Czym czyścić różne powierzchnie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Meble w pokoju, meble w kuchni, lodówka - plamy, plamy, plamy… Jak się pozbyć plam z różnych powierzchni?

Wybór środków do czyszczenia jest ogromny, trzeba jednak wiedzieć, z czego wybierać
Wybór środków do czyszczenia jest ogromny, trzeba jednak wiedzieć, z czego wybierać

Czyszczenie mebli powinno się wykonywać regularnie. Nie jest ono kłopotliwe, jeżeli posiadamy meble z łatwo czyszczących się powierzchni i mamy mało bibelotów, które stoją na wierzchu. Jeżeli posiadamy nietypowe meble ich czyszczenie i pielęgnacja może okazać się pewnym problemem.

 

Czym czyścić meble?

 • Meble lakierowane myj szmatką nasączoną wodą z mydłem, płynem do mycia naczyń lub amoniakiem, bez substancji ściernych, lub wodą z otrębami, starannie spłucz i natychmiast wytrzyj do sucha. Do mycia możesz również użyć roztworu sporządzonego z 200 ml denaturatu i kilku kropel amoniaku.

 

 

 • Drewno woskowane odkurz i nawoskuj, a gdy dokładnie wyschnie - wypoleruj. Drewno naturalne przecieraj miękką szmatką wzdłuż słojów; kilka razy do roku przetrzyj 24-procentową wodą utlenioną, by nie ciemniało.
 • Jesion przetrzyj irchą zwilżoną wodą i dobrze wyciśniętą, po czym natychmiast wytrzyj do sucha.
 • Do czyszczenia drewna orzechowego użyj nafty, pozostaw, aż wsiąknie, po czym wypoleruj.
 • Do nabłyszczania hebanu i teku użyj olejku lnianego, pozostaw, aż się wchłonie, po czym wypoleruj miękką szmatką. Trudno dostępne miejsca nasmaruj za pomocą pędzelka.
 • Politurę umyj wodą z mydłem i odtłuść, przecierając połówką cytryny, po czym opłucz i wytrzyj do sucha. Aby nabłyszczyć powierzchnię, przetrzyj ją roztworem wody z dodatkiem dwóch-trzech łyżek amoniaku oraz kilku kropli preparatu do mycia szyb i starannie wytrzyj suchą szmatką.
 • Kute żelazo odkurz pędzelkiem, po czym przetrzyj szmatką nasączoną naftą, która zapobiegnie rdzewieniu. Żelazo lakierowane można umyć wodą z dodatkiem środka czyszczącego niezawierającego substancji ściernych, lecz pamiętaj o tym, by zaraz po umyciu starannie je spłukać i wytrzeć do sucha.
 • By antyki pięknie wyglądały, nigdy nie zaniedbuj regularnego odkurzania, trudno dostępne miejsca, takie jak wszelkiego rodzaju żłobienia, oczyść pędzelkiem. Nie używaj zwykłych środków do pielęgnacji drewna, w sklepach chemicznych znajdziesz wybór preparatów do ochrony starych mebli. W wypadku znacznych zabrudzeń przetrzyj mebel starannie odciśniętą irchą zwilżoną w roztworze z trzech łyżek octu na litr wody.
 • Krzesła z siedzeniem lub oparciem wyplatanym z trzciny należy odkurzyć pędzelkiem, a następnie przetrzeć roztworem wody i soli gruboziarnistej (garść soli na litr). Uważaj, by nie zamoczyć drewna. Trwałość trzcinowej plecionki przedłuży nacieranie jej połówką cytryny. Aby porządnie umyć krzesło, przetrzyj je wodą z dużą ilością soli, a następnie wystaw na słońce lub osusz suszarką, by włókna ponownie się skurczyły. Do wybielania plecionki używaj roztworu wody utlenionej (100 ml na litr wody).

 

Czyszczenie kabiny prysznicowej

Zabrudzenia kabiny prysznicowej lub parawanu nawannowego to osady wapienne, zacieki mydlane i zaschnięte krople wody czyli "łazienkowa codzienność". Zwłaszcza, będące w stałym kontakcie z wodą parawany i kabiny prysznicowe, wymagają szczególnej uwagi. Aby idealnie wyczyścić kabinę prysznicową i przy tym nie doprowadzić do jej uszkodzenia, musimy zaopatrzyć się w specjalny preparat. Na rynku dostępne są płyny do czyszczenia kabin prysznicowych. Płyn pozostawimy na 15 minut, a następnie przy użyciu gąbeczki bądź szmatki przecieramy i dokładnie spłukujemy wodą.

