Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Urządzając lub remontując łazienkę, myślimy przede wszystkim o stronie estetycznej. Wybieramy kolory, wzory płytek i styl sprzętów. Warto jednak pomyśleć o czymś jeszcze – o funkcjonalności. Źle rozplanowane wnętrze nigdy nie będzie komfortowe i wygodne.

Urządzając łazienkę, warto zadbać o szczegóły...
Urządzając łazienkę, warto zadbać o szczegóły...

Wiele osób marzy o dużej łazience z oknem. Nie każdy jednak ma to szczęście, by być właścicielem pokoju kąpielowego. Choć małe wnętrze trudniej urządzić, nie można się poddawać. Przestrzegając pewnych zasad, na pewno uda nam się funkcjonalnie urządzić nawet niewielkie pomieszczenie.

Wybór sprzętów

Pierwszą decyzją powinien być wybór liczby i rodzaju sprzętów. Zależy to w dużym stopniu od naszych upodobań i stylu życia. Nawet jeśli marzy nam się zarówno wanna (bo lubimy wylegiwać się w ciepłej wodzie), jak  i kabina prysznicowa (doceniamy szybką kąpiel i zmniejszenie rachunków za wodę) mały metraż łazienki nie pozwoli nam na jednoczesne zrealizowanie obu pomysłów. Jeden z nich musimy odrzucić. Warto wtedy zrobić listę plusów i minusów i wybrać ten sprzęt, który będzie miał według nas więcej zalet. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, zależy ona bowiem od potrzeb konkretnej rodziny. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnych rozterek, trzymajmy się raz podjętej decyzji.
Podobnie należy postąpić przy wyborze rodzaju pralki, rozstrzygając dylemat - ładowana od przodu czy od góry, umywalki - okrągła, eliptyczna, kwadratowa, mała, duża, podwójna a może narożna? Jeśli decyzję o rodzaju urządzeń mamy za sobą, czas na ich rozplanowanie we wnętrzu.

Wolna przestrzeń

Najważniejsze, by nie zapomnieć o zaplanowaniu wolnego miejsca przy sprzętach. Jest to konieczne, aby później móc z nich wygodnie korzystać. Pomóc może wycięcie z papieru (najlepiej wykorzystać papier milimetrowy)  modeli w odpowiedniej skali i ułożenie ich na planie architektonicznym łazienki. Dostępne są również proste programy komputerowe ułatwiające planowanie rozmieszczenia sprzętów.

Przed umywalką, jeśli będzie służyła jedynie do mycia rąk, wystarczy wolne pole o wymiarach 50 x 50 cm. Jeśli będziemy w niej myli również górną część ciała, wymiary muszą być nieco większe ok. 65 x 110 cm. Więcej miejsca należy przewidzieć również wtedy, gdy w rodzinie jest małe dziecko, któremu trzeba pomagać przy myciu. Umywalka, z której będzie korzystała osoba dorosła powinna znajdować się na wysokości ok. 75-80 cm.

Aby swobodnie wchodzić do wanny, a później z niej wychodzić, a także by wytrzeć się i ubrać potrzebne jest miejsce o wymiarach 70 x 100 cm. Baterię ścienną nad wanną instalujemy na wysokości ok. 75 cm, a górny prysznic na 180 cm. Wolne miejsce przy kabinie prysznicowej powinno mieć przynajmniej 70 x 90 cm. Przed sedesem trzeba zostawić wolną przestrzeń ok. 80 x 85 cm. Zapewni to wygodne korzystanie z  urządzenia, a także jego czyszczenie. Sedes najlepiej zawiesić na wysokości ok. 40 cm.

Pralka musi być ustawiona w takim miejscu, by łatwo było do niej wkładać, a potem z niej wyjmować pranie. Najlepiej, by wolna przestrzeń przed urządzeniem miała wymiary 90 x 100 cm. Jeśli mamy naprawdę bardzo małą łazienkę, lepiej kupić pralkę ładowaną od góry. W takim wypadku trzeba pamiętać, aby nie wieszać nad nią zbyt nisko szafek lub półek, bo to utrudni otwieranie górnej pokrywy.

Podane wolna pola wymagane dla poszczególnych sprzętów mogą się oczywiście pokrywać. Jednak zbyt bliskie usytuowanie obok siebie, np. wanny, sedesu i umywalki może utrudniać korzystanie z nich.

Planowanie drobiazgów

Czasem nieprzemyślane decyzje dotyczące wydawałoby się drobiazgów mogą utrudniać korzystanie z łazienki. Dotyczy to np. wysokości zawieszenia lustra nad umywalką - powinno się to zrobić w taki sposób, by mogli się w nim przeglądać wszyscy domownicy, a nie tylko najwyższa osoba w rodzinie. Przy kabinie prysznicowej i wannie trzeba przewidzieć wieszaki na ręczniki i szlafroki, w takim miejscu by łatwo było po nie sięgnąć, wychodząc z kąpieli. Uchwyt do papieru toaletowego lepiej zamocować z boku sedesu, a nie z tyłu. Przy umywalce musi być miejsce na mydło, szczoteczki i pastę do zębów.
Jeśli lubimy porządek, lepiej zdecydować się na zamykane szafki zamiast otwartych półek.

Dziecko w łazience

Wielu producentów oferuje sprzęty, które pomagają w korzystaniu z łazienki najmłodszym domownikom. Stabilny stołeczek ustawiony przy umywalce pozwoli wygodnie umyć ręce. Przyda się również przy korzystaniu z sedesu. Pomocna będzie także nakładka na deskę klozetową zmniejszająca otwór sedesu. Innym bezpiecznym, choć wciąż dość kosztownym, rozwiązaniem jest deska wolno opadająca (np. firmy Roca).
W wannie i kabinie prysznicowej warto zastosować maty lub specjalne naklejki antypoślizgowe. Dla bezpieczeństwa dziecka trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie  (lampy, np. przy lustrze nie mogą być zbyt nisko) a także zabezpieczenie kontaktów (powinny mieć hermetyczne pokrywy i być przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności).


Rodzice małych dzieci muszą również pamiętać o zabezpieczeniu przechowywanych w łazience chemicznych środków czystości. Bardzo ważne jest uniemożliwienie dziecku zatrzaśnięcia się w pomieszczeniu - w drzwiach łazienki trzeba zamontować zamek, który można otworzyć od zewnątrz.  
Niektórzy producenci mają w swojej ofercie ceramikę łazienkową przeznaczoną dla dzieci. Z myślą o najmłodszych została zaprojektowana np. seria Nova Top Junior firmy Sanitec Koło. Niewielką umywalkę oraz małą miskę ustępową z kolorową deską sedesową skonstruowano tak, aby dzieci mogły z nich swobodnie korzystać. Miska ustępowa lejowa o wysokości 33 cm zapewnia wygodę nawet kilkulatkom, a jej rozmiary zapewniają im bezpieczeństwo - nie ma ryzyka wpadnięcia do miski. Elementy tej serii wykonane są z bezpiecznych materiałów.

Łazienka urządzona w sposób przemyślany jest nie tylko wygodniejsza i funkcjonalna, ale również, o czym warto pamiętać, bezpieczniejsza.

Tematy: łazienka, wnętrza, urządzanie łazienki

Komentarze