Bezpiecznie w domu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Szczególne znaczenie, gdy w domu są dzieci, mają materiały wykończeniowe, meble, sprzęty, a nawet drobne elementy wyposażenia.

Kuchnia jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w domu
Kuchnia jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w domu

Wybierając elementy wykończenia domu, trzeba myśleć nie tylko o ich urodzie. Będziecie czuć się w domu dobrze, gdy korzystanie z wnętrz będzie równie wygodne, jak bezpieczne. Szczególnie ważne, nie tylko z punktu widzenia dzieci, jest odpowiednie wykończenie podłóg. Znaczenie dla bezpieczeństwa domowników mają także kształt schodów, materiał, którym zostaną wykończone, oraz zwieńczające je balustrady. Warto też unikać mebli i elementów wyposażenia o ostrych kantach. Bardziej komfortowo będziecie się czuli, jeśli zastosujecie zabezpieczenia chroniące dzieci nie tylko przed poważniejszymi wypadkami, ale także codziennym nabijaniem guzów.

 

 

Elementy stałe i trwałe

Z pewnością trzeba uważać na duże przeszklenia, takie jak wewnętrzne okna czy przeszklone drzwi. Jeśli sięgają one od podłogi aż po sufit, są zagrożeniem nie tylko dla małych dzieci. Tak doskonale tworzą iluzję przestrzeni, że wypełnień z przezroczystego szkła po prostu można nie zauważyć - dlatego decydując się na takie rozwiązanie, należy stosować szkło bezpieczne, które nie rozpryśnie się nawet w momencie rozbicia. Również szyby w oknach dostępnych dla dzieci, na przykład nisko usytuowanych, powinny być z bezpiecznego szkła, dodatkowo warto je okleić folią antywłamaniową. Małe dzieci nie mogą mieć dostępu do okien, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach. Okna powinny być usytuowane na wysokości 85-110 cm od podłogi. Nie ustawiajcie pod nimi mebli, po których dziecko może się wspiąć. Najlepiej wybrać okna wyposażone w blokady ograniczające otwarcie. Ze względu na dzieci lepiej też zamontować drzwi wewnętrzne pełne. Większe bezpieczeństwo wszystkim domownikom zapewni również odpowiedni kształt schodów - nie powinny być one strome i kręte. Jeśli w domu są małe dzieci, przy wejściu i u szczytu schodów najlepiej zainstalować bramki zabezpieczające. Stopnie trzeba pokryć materiałem antypoślizgowym lub do każdego z nich przykleić paski antypoślizgowe.

 

Uwaga na gorące!

  • Kominek z otwartym paleniskiem grozi poparzeniem, a wydobywający się z niego dym może być szkodliwy dla alergików
  • Zabezpieczone specjalnymi ogranicznikami kurki i piekarnik z nienagrzewającą się szybą pozwolą uniknąć poparzenia i przypadkowego włączenia kuchenki przez dziecko
  • Jeśli kuchnia jest otwarta, w przejściu można zainstalować bramkę zabezpieczającą wejście
  • Szybko zmieniająca się temperatura wody to ryzyko poparzenia się dziecka -aby tego uniknąć, zastosujmy baterie z ogranicznikiem temperatury lub termostatyczne.

 

Po schodkach…

Planując balustrady, lepiej unikać poziomych elementów wypełnienia, szczególnie jako zabezpieczeń antresol, galerii i balkonów, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że dzieci będą się po nich wspinały. Najlepsze są balustrady pełne lub z gęsto zamontowanymi tralkami (odległości między nimi nie powinny być większe niż 12 cm). Poręcze powinny mieć zabezpieczenia uniemożliwiające zjeżdżanie po nich. W wykończeniu balustrad zrezygnujmy z ostrych, metalowych części. Jednym z ważniejszych elementów budujących poczucie bezpieczeństwa jest materiał użyty do wykończenia podłóg. Ważne jest, by był on antypoślizgowy i dobrze amortyzował upadki.

 

Bum, na podłogę…

Gdy w domu są małe dzieci, warto zastosować podłogę ogrzewaną lub użyć na posadzkę materiałów ciepłych w dotyku - drewna, wykładzin elastycznych, dywanowych czy korkowych. Ponieważ dzieci często bawią się na posadzce, powinna być ona przyjazna dla ich kolan i łokci, a więc wykonana z materiałów miękkich. Uwaga jednak na wykładziny dywanowe - zbiera się w nich kurz, mogą więc być niezdrowe dla alergików. Dzieci dużo biegają i skaczą, mogą się łatwo potknąć i poślizgnąć. Najlepiej unikać pastowania i polerowania podłogi, parkiet powinien być dobrze przymocowany, a wszystkie dywany i chodniki mieć podkładki antypoślizgowe. Trzeba też pamiętać, że materiał użyty do wykończenia podłogi musi być nietoksyczny. Materiały przyjazne i bezpieczne dla dziecka to korek, korek gumowy, linoleum, wykładzina winylowa.

 

Sprzęty z głową

Wybierając meble, zwłaszcza znajdujące się na poziomie głowy dziecka, lepiej unikać tych z ostrymi kantami, a jeśli się na takie zdecydujemy, należy zabezpieczyć ich rogi ochraniaczami. Jeśli chcemy uniemożliwić małym dzieciom dostęp do dolnych szafek, najlepiej zastosować specjalne blokady. Na środki chemiczne używane do czyszczenia należy przeznaczyć zamykaną i niedostępną dla dziecka szafkę. Kontakty elektryczne trzeba koniecznie zabezpieczyć zaślepkami lub je zasłonić. Sprzęty gospodarstwa domowego należy umieszczać poza zasięgiem dziecka, a nieużywane urządzenia elektryczne wyłączać z sieci. Jeśli mamy dzieci podatne na alergię, unikajmy tapicerowanych mebli czy firanek - są one źródłem kurzu. Jednym z częstszych zatruć, z jakimi dzieci trafiają do szpitala, są zatrucia farbami i lakierami. Nawet jeśli używamy tych polecanych jako zdrowe i ekologiczne, nie wprowadzajmy się do domu, dopóki wszystko nie wyschnie. Kupując meble, sprawdźcie, jakich środków użyto do ich wykończenia.

 

Tematy: bezpieczny dom

Komentarze