Jak przygotować pokój dla dziecka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wiadomość, że wkrótce pojawi się nowy członek rodziny często jest dla przyszłych rodziców zaskoczeniem – nawet dla par, które planowały powiększenie rodziny. Niedowierzanie szybko ustępuje radości i uruchamia gonitwę myśli – jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

Kącik dla dziecka można z powodzeniem wydzielić w pokoju rodziców
Kącik dla dziecka można z powodzeniem wydzielić w pokoju rodziców

Przyszłe mamy chcą wszystko perfekcyjnie zaplanować i szczególnie dbają o to, by niczego nie zaniedbać. Jednym z ważniejszych punktów na liście rzeczy niezbędnych jest przygotowanie mieszkania na przybycie małego lokatora.

Kącik w pokoju rodziców

Nie wszyscy mają to szczęście, że mogą przeznaczyć dla dziecka osobny pokój. Wiele osób musi się zadowolić jedynie wydzielonym kątem. Nie warto się tym jednak stresować, przecież nawet posiadacze dużych mieszkań, w pierwszych miesiącach życia dziecka, ustawiają łóżeczko we własnej sypialni. Jest to wygodne i ułatwia doglądanie niemowlęcia nocą.

Jeśli kącik dziecka będzie znajdował się w pokoju dziennym, w którym toczy się życie całej rodziny, warto odgrodzić tę przestrzeń np. parawanem. Da to namiastkę intymności.

 

Osobny pokój dla dziecka

Jeśli planujemy osobny pokój dla dziecka, najlepiej, by był położony w głębi mieszkania, raczej od strony podwórka niż ruchliwej ulicy. Nie musi to być najmniejszy z pokoi - kierujmy się zdrowym rozsądkiem, a nie  często nadużywaną regułą - najmniejsze wnętrze dla najmniejszego domownika.
Nie planujmy zbyt wielu mebli - potrzeby niemowlęcia są niewielkie. Musimy pomyśleć o miejscu do spania, przewijania i karmienia. Na początek wystarczy łóżeczko, najlepiej takie, którego poziom można regulować, przewijak i wygodny fotel lub krzesło - niezbędne do karmienia.
Łóżeczko powinno stać z dala od grzejnika, w miejscu, w którym nie będzie przeciągu, z dobrym dostępem do dziennego światła, jednak nie bezpośrednio przy oknie.

W pokoju niemowlęcia bardzo ważne jest utrzymanie czystości. Pod tym kątem powinny być wybierane elementy wystroju. Lepiej zrezygnować z rzeczy, w których gromadzi się kurz i roztocza, np. z dywanów. Dobrze sprawdzają się podłogi drewniane, np. panele, które  łatwo przetrzeć wilgotną szmatką, usuwając kurz. Złym pomysłem są ciężkie zasłony. Przed zbyt ostrym słonecznym światłem równie dobrze chronią żaluzje lub tkaninowe rolety. 

Kołyska

Ostatnio do łask powracają kołyski - poleca je wielu rodziców. Łagodne kołysanie uspakaja niemowlę i często ratuje mamy przed bezsennymi nocami - nie wstając z łóżka wystarczy wyciągnąć rękę, by delikatnie kołysać niemowlę. Decydując się na taki zakup, trzeba jednak pamiętać, że dziecko szybko rośnie i kołyska starczy najwyżej na 6 miesięcy.

 

Przewijak

Niezbędne jest również miejsce do przewijania. Przewijak można położyć na komodzie lub niewysokiej szafce, a gdy mamy wyjątkowo mało miejsca, oprzeć na łóżeczku - odpowiednio zabezpieczając od spodu kołeczkami, by się nie zsunął.
Opieka nad dzieckiem jest łatwiejsza, gdy wszystkie rzeczy są pod ręką i nie trzeba ich wciąż szukać. Ubrania, pieluchy i niezbędne akcesoria do pielęgnacji najwygodniej przechowywać w szufladach - łatwo utrzymać w nich porządek. W skrajnie niesprzyjających warunkach, gdy mamy bardzo mało miejsca, funkcję podręcznego blatu, na niezbędne do pielęgnacji kosmetyki musi pełnić … parapet.

 

W szafie rodziców

Zbędna natomiast wydaje się dziecięca szafa, często wchodząca w skład kompletów meblowych. Zajmuje dużo miejsca i szybko przekonamy się, że można się bez niej obyć. Dobrym rozwiązaniem może być przystosowanie szafy rodziców, np. przez zamontowanie dodatkowych drążków rozporowych (będzie je można później zdjąć) i wstawienie samodzielnie złożonego stelaża z drucianymi wysuwanymi półkami (można go kupić w sklepach z wyposażeniem szaf).

 

Oświetlenie w pokoju niemowlaka

Ważne jest oświetlenie pokoju. Oprócz tradycyjnego żyrandola, zainstalowanego zwykle centralnie na suficie, warto pomyśleć o małej nocnej lampce lub kinkiecie. Dodatkowe punkty świetlne, dające łagodne rozproszone światło o naturalnej barwie, przydadzą się, gdy w nocy trzeba będzie wstać do dziecka.

 

Pamiętajmy, że urządzenie pokoju dla dziecka, nawet jeśli początkowo nas przerasta, może być źródłem radości. Czy tak się stanie zależy tylko od nas samych. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem i… własnym gustem. Słuchajmy rad, ale wyborów dokonujmy samodzielnie. Patrząc na efekt naszej pracy, cieszmy się z tego, co udało nam się osiągnąć i nie zapominajmy, że na świecie nie ma rzeczy doskonałych.

7 rzeczy, które dzieci chciałyby mieć w swoim pokoju

Tematy: pokój dla dziecka, pokój dla niemowlaka

Komentarze