Jak zrobić porządek w kwadrans

Ocena: 4.58/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Te 10 czynności sprawi, że twoje mieszkanie będzie robić wrażenie posprzątanego

Masz małe dziecko i najwyżej kwadrans na sprzątanie? To wystarczy. Fot. Shutterstock
Masz małe dziecko i najwyżej kwadrans na sprzątanie? To wystarczy.

Młoda mama nie ma czasu na sprzątanie. Koniec, kropka. Tak, tak, oczywiście zawsze znajdą się kobiety, które powiedzą: „A ja jakoś sobie radzę! Codziennie odkurzam, myję podłogi, nigdy nie korzystam ze słoiczków, tylko sama gotuję, piorę ręcznie, piekę chleb...itd.” No dobrze, nie chcemy wiedzieć, jak one to robią, ale może NASA powinna je przebadać… Wróćmy więc do przeciętnej młodej mamy (nie będącej cyborgiem) i jej domu, który zwykle wygląda tak, jakby przeszedł przez niego huragan.

Na pewno słyszałaś o Zasadzie Pareta (inaczej 80/20). Można ją wykorzystać w każdej dziedzinie życia. Zgodnie z nią 20 proc. naszych działań przynosi 80 proc. efektów i odwrotnie – 80 proc. działań przynosi tylko 20 proc. efektów. Kierując się tą prawdą, wybraliśmy 10 czynności, które nie zajmą wiele czasu, a sprawią, że twój dom będzie wyglądał „całkiem nieźle”. A to już coś, prawda? 

1. Pościel łóżko

Ta czynność diametralnie zmieni wygląd pokoju. Możesz mieć wszystko perfekcyjnie wysprzątane, ale rozrzucona pościel zniszczy wrażenie ładu i czystości. I odwrotnie – pościelone łóżko sprawi, że pokój zasłuży na miano „posprzątanego”, nawet jeśli kurz nie był od dawna ścierany.

2. Pozbieraj brudne naczynia z różnych kątów mieszkania, włóż do zmywarki albo umyj

Niewiele rzeczy robi gorsze wrażenie niż kubki i talerze z resztkami jedzenia. A do tego ten „zapach”. Wersja minimum – włóż do zlewu.

3. Weź pudełko (może być po butach) i przejdź się z nim po mieszkaniu

Wkładaj do niego wszystkie zabłąkane rzeczy, których miejsce jest gdzie indziej np. gumki do włosów, śrubokręt, instrukcje bilety tramwajowe itd. Później np. wieczorem, zrób jeszcze jedną rundę i roznieś wszystkie rzeczy po mieszkaniu, kładąc je tam, gdzie powinny być. Przez cały dzień możesz dokładać do pudełka rzeczy, których chwilowo nie możesz odłożyć na miejsce. Oczywiście najlepiej jest od razu je tam odkładać, ale gdybyś tak robiła, to pewnie nie czytałabyś tego tekstu ;

4. W łazience umyj toaletę (najważniejsze jest wnętrze muszli i deska, resztę ostatecznie zostaw na lepsze czasy), umywalkę i lustro (pochlapane pastą do zębów bardzo psuje wrażenie).

5. Pochowaj detergenty i inne środki, które nie powinny znaleźć się w zasięgu małych rączek.

Wprawdzie nie wpłyną znacząco na poprawę wizerunku mieszkania, ale nie byliśmy w stanie tego punktu pominąć. Do szpitali wciąż trafiają dzieci, które butelkę z mleczkiem do czyszczenia czy płynem do naczyń uznały za świetną zabawkę. Holenderska kampania społeczna najlepiej pokazuje zagrożenie.

6. Przetrzyj podłogę papierem

Odkurzanie i mycie podłóg wymaga sporo czasu i wysiłku. Ratunkiem będzie zwilżenie kawałka ręcznika papierowego i przejechanie nim po najgorszych fragmentach, czyli podłodze w kuchni i łazience. Kilka szerokich ruchów ręką, potem rzut do kosza na śmieci i gotowe.

7. Wywietrz mieszkanie

Otwórz okna lub drzwi balkonowe bardzo szeroko, najlepiej na przestrzał. Wystarczy kilka minut, by mieszkanie zostało wywietrzone. To bardziej skuteczne niż długie wietrzenie przez ledwo uchylone okno. Nawet najlepiej wysprzątane, ale dawno niewietrzone mieszkanie, będzie kojarzyć się z „zapuszczeniem”. Nie wspominając już o tym, że wietrzenie jest zdrowe.

8. Pranie, które czeka na prasowanie (tam, gdzie są dzieci, zwykle są go sterty) włóż do specjalnego kosza

To zrobi lepsze wrażenie niż pozostawienie wypranych ubrań i pościeli na fotelu czy łóżku. Niektórzy nawet mają w szafie osobną półkę/-i, na rzeczy wyjęte z pralki. Dzięki temu nie muszą ich trzymać na widoku. To jednak jest wersja dla osób, które nie mają przepełnionych szaf (czyli dla nielicznych).

9. Poproś przedszkolaka, by posprzątał zabawki, wrzucając je do dużego kosza

Możesz zaproponować, by ścigał się z czasem (maluchy to uwielbiają). Ustaw timer i powiedz dziecku, że zabawa polega na wrzuceniu wszystkich zabawek, które są na podłodze, zanim rozlegnie się alarm. Pamiętaj tylko, by dać maluchowi odpowiednio dużo czasu.

Jest jeszcze za mały na porządki? I tak kup kosze na zabawki. Układanie klocków i pluszaków na półkach pochłania zbyt dużo czasu.

Sprawdź, jak urządzić pokój przedszkolaka, by mógł w nim utrzymać porządek

10. Znajdź miejsce na wózek

Dziecięce pojazdy zazwyczaj zajmują dużą część mieszkania i sprawiają, że robi ono wrażenie strasznie zagraconego. Niestety wyjściem nie jest stawianie wózka na klatce schodowej - w razie akcji ewakuacyjnej mógłby stanowić niebezpieczną przeszkodę. Lepiej jest trzymać go w wózkowni (warto o nią zawalczyć z administracją) albo na balkonie (jeśli ten ma daszek). Najpierw jednak trzeba wyczyścić koła, żeby nie wyrysowały brudnej trasy na podłodze. Jeśli balkon nie ma dachu, postaw na nim sam stelaż z kołami. Możesz go tam wnieść (nie zostawisz śladów), bo jest stosunkowo lekki. Dla gondoli łatwiej znajdziesz miejsce w domu.

Sprawdź, jak przemeblować dom, by znaleźć miejsce dla małego lokatora

Tematy: porządki, sprzątanie mieszkania, szybkie sprzątanie, sprzątanie łazienki, sprzątanie kuchni

Komentarze