Garderoba

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Garderoba w postaci odrębnego pomieszczenia jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Kto raz poznał jej zalety, pozostanie jej gorącym zwolennikiem.

Szafki, półki, pudełka - garderoba musi być funkcjonalna
Szafki, półki, pudełka - garderoba musi być funkcjonalna

Garderoba to przede wszystkim szansa na porządek w ubraniach. Łatwo je układać, segregować, zdjęte z wieszaka nadają się do włożenia bez dodatkowych zabiegów. Zaletą garderoby jest również to, że pozwala uwolnić inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, szafeczek, komód i pawlaczy.

Zamknięta garderoba nie ma sensu, jeśli jest zbyt mała, wąska lub płytka, tak, że nie można się w niej swobodnie obrócić. Nie decydujmy się na garderobę jako oddzielne pomieszczenie we wnęce kilkadziesiąt centymetrów głębszej niż szafa. Będzie ciasna, a nie zmieści się w niej więcej niż w zwykłej szafie z przesuwnymi drzwiami w sypialni. Na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3,5 m2. Najlepiej, gdy szafy mieszczą się wzdłuż dwóch dłuższych ścian. Pomiędzy szafą a ścianą lub pomiędzy dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej 100 cm. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba 1,5 m2 wolnej powierzchni.

 

Garderoba pojemna

O jej funkcjonalności niewątpliwie decyduje kształt. Długą, wąską trudno będzie w pełni wykorzystać. Garderoba w kształcie kwadratu jest wygodniejsza i bardziej pojemna. Można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście. Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy garderoba znajduje się pomiędzy sypialnią a łazienką. Jeśli drzwi do nich są na jednej osi, powierzchnia komunikacyjna nie ogranicza miejsca na szafy. Często projektuje się garderoby pod skosami na poddaszach. To dobry sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni. Jednak garderoba pod spadkiem może nie spełniać naszych wymagań. Czasem na planie domu pomieszczenie wygląda na duże, 2 x 2,4 m, lecz większa jego część może być zbyt niska, aby nadawała się do przechowywania ubrań. Będzie raczej przydatnym schowkiem. Warto więc zawsze sprawdzić na planie przekroju domu, jakiej wysokości jest ścianka kolankowa. Jeśli jest niska (30-50 cm), możemy zainstalować przy niej tylko głębokie półki. Wysokość 100 cm pozwoli na zamontowanie drążków na powieszenie ubrań.

 

Garderoba dobrze wyposażona

Możemy wybierać spośród koszy i szuflad, stojaków i drążków na buty, ruchomych drążków na spodnie, wieszaków, uchwytów. Nie zawsze jednak bogatsze wyposażenie oznacza większą funkcjonalność garderoby. Zamiast jednego długiego drążka na wieszaki lepiej zaplanować kilka krótszych. Ideałem są oddzielne miejsca służące do wieszania rzeczy długich (ok. 150 cm) i krótkich (na koszule, marynarki, złożone spodnie, spódnice wystarczy 95 cm). Wszystko, co wysuwane (szuflady lub koszyki), jest praktyczniejsze od nisko umieszczonych półek. Jeśli potraktujemy garderobę, jako otwartą szafę, półki i drążki na wiszące ubrania nie muszą być zamknięte. Decydując się na to, pamiętajmy jednak, że ich zawartość będzie się kurzyć. Przydadzą się wtedy pudła i pokrowce.

 

Garderoba oświetlona

Firmy produkujące wyposażenie oferują również oświetlenie w suficie albo na ścianie. Żarówki o mocy 25W włączane od czasu do czasu dodatkowo osuszą pomieszczenie. Oświetlenie może się włączać automatycznie przy otwieraniu drzwi. Jeśli garderoba służy jako przebieralnia, niezbędne jest też lustro.

 

Garderoba wentylowana

Garderoba koniecznie powinna mieć wentylację. Czasami jednak brak wolnych przewodów wentylacyjnych w pomieszczeniu nam to uniemożliwia. Jednym ze sposobów zapewnienia wentylacji jest kratka w ścianie pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem. Temperatura powinna tu być taka sama, jak w sypialni. Dlatego nie należy wyprowadzać przewodu wentylacyjnego bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną.

 

Ile potrzeba miejsca na przechowywanie ubrań?

Optymalnie jest wtedy, gdy w domu każdy domownik ma swoją szafę, a te znajdują się w garderobach. Oczywiście nie w każdym domu jest to możliwe. Zawsze jednak należy dążyć do tego, aby każdy miał kąt na własne rzeczy, nawet gdy jest to tylko połowa wspólnej szafy. Garderoby lub szafy na bieliznę, koszule, bluzki, spodnie, sukienki, garnitury itp. powinny się znajdować blisko sypialni i łazienki, tak aby po wstaniu z łóżka nie trzeba było krążyć po domu w poszukiwaniu ubrań. Najlepiej, gdy dorośli mają swoją garderobę, a dzieci swoją. Nie zapomnijmy o miejscu na ręczniki, obrusy, pościel. Tak zwaną bieliźniarkę można zlokalizować w pralni lub wygospodarować na nią miejsce w ogólnej garderobie. Można także rozdzielać bieliznę, kierując ją w różne miejsca, czyli ręczniki do szafki w łazience, ścierki do kuchni, a pościel do szaf przy sypialni. Przy wejściu do domu powinna się znaleźć garderoba albo duża szafa, w której trzymamy używane na bieżąco wierzchnie okrycia i buty. Latem trafiają do niej rzeczy letnie, zimą zimowe. To jeszcze nie wszystko. Na rzeczy sezonowe przydaje się dodatkowa garderoba. To w niej będziemy przechowywać zimowe ubrania latem i letnie kurtki zimą. Buty aktualnie nieużywane powinny mieć swoją szafę. Poza tym są w domu także rzeczy wspólne albo używane okazjonalnie, takie jak walizki, torby, ubrania na szczególne warunki (sztormiaki, kurtki puchowe na wielki mróz), ubrania i sprzęty sportowe (narty, deski, pianki) - to wszystko także powinno się znaleźć w tej garderobie.

 

Co zamiast garderoby?

Jak widać, szaf i garderób powinno być tyle, że w niewielu domach znajdzie się na nie miejsce. Jak więc sobie radzić? Najbardziej potrzebna jest duża ogólna garderoba przy sypialniach. Mogą się w niej znaleźć szafy dla wszystkich i na wszystko. Druga garderoba albo obszerna szafa powinna być przy wejściu, aby było gdzie odwiesić wierzchnie ubrania, nie tylko swoje, ale i gości. Uff… jeśli tylko możecie sobie na to pozwolić, wygospodarujcie miejsce przynajmniej na jedną garderobę, a przekonacie się, jak cudownie funkcjonalnym pomieszczeniem będzie dla całej rodziny.

Komentarze