Drzwi do domu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zakup nowego mieszkania to początek metamorfozy wnętrza, od czego więc zacząć, by na początek zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa?

Drzwi wejściowe mówią dużo o właścicielach domu i mieszkania
Drzwi wejściowe mówią dużo o właścicielach domu i mieszkania

Wstawienie drzwi to praca budowlana. Drzwi zajmują sporą przestrzeń ściany i nie da się ich zasłonić, czy też przenieść w inne miejsce i schować.

 

Różne, ale...takie same

Wprowadzając się do nowego mieszkania czy domu, powinniście postarać się od początku nadać mu pewien styl i niepowtarzalny charakter. Drzwi pomagają w tym w takim samym stopniu jak meble. Oprócz walorów desinerskich, powinny posiadać także użytkowe. Nie do wszystkich pomieszczeń pasują identyczne modele.

 

Dobrze gdy salon, również niewielki w tradycyjnym "m", sprawiał wrażenie przestronności, a sypialnia jako miejsce intymne, powinno być oddzielone od reszty świata. Drzwi do łazienki muszą spełniać praktyczne wymagania. Wybierając drzwi na miarę potrzeb, powinniście określić styl mieszkania.

 

Wybierajcie zarówno skrzydła pełne, jak i te z dużą szybą oraz mniejszą ilością przeszkleń. Dzięki temu, nie rezygnując z funkcjonalnych rozwiązań, unikniecie aranżacyjnego bałaganu. Błędem popełnianym przy wyborze drzwi jest szukanie czegoś "pod kolor" mebli. A je przecież wymienia się o wiele częściej niż drzwi. Nie stańcie się więc niewolnikami koloru, zwłaszcza, że meble i drzwi w identycznym kolorze mogą stwarzać wrażenie schematu i jednostajności.

Drzwi w naturalnej okleinie z drewna są bardziej efektowne, ale jeśli mamy mieszkanie wyposażone w tańsze meble z płyt ze sztuczną okleiną, swoją obecnością mogą podkreślać, że pozostałe elementy wyposażenia pochodzą z "niższej półki". Drzwi okleinowane i fornirowane nie oznaczają, że jedne są gorsze, a drugie lepsze, są po prostu inne. Pasują do różnych wnętrz, różnych mebli, są zależne od gustu i upodobań, a także od możliwości finansowych. Drzwi mogą mieć różne style, wybierzcie ten, który będzie pasował do wnętrza i stylu domu czy mieszkania, lub projektu zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej.

 

Styl dworkowy - to naturalne materiały i kolory, wzory proste, wykonane naturalnymi metodami, bez wykorzystywania zaawansowanych technologii. Dekoracje ręcznie malowane, czerpiące z przyrody. Do stylu pasują drzwi z pełnego drewna płycinowe lub filongowe, jeśli szklone - to z grubymi szprosami konstrukcyjnymi. Kolory jasne - najlepiej sosna lub dąb. Mogą też być malowane na biało farbą kryjącą lub z delikatnymi podbarwieniami. Opaski proste lub delikatnie profilowane, okucia mosiężne.

 

 

Styl historyczny - bogate wykończenie i dekoracja, materiały naturalne. Do stylu pasują drzwi z ciemnego drewna egzotycznego importowanego lub lokalnego bejcowanego. Starannie wykończone, z dopracowanym detalem. Wskazane witraże i intarsje (koniecznie naturalne) lub wklejane cienkie szprosy z brązu czy mosiądzu. Opaski frezowane, łączone jak rama obrazu lub portal z gzymsem I kostki na styku z listwą przypodłogową.

 

 

Styl romantyczny - delikatne pastelowe kolory w romantycznych kwiatowych odcieniach, przefiltrowane światło, delikatne ciemne akcenty mebli i okien. Pasują drzwi proste, gładkie, malowane farbami kryjącymi w kolorach dopasowanych do wnętrza (biały, pastele). Forma opasek jak najprostsza. Płaszczyzna drzwi może być urozmaicona przeszklonymi otworami - mleczne szkło z motywem lub delikatny witraż. Jeśli szukamy rozwiązań bardziej uniwersalnych, możemy dopasować drzwi do okien.

 

 

Styl nowoczesny - wnętrze bardzo stonowane. Dużo jasnego drewna w prostej formie. Elementy szkła, stali i chromu dodają świeżości i światła. Meble utrzymane w tej kolorystyce co podłoga, z delikatnymi odcieniami. Drzwi drewniane, proste w formie, ze srebrnymi okuciami. Kolor drewna dopasowany do podłogi i mebli. Układ słoi pionowy. Drzwi mogą urozmaicać intarsje metalowe lub metalowa oprawa szkła. Pasują też drzwi szklane w drewnianej ościeżnicy.

