Czysty dom bez chemii – czy to możliwe?

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Detergenty to środki działające skutecznie na brud, ale niezwykle destrukcyjnie na zdrowie nasze i naszych dzieci, szczególnie jeżeli ktoś z domowników jest alergikiem. Ich wdychanie, nawet okazjonalnie, jest niebezpieczne. Nie trudno także sobie wyobrazić zagrożenia wynikające na przykład z tego, że raczkujący maluch dotyka podłogi, która była umyta silnym płynem pełnym chemii, a następnie wkłada rączki do buzi. Czy da się całkowicie wyeliminować chemie z domu i nadal cieszyć się czystym otoczeniem? Oczywiście, co więcej wcale nie musi to oznaczać dodatkowego wysiłku włożonego w przygotowanie preparatów do sprzątania.

 

Uniwersalne i bezpieczne środki do sprzątania

Pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl, jeżeli mowa o sprzątaniu bez chemii, to dla większości soda i ocet. Z papki zrobionej z odrobiny tych dwóch składników powstanie pasta, która wyczyści praktycznie wszystko: piekarnik, wannę, płytę indukcyjną, płytki, prysznic i  inne powierzchnie, które się szybko i mocno brudzą. Wystarczy dodać do wody z octem odrobinę olejku eterycznego, aby powstał także płyn do ścierania kurzu czy mycia podłóg o miłym zapachu. Doskonałym środkiem działającym jak wybielacz jest woda utleniona. Warto mieć w swoim domu jej zapas, ponieważ jest to na przykład wspaniały środek do usuwania plam pochodzenia organicznego, które przy dzieciach pojawiają się często. Polana obficie wodą utlenioną palma z krwi, kawy, buraków czy marchwi znika w oczach i to dosłownie.

Orzechy piorące - czystość i ekologia

Orzechy piorące są znacznie mniej popularne w naszym kraju niż wymienione wcześniej sposoby na ekologiczne sprzątanie, jednak warto zapoznać się z ich właściwościami, ponieważ korzystanie z nich może się sprawdzić zwłaszcza w domu, w którym są alergicy. Dziecięce ubrania również można w nich prać bez obaw o uczulenia i podrażnienia skóry. Mydlin stworzonych z orzechów piorących można używać także do mycia podłogi czy jako uniwersalny płyn czyszczący. Dobrze radzą sobie zabrudzeniami, a w przypadku prania białego, wystarczy dodatkowo do pojemnika na proszek wsypać pół saszetki sody oczyszczonej lub pół znaki wody utlenionej. Orzechy są także bardzo ekonpomniczne, poniewaz wystarczy kilka sztuk na każde pranie, zaś ich cały worek można kupić za kilkanaście złotych w sieci.

 

Mop parowy - sterylność bez chemii

Czyszczenie podłóg w taki sposób, by dosłownie można było z nich jeść jest możliwe już nie tylko dzięki zastosowaniu silnych detergentów, ale również mopa, który emituje gorącą parę, która czyści nawet uporczywy brud, a także zabija wszelkie drobnoustroje. Do kompletu można także nabyć myjkę parową, którą można czyścić na przykład sanitariaty bez potrzeby używania środków z chlorem. Doskonale się sprawdza także przy myciu okien, a nawet odświeżaniu tkanin, zamiast używać do tego celu sztucznych środków syntetycznych maskujących nieprzyjemny zapach. Takie urządzenia to jednorazowy wydatek, a ogromna oszczędność na niebezpiecznej, szczególnie w domu z małymi dziećmi, chemii do czyszczenia.

 

Bez chemii dla zabieganych

Trzeba mieć świadomość, że nie każda chemia jest zła. W sprzedaży mamy obecnie ogromny wybór środków, zawierających substancje powierzchniowo czynne, ale nie zagrażające zdrowiu rodziny. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub ochoty tworzyć własnych detergentów z półproduktów. Po prostu wystarczy wybrać firmę produkującą eko środki i zdecydować się na jej gotowe detergenty stworzone na bazie naturalnych i bezpiecznych produktów. Ważne, by przed decydują o zakupie dokładnie zapoznać się z etykietą i sprawdzić, czy faktycznie firma produkująca detergenty stawia na substancje naturalne i nie umieszcza w swoich produktach komponentów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie nasze i naszych dzieci. Obecnie pośród takich środków można znaleźć produkty do czyszczenia praktycznie każdej powierzchni, ale jak się okazuje w praktyce, zazwyczaj wystarczą dwa trzy środki, aby wyczyścić skutecznie i bezpiecznie całe mieszkanie.

 

Komentarze