Dziecko w ogrodzie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dzieci kochają zabawę na świeżym powietrzu, jednak pozostawione same sobie szybko zaczynają się nudzić. Jeśli nie chcemy, by nasz ogródek zamienił się w pobojowisko, zaplanujmy miejsce do zabawy dla naszych pociech.

W czasie zabawy w ogrodzie dziecku trzeba przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo
W czasie zabawy w ogrodzie dziecku trzeba przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo

Gdzie urządzić miejsce do zabawy

Plac zabaw najlepiej urządzić w widocznym miejscu, tak, by dorośli mogli mieć dzieci na oku bez konieczności odrywania się od swoich zajęć. Dlatego lepiej wybrać miejsce przed oknami domu, a nie na jego tyłach.

Zabawki powinny być ustawione na miękkim podłożu. Zamortyzuje to ewentualne upadki. Jeżeli grunt jest nieprzepuszczalny (np. glina), trzeba zadbać o warstwę przepuszczalną, np. piasek lub żwir. W przeciwnym razie po deszczu teren zabaw zamieni się w błotniste jeziorko i będzie długo wysychał.

 

Jak wybierać zabawki

Sprzęty powinny być dostosowane do wieku i wzrostu dzieci. Przede wszystkim muszą być dobrze zamocowane - dotyczy to szczególnie huśtawek i drabinek.W trakcie zakupów trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiały, z których zrobiono zabawki. Elementy drewniane muszą być dobrze wykończone i wygładzone, aby dziecku nie wbiła się drzazga. Nie mogą mieć wystających metalowych elementów, np. gwoździ. Powinny być zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych środkami nietoksycznymi i nie wywołującymi alergii. Pełną gwarancję bezpieczeństwa dają sprzęty renomowanych producentów, opatrzone odpowiednimi atestami.

 

Piasek i woda

Zabawa z piaskiem to jedno z ulubionych zajęć małych dzieci. Piaskownicę można zbudować samodzielnie, choć wymaga to pewnej wprawy w posługiwaniu się narzędziami. Jeśli nie mamy zacięcia do majsterkowania, kupmy gotową. Najczęściej piaskownice są wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Ważne, by miały pokrywę  - piasek musi być zabezpieczony, by po zakończeniu zabawy nie został zanieczyszczony, np. przez zwierzęta domowe lub gryzonie. Jeśli wybierzemy niezacienione miejsce, bawiące się w piaskownicy dzieci trzeba osłonić przed słońcem. Do tego celu można wykorzystać parasol ogrodowy lub kolorowy namiot.

 

piaskownica z zadaszeniem

Piaskownica z zadaszeniem (www.babyvip.pl)

 

Żywiołem, który niezwykle pociąga dzieci jest woda. Basenik ogrodowy to duża frajda dla dzieci. Woda szybko się w nim nagrzewa. Niektóre modele mają daszki chroniące przed słońcem. Pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać basenów bez nadzoru i po skończonej zabawie wylewać z nich wodę.

 

Własny domek

Ogrodowe domki są bardzo lubiane przez dzieci. Łatwo się w nich ukryć przed wzrokiem opiekunów. Stają się dziecięcymi miniświatami, do których dorośli mają utrudniony dostęp, chociażby z powodu swojego wzrostu. Mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub uszyte z tkaniny, którą naciąga się na aluminiowy stelaż.

 

drewniany domek

Drewniany domek dla dzieci (www.zapfcreation.pl)

 

Huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki

Jeśli zdecydujemy się na ustawienie w ogrodzie huśtawek, zjeżdżalni i drabinek, należy dobrze przymocować je do podłoża, a także sprawdzić stan lin (czy nie są przetarte), łańcuchów i siodełek. Tego typu urządzenia zawsze trzeba dobrać do wieku i wagi dziecka.

 

huśtawka dla najmłodszych

Huśtawka dla najmłodszych

(www.brykacze.pl)

 

Zjeżdżalnie powinny być wykonane z jednego kawałka (niedopuszczalne jest łączenie kilku blach, bo grozi to skaleczeniem), nie mogą być też zbyt wysokie.

Na rynku dostępne są zabawki łączące kilka funkcji. Dziecko może nie tylko zjechać ze zjeżdżalni, ale również wchodzić po miniściance wspinaczkowej. Platforma na szczycie to dobre miejsce widokowe, z którego widać cały ogród. Dodatkową atrakcją jest tunel do czołgania się i schowek pod zjeżdżalnią, w którym można się ukryć.

 

Komentarze