 

 

Styl rustykalny - wnętrze z widocznymi elementami z surowych, rustykalnych materiałów. Kolorystyka jasna, stonowana, uzupełniona żywymi akcentami kolorystycznymi, barwy ciepłe, a całość odważna. W tym wnętrzu drzwi powinny być drewniane fornirowane i płaskie, bez płycin i filongów. Mogą być różne kolory drewna, nawet dość nienaturalnie wybarwione, a także zabawa fornirami uwzględniająca kierunki układania i łączenie różnych gatunków.

 

 

Styl klasyczny - jest to współczesne przetworzenie motywów stylowych, wykorzystujące nowoczesne technologie i materiały dla uzyskania stylowego efektu. Kolorystyka jasna z delikatnymi ciemnymi akcentami dopasowanymi do podłogi, która stanowi podstawę wnętrza, drzwi nie powinny z nią konkurować. Najlepiej pasują drzwi białe klasyczne, może to być drewno malowane kryjącą farbą lub lakierowany MDF. Opaski frezowane lub płaskie z kostką na dole, bez gzymsów. Jeśli z ciemnego drewna, to przeszklone, z cienkimi szprosami. Szkło może być matowe z fazą lub przezroczyste. Moduł szprosów poziomy. Okucia w kolorze złotym lub srebrnym - matowe.

 

 

Styl solidny - kopia mieszkania międzywojennego, wszystkie elementy wnętrza skomponowane stylistycznie i kolorystycznie. Wnętrze ciepłe, jasne, z ciemnymi akcentami mebli. Wszystko jest solidne, stateczne, ciężkie i w dobrym gatunku. Dekoracje podkreślają jakość wykonania. Drzwi powinny być z pełnego drewna - dębowe lub jasny orzech. Dekoracje podkreślające ich konstrukcję. Wskazane są przeszklenia, żeby nie przytłoczyć wnętrza ciężką płaszczyzną. Szprosy powinny być grube i solidne. Szkło rżnięte lub delikatny witraż. Zawiasy i klamki mosiężne. Opaski profilowane, ale dyskretnie. Może być portal z gzymsem.

 

 

Styl fusion - współcześnie wykończone wnętrze wyposażone zarówno w elementy stylowe, jak i nowoczesne. Potrzeba nowoczesnych, praktycznych rozwiązań sąsiaduje tu z sentymentalną chęcią gromadzenia zabytkowych pamiątek. Jasna kolorystyka ścian i podłóg stanowi tło dla eksponowania urody sprzętów. Drzwi powinny wpisać się w ten kontekst. Muszą być proste, gładkie, bez gzymsów i kostek. Można też potraktować je jak mebel - w takim przypadku należy wykorzystać ciemne drewno, niekoniecznie gładkie. Mogą być stylizowane lub całkiem nowoczesne - taka jest przecież konwencja wnętrza. Jeśli będą nowoczesne, detal nie powinien być krzykliwy - należy bazować na prostych formach.

 

 

Kupując drzwi, zapytajcie, czy cena obejmuje skrzydło z zamkiem i zawiasami oraz futryną, czy jedynie samo skrzydło bez ościeżnicy i okuć. Czasami w cenę drzwi może być wliczony koszt szyby. Dodatkowo płaci się też za klamkę i szyld. Jakie dodatki mogą mieć drzwi?

 

Okucia. Większość drzwi zawiesza się na dwóch zawiasach, w niektórych jest jeszcze trzeci pośrodku. Niektóre zawiasy pozwalają na korygowanie zawieszenia skrzydła względem ościeżnicy. Wiele firm oferuje zawiasy, które nigdy nie skrzypią. Stosując specjalne zawiasy, można tradycyjne skrzydła zamontować, jako wahadłowe. W drzwiach wahadłowych obrót skrzydła względem osi pionowej, przechodzącej przez boczną krawędź, jest możliwy w obie strony. Takie drzwi zamykają się samoczynnie.

Klamka z szyldem lub rozetkami - zwykle je dokupuje się osobno. Czasami w cenę drzwi wliczone są klamki z aluminium. Chętniej jednak wybierane są te z mosiądzu czy stali nierdzewnej.

W cenę drzwi zwykle jest wliczony zamek, fabrycznie wpuszczony w otwór w skrzydle. W drzwiach do pokoju jest to zamek otwierany za pomocą klucza. Są też takie, które mają tylko klamkę bez zamka. W drzwiach do łazienek i WC zamiast klucza zwykle stosuje się pokrętło.

Komentarze