno-żółtej tonacji. Podłogę zrób z desek - będzie przypominać pokład łodzi.
  6. Pokój wyścigowy - a może twój maluch chce być kierowcą rajdowym? Łóżko jak Formuła 1, pościel Ferrari, a do tego meble, jak fabryka samochodów, wszystko w czerwieni, która pobudza zmysły do zabawy w mechanika.
  7. Oświetlenie - na pewno przyda się możliwość regulacji oświetlenia górnego. W kąciku dziecka musi także znaleźć się lampka, która daje dyskretne, nieco przytłumione światło.
  8. Łóżko - przede wszystkim powinno być wygodne. Kształt czy kolor ustal z malcem. Być może chodzi o rzeczoną już wyścigówkę, a może wystarczy wygodny materac?
  9. Wybór mebli - pamiętaj, aby zadbać o prawidłowy rozwój kręgosłupa twojego dziecka. Ważne jest, by meble miały mechanizm, pozwalający regulować wysokość wraz ze zmieniającym się wzrostem dziecka. Całe wyposażenie pokoiku, lub kącika dla dziecka: meble, zasłony, rolety i ściany powinny tworzyć harmonię odpowiednio dobranych kolorów.

Komentarze