 

 

Czyszczenie mebli kuchennych

Większość użytkowanych w naszych kuchniach mebli jest wykonana z płyt laminowanych, łatwych do zmywania i konserwacji. Do usuwania kurzu i tłuszczu z takich mebli można z powodzeniem stosować zwykłe płyny do mycia naczyń lub też płyny do zmywania powierzchni lakierowanych i malowanych farbami olejnymi. Jeśli na meblach są plamy z tłuszczu, do ich usunięcia stosujemy płyn stężony, bez rozcieńczania wodą. Do czyszczenia mebli nie należy używać w żadnym wypadku preparatów zawierających środki ścierne, a więc proszków i past do czyszczenia oraz mleczek czyszczących. Przy ich użyciu powstają drobne zarysowania laminowanej powierzchni mebla. Po usunięciu zabrudzeń z mebli trzeba je przetrzeć kilka razy flanelową szmatką i wytrzeć starannie do sucha. Jeśli chcemy nadać meblom wysoki połysk i zabezpieczyć ich powierzchnię przed osiadaniem kurzu, trzeba zastosować odpowiedni preparat konserwujący. Nowoczesne preparaty konserwujące zawierają środki nabłyszczające (woski i silikony) oraz środki antystatyczne, przeciwdziałające przyciąganiu kurzu i pyłów. Po ich zastosowaniu na powierzchni mebli tworzy się cieniutka warstwa, która również znakomicie ułatwia zmywanie brudu. W sklepach możemy spotkać wiele preparatów konserwujących, w większości pod postacią aerozoli lub krajowych past i ciekłych emulsji. Aerozole są droższe, ale wygodniejsze w użyciu, pasty odwrotnie. Lepsze efekty uzyskuje się stosując najpierw środki myjące do usuwania brudu z laminowanych mebli, a dopiero po tym preparaty konserwujące do ich nabłyszczania.

Meble kuchenne wykonane z drewna, pokryte różnego rodzaju lakierami bądź farbami olejnymi, trzeba czyścić - konserwować w taki sam sposób jak meble z płyt laminowanych. Najtrudniejszym zadaniem jest czyszczenie i konserwacja mebli kuchennych wykonanych z surowego drewna, tj. niepokrytego żadnymi farbami, lakierami i politurą. Meble takie są szczególnie narażone na zaplamienie tłuszczem, sokami lub kawą, które mogą dosyć głęboko przenikać w strukturę drewna. Substancję plamiącą można całkowicie usunąć jedynie wtedy, kiedy znamy jej skład i gdy nie przeniknęła ona jeszcze zbyt głęboko w podłoże.

 

Czym usuwać plamy?

Przy usuwaniu najczęściej spotykanych plam pomocne będą poniższe wskazówki:

 • Plamy po atramencie - zaplamione miejsca przecieramy szmatką lekko zwilżoną kwaskiem cytrynowym. Na zaplamione atramentem miejsca można też nałożyć papkę z magnezji, wody i kwaśnego szczawianu potasowego. Po wyschnięciu papkę usuwamy. Zabieg powtarzamy do skutku. Pamiętajmy, że atrament łatwo wsiąka w drewno. Plamy trzeba wywabiać od razu.
 • Plamy po sokach owocowych i owocach - zaplamione miejsca przecieramy szmatką zwilżoną roztworem podchlorynu sodowego (np. ciekłymi wybielaczami do tkanin). Można też pozostawić ten roztwór na zaplamionej powierzchni na pewien czas, a następnie, po jego usunięciu, przetrzeć zaplamione miejsce kilkakrotnie mokrą szmatką.
 • Plamy po tłuszczach i olejach - zaplamione miejsca przecieramy benzyną lub preparatem do wywabiania tłustych plam. Na stare plamy nakładamy grubą warstwę pasty z magnezji i benzyny. Po wyschnięciu pastę usuwamy wraz z plamą.
 • Plamy krwi - zaplamioną powierzchnię mebla przecieramy ostrożnie szmatką zwilżoną zimną wodą. Wilgotne miejsce wycieramy. Gdy powierzchnia jest zupełnie sucha, nakładamy na nią cieniutką warstwę środka do konserwacji mebli.

