Dekorujemy pokój dziecięcy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Urządzając pokój dziecka, chcemy by był przytulny, kolorowy i trochę… bajkowy. Ma przecież być azylem, w którym dziecko będzie się dobrze czuło. Szukamy więc niebanalnych pomysłów na ozdobienie wnętrza. Na szczęście możliwości jest naprawdę bardzo wiele.

Dziecko z przyjemnością skorzysta z możliwości zadecydowania o wystroju swojego pokoju
Dziecko z przyjemnością skorzysta z możliwości zadecydowania o wystroju swojego pokoju

W pokoju dziecka często stosujemy więcej elementów ozdobnych niż w pozostałych wnętrzach. Łatwiej decydujemy się na odrobinę szaleństwa i mniej boimy się kolorów. Pamiętajmy jednak, że naszemu dziecku nie muszą podobać się te same rzeczy co nam. Zanim zaczniemy ozdabianie pokoju warto zapytać co lubi mały domownik, aby efekt końcowy go nie rozczarował.

Naklejki i szablony

Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na jednolity kolor, a następnie ozdobienie ich naklejkami lub szablonami. Można je kupić w sklepach z akcesoriami dla plastyków, marketach budowlanych lub w Internecie. Wybór jest naprawdę bardzo duży. Naklejki są wykonane z miękkiej folii samoprzylepnej dostępnej w kilkudziesięciu kolorach. lub weluru.

Szablony mogą być wykonane z tworzywa sztucznego (można je myć i wykorzystywać wielokrotnie) lub z folii samoprzylepnej (możemy ich użyć tylko raz). Folia dobrze przylega do ściany, dzięki temu podczas malowania nie powstają zacieki. Specjalny klej charakteryzuje się mniejsza siłą klejenia, dzięki czemu po zdjęciu szablonu, na ścianie nie pozostają ślady kleju.

pokój dziecka1 pokój dziecka2

www.szabloneria.pl

Ozdobą może być jeden duży motyw lub kilka mniejszych. Małe obrazki można zaplanować w poziomych lub pionowych rzędach. Rysunki rozmieszczone równomiernie na całej ścianie, będą przypominały tapetę. Najlepiej zdecydować się na określony motyw, np. z ulubionej bajki dziecka. Pokój dzięki  drobnym elementom ozdobnym może zamienić się w chatkę Kubusia Puchatka, komnatę księżniczki lub pokój podróżnika.

Jeśli zdecydowaliśmy się na kształt rysunku i jego umiejscowienie, czas pomyśleć o kolorystyce. Wzór w kolorze kontrastującym z barwą tła będzie mocnym akcentem we wnętrzu. Zupełnie inny efekt uzyskamy wybierając wzór w takim samym kolorze jak tło tylko w jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu.

Ozdabianie ścian naklejkami jest prostsze od malowania za pomocą szablonów. Praca z szablonami wymaga pewnej wprawy.

Dzieci, które lubią rysować na pewno ucieszą się z naklejki tablicowej. Jest ona wykonana ze specjalnej folii, która ma większą odporność na ścieranie. Dzięki temu można po niej rysować kredą.

pokój dziecka3

pokój dziecka4

www.przyklejka.pl

Za pomocą naklejek lub szablonów można ozdabiać również meble, np. drzwi szafy.

pokój dziecka5

Plakaty, zdjęcia obrazki

Ozdobą pokoju mogą być plakaty, zdjęcia lub obrazki, także te namalowane przez dziecko. Oprawione w kartonowe ramki tzw. passe-partout (wym. paspartu) będą dobrze wyeksponowane i na pewno nie pozostaną niezauważone. Ramka taka może być jednokolorowa lub mieć zdobioną powierzchnię.

W passe-partout mogą być oprawiane papierowe ilustracje wykonane ręcznie lub drukowane, a także odbitki fotograficzne, wycinanki, hafty, zasuszone rośliny, a nawet płaskie przedmioty.

pokój dzieci 7

www.vide.pl

Malowanie na ścianie

Osoby uzdolnione plastycznie mogą pokusić się o własnoręczne namalowanie np. scenki z bajki lub ulubionej postaci dziecka. Taką usługę wykonują również na zamówienie niektórzy plastycy. Jeśli skomplikowany obraz przerasta nasze możliwości, spróbujmy wykonać prostsze rysunki. Każdy powinien poradzić sobie z namalowaniem słoneczka, księżyca, chmurki lub prostych wzorów geometrycznych.

pokój dziecka 9

www.przyklejka.pl

Ozdabianie okien

Każda duża płaszczyzna może być wykorzystana jako tło dla motywów zdobniczych. Na szybach okiennych dobrze wyglądają ażurowe płatki śniegu. Nie zmniejszają ilości wpadającego światła, a jednocześnie przyciągają wzrok i przypominają o zimie, choć za oknem wciąż nie ma śniegu.

pokój dziecka9

www.przyklejka.pl

Dywan

Nawet dywan w pokoju dziecka może być oryginalnym elementem ozdobnym, który zadziwia kształtem i wzorem.

pokój dziecka 12

www.dadum.pl

 

 

Tematy: remont, dekoracje

Komentarze