Jak urządzić antresolę?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli masz wysokie mieszkanie, możesz z powodzeniem wykorzystać przestrzeń pod sufitem, urządzając antresolę. Takie rozwiązanie powiększy przestrzeń mieszkalną, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Zobacz, jak urządzić antresolę.

Antresola świetnie powiększa wysokie mieszkania o małej powierzchni
Antresola świetnie powiększa wysokie mieszkania o małej powierzchni

Antresola to rodzaj tarasu z widokiem na pokój. Do urządzenia antresoli najlepiej wykorzystać miejsce znajdujące się tuż nad drzwiami wejściowymi do pomieszczenia. Wówczas nie ograniczamy dopływu światła dziennego.

W zależności od wielkości przestrzeni, możemy wstawić w nowym pokoju materac, gdyż łóżko nie będzie proporcjonalne do wysokości pomieszczenia. Ściany antresoli najlepiej pomalować w kolorach kontrastujących z tymi w pokoju dziennym. Ciekawym rozwiązaniem jest też przyklejenie na ścianę fototapety.

Bardzo ważne jest, aby schody były dobrze dopasowane do stylu pomieszczenia na dole. Aby uzyskać trochę bardziej intymny nastrój, można na antresoli postawić do 1/2 jej wysokości ściankę działową. Równie dobrym rozwiązaniem jest oplecenie barierek z wykorzystaniem maty bambusowej.

 

Funkcje antresoli

Antresola powiększa przestrzeń użytkową, pełniąc różne funkcje: biblioteki, kąta telewizyjnego, miejsca do snu lub uprawiania hobby. Dzieląc przestrzeń na dwa poziomy, wzbogaca jej odbiór - daje dwa punkty widzenia, z góry i z dołu. Sprzyja integracji mieszkańców, przebywając na niej nie traci się kontaktu z pozostałymi domownikami. Poprawia także proporcje zbyt wysokich i małych wnętrz.

To, jaką antresola pełni funkcję, zależy głównie od jej wielkości. W niewielkich pomieszczeniach wykorzystywana jest jako dodatkowa powierzchnia, na której można zorganizować miejsce do pracy, czy najczęściej, do spania. Małe antresole swoją lekką konstrukcją przypominają dodatkowy mebel - półkę z drewna lub ze stali, czasem, tracąc funkcję dodatkowego pomieszczenia, zostają zredukowane do schowka.

 

Konstrukcja antresoli

Konstrukcja antresoli musi być bezpieczna i stabilna oraz dostosowana do konkretnego wnętrza. W przypadku niewielkiej przestrzeni jaką dysponujemy, konstrukcję antresoli można oprzeć na belkach umocowanych w ścianie (unikniemy w ten sposób dodatkowych filarów nośnych), które po zamaskowaniu staną się zupełnie niewidzialne.

Najrzadziej spotykane są antresole podwieszane do stropu budynku, z uwagi na możliwość jego przeciążenia. Dobór materiału do konstrukcji antresoli zależy przede wszystkim od stylistyki wnętrza, efektów, jakie chcemy osiągnąć, ale również od jej wielkości; najczęściej stosowane są różniące się wytrzymałością: drewno, stal i żelbet. W ekstrawaganckich rozwiązaniach do budowy antresoli wykorzystywane są się luksfery i tafle hartowanego, zbrojonego szkła, oprawiane w metalowe ramy.

 

Oświetlenie antresoli

Antresole wymagają odpowiedniego doświetlenia. Mimo to, że jesteśmy w pobliżu sufitu, lepsze od żyrandola jest oświetlenie boczne - kinkiety, halogeny - dzięki niemu można również "rzeźbić" przestrzeń wnętrza. Oświetlenie zależy też od funkcji, jaką pełni antresola. Pamiętajmy również, że na antresoli gromadzi się najbardziej rozgrzane powietrze. Dlatego w pobliżu niej warto założyć kratkę wentylacyjną lub wentylację mechaniczną.

 

Ważne: balustrada!

Wznosząc antresolę nie wolno zapomnieć o balustradzie, która zabezpieczy przed wypadnięciem, wytrzyma ciężar osoby, która się potknie. Wybór materiału, z którego będzie wykonana balustrada zależy również od charakteru mieszkania. Obok klasycznej balustrady z metalową barierką czy drewnianej z tralkami możemy wykorzystać szklane, hartowane tafle czy ażurowe, metalowe kraty. Zadanie balustrady spełnią także stabilnie zamontowane blaty do pracy lub oparcia odwróconych mebli wypoczynkowych. Jednak estetyka nigdy nie powinna przesłaniać jej zasadniczej funkcji, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa.

 

Antresolę z parterem zawsze łączą schody, na które zwykle szkoda miejsca. Im częściej będziemy bywać na antresoli, tym schody powinny być wygodniejsze. Do tego oczywiście muszą pasować zarówno do dołu mieszkania, jak i do góry, czyli rzeczonej antresoli.

Komentarze