 

Czyszczenie lodówki

Jak czyścić lodówkę? Wyczyść raz w miesiącu dokładnie obie komory, chłodzącą i zamrażającą. Zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się przykrych zapachów. Wycieraj od razu wszystkie wycieki. Odłącz co jakiś czas lodówkę od źródła prądu. Wyciągnij wtedy wszystkie ruchome części, takie jak półki, pojemniki itd. Umyj je ręcznie, wypłucz i wysusz. To samo zrób z wnętrzem lodówki. Użyj do tego czystej gąbki lub miękkiej tkaniny oraz delikatnego detergentu rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Nie używaj żrących, silnie działających środków czyszczących, takich jak spray'e do okien, proszki do szorowania, łatwopalne płyny, woski czyszczące, stężone detergenty, wybielacze czy środki zawierające pochodne ropy naftowej, szczególnie przy czyszczeniu wewnętrznych plastikowych elementów, materiałów pokrywających drzwi czy uszczelek. Nie używaj ręczników papierowych, ściernych myjek ani innych szorstkich przedmiotów do czyszczenia. Może to spowodować zarysowania i zniszczenie materiałów. Aby zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów możesz myć wewnętrzne powierzchnie mieszaniną wody i sody oczyszczonej (2 łyżeczki na litr wody). Umyj zewnętrzne powierzchnie stalowe i metalowe pokryte farbą, używając czystej gąbki lub miękkiej tkaniny oraz łagodnego detergentu rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Nie używaj żrących, silnie działających środków. Osusz wszystko dokładnie za pomocą ściereczki z delikatnego materiału. Aby dodatkowo chronić pokryte farbą zewnętrzne metalowe powierzchnie, użyj specjalnego wosku. Nałóż go za pomocą czystego, miękkiego materiału. Nie woskuj elementów plastikowych.

 

Lista przebojów sprzątających

Aby dom był zadbany, nie musisz mieć całej półki środków czystości z największego marketu, wystarczy kilka przebojów i niezawodnych środków czystości. Na pewno je posiadasz, wystarczy tylko nauczyć się z nich korzystać.

 • Ocet spirytusowy - to najbardziej uniwersalny środek, lekko kwaśny, służy do usuwania tłuszczu, jako wybielacz i środek dezynfekujący, usuwa plamy i przykre zapachy, a także usuwa pleśń.
 • Cytryny - sok cytrynowy to idealny wybielacz. Zmieszany sok z cytryny oraz sól lub soda oczyszczona - dają jeszcze silniejszy środek czyszczący, usuwa plamy oraz tłuszcz.
 • Sól - posiada właściwości ścierne i może być używana sama lub zmieszana z sokiem z cytryny - środek wielozadaniowy czyszczący, ma właściwości antyseptyczne i dezynfekujące.
 • Soda oczyszczona - posiada właściwości ścierne i czyszczące, świetnie usuwa plamy i przykre zapachy. Zmieszana z octem spirytusowym jest wspaniałym środkiem do czyszczenia ceramiki łazienkowej.
 • Boraks - rozmieszany w wodzie zmiękcza ją, ma właściwości dezynfekujące, jest używany do usuwania plam.
 • Mydło naturalne - płatków mydlanych używa się do prania ręcznego delikatnych ubrań, a roztworu mydlanego do czyszczenia
 • Soda kaustyczna - świetnie usuwa złogi z mydła i tłuszczu w otworach odpływowych zlewu, umywalki, wanny i kabiny prysznicowej oraz udrażnia rury kanalizacyjne.
 • Gliceryna - pomaga na różne plamy.

 

Czyszczenie podłogi

A na koniec sztuka mycia podłogi

 • panele lakierowane: najpierw odkurz, a potem zmyj mopem. Nie mopujemy podłóg olejowanych lub woskowanych z paneli, ponieważ wilgoć może je uszkodzić. Ciemne ślady po butach można usunąć gumką do ołówka;
 • podłoga PCV oraz linoleum: najpierw należy zamieść podłogę, a następnie zmyć podłogę ciepłą wodą z detergentem za pomocą mopa. Do pastowania takich podłóg używać należy past na bazie wosku. Ślady po butach usuwamy szmatką nasączoną czystym alkoholem;
 • drewno: należy zamieść podłogę szczotką na kiju, podłogi drewniane należy myć mopem, ale dobrze wyciśniętym! Do polerowania należy używać pasty do drewna lub specjalnego wosku. Ślady po butach usuwamy szmatką zwilżoną czystym alkoholem;
 • terakota: posadzkę z terakoty należy zamieść i umyć na mokro roztworem płynu do mycia naczyń, po czym spłukać czystą wodą i wypolerować irchową ścierką.

Komentarze