7 niezbędnych elementów dziecięcego pokoju

Ocena: 3.47/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jakie rzeczy powinny znaleźć się w pokoju niemowlaka, przedszkolaka i ucznia, by dziecko czuło się w nim szczęśliwe, było bezpieczne i dobrze się rozwijało.

Wybierając motyw dekoracyjny do dziecięcego pokoju warto zastanowić się, jak długo będzie podobać się dziecku.  Fot. Shutterstock.com
Wybierając motyw dekoracyjny do dziecięcego pokoju warto zastanowić się, jak długo będzie podobać się dziecku.

Przestrzeń

Warto ograniczyć liczbę mebli do absolutnego minimum tak, by dziecko miało gdzie się bawić czyli miało dużo wolnej podłogi do dyspozycji i (jeśli idzie już do szkoły) szerokie biurko.

Jak to osiągnąć, jeśli pokoik dziecka jest mały?

  1. Rozważ wstawienie jednej szafy lub regału od podłogi do samego sufitu - wiele mieści i zostawia sporo przestrzeni. To lepsze niż kilka niskich komód.
  2. Wyprowadź część zabawek (zwłaszcza tych dużych) do piwnicy, garderoby, swojej szafy, pawlacza itp.. Zabawki naprawdę mogą stać się większym problemem niż meble. Jest przecież mnóstwo fanastycznych domków, do których dzieciaki mogą wejść, warsztatów, kuchni itp., które zajmują dużo miejsca. Jeśli dziecko ma mały pokój, warto umówić się, że będzie w nim tylko jedna naprawdę duża rzecz - co tydzień inna.
  3. Nie trzymaj dorosłych rzeczy w dziecięcym pokoju. Na pewno da się znaleźć dla nich jakieś inne miejsce. Tak samo jak dla przedmiotów, które mają przede wszystkim ładnie wyglądać.
  4. Zanim kupisz dziecku kolejną rzecz, zastanów się, czy będzie dla niej miejsce. Niektórzy stosują nawet zasadę: jedno wchodzi - jedno wychodzi czyli jeśli przynosimy kolejną zabawkę to jedną musimy wynieść. To trudne ale warte wypróbowania.


Im więcej miejsca, tym większa możliwość rozwinięcia skrzydeł. Niemowlaki mogą ćwiczyć turlanie, starszaki tworzyć wielkie wyklejanki z wielu elementów i budowle z kartonów.

Pole do wyrażenia siebie

Dzieciaki często chcą otaczać się ulubionymi motywami i oznaczać swój teren - coś przykleić, narysować na ścianie, mieć meble, tapetę lub zasłony z wizerunkiem swojego bohatera. Warto się na to zgodzić, ale zbyt wiele w to nie inwestować. Pamiętaj, że dziś bohaterem jest Bob Budowniczy, a jutro Listonosz Pat. Nie ma więc sensu kupować drogich dekoracji bo za kilka miesięcy mogą się już dziecku nie podobać. Czasem warto nawet pomyśleć o całkowitej rezygnacji z urządzania pokoju w dziecięcym stylu bo czasem dla dziecka to nie ma żadnego znaczenia. Najlepiej o to zapytać. Łóżko w kształcie samochodu wygląda świetnie, ale jest też drogie, zajmuje więcej miejsca niż tradycyjne i za kilka lat trzeba je będzie wymienić. Jeśli dziecko o nim marzy, to inna sprawa, ale może będzie równie zadowolone z klasycznego mebla, byle w ulubionym kolorze.

Zamiast stawiać na bardzo kosztowne dekoracje, czasem lepiej trochę odpuścić dziecku - pozwolić przykleić naklejki czy pomazać po ścianach (można pomyśleć o pokryciu ich farbą tablicową i magnetyczną). Można też odpowiednio wyeksponować jego dzieła - sprawdź, co robić z pracami dziecka. Absolutnie nie chodzi o to, żeby w pokoju było zgrzebnie i byle jak, tylko o to, że nie zawsze trzeba każdy centymetr zapełniać królewnami czy dinozaurami.

Ergonomiczne miejsce pracy

To określenie nie kojarzy ci się z dzieckiem i stolikiem przy którym malec rysuje czy odrabia pierwsze lekcje? No właśnie, rzadko myślimy o tym, że kilkulatek powinien mieć niemal tak dobrze dopasowane meble jak my w biurze. Chociaż spędza przy biurku dużo mniej czasu, to jednak ten czas wpływa znacząco na jego nawyki i kręgosłup. Dlatego wysokość biurka i fotela powinny być jak najlepiej dopasowane do wzrostu dziecka. Na tym nie ma co oszczędzać.

Podpowiadamy, jak urządzić pokój ucznia

Pudełka, koszyki i plastikowe rynienki

One dają szanse na porządek w pokoju dziecięcym. Co ważne - porządek zrobiony przy udziale dziecka. Układanie zabawek na półce jest za trudne dla maluchów. Wrzucanie ich do pudła czy kosza to już inna sprawa. Rodzice muszą tylko te pojemniki gdzieś potem włożyć - wsunąć w specjalne prowadnice w regale czy postawić na półce w szafie, żeby nie zajmowały przestrzeni.

Huśtawka, drabinki, duża piłka, ruchoma platforma czyli przedmioty, które zachęcają dzieciaki do ruchu

Maluchy kochają taki sprzęt, a rehabilitanci często chwalą jego wpływ na motorykę,integrację sensoryczną i formę dziecka. Naprawdę warto maksymalnie oczyścić przestrzeń w pokoju, żeby można było zamontować takie zabawki. Zresztą niektóre wcale nie zajmują dużo miejsca, albo można je szybko zdemontować. Dużą piłkę warto kupić jeszcze przed urodzeniem dziecka. W ciąży przyda się do ćwiczeń (także tych na kręgosłup), a po porodzie będzie fotelem, na którym można siedzieć z dzieckiem i bujać je, kołysząc się lub lekko podskakując (to zdrowsze niż chodzenie i kołysanie niemowlaka w ramionach). Kiedy dziecko trochę podrośnie piłka dostarczy mu sporo radości, a kiedy pójdzie do zerówki może zacząć grać rolę krzesła - dobrego zwłaszcza dla dzieci, które mają problem z koncentracją uwagi i są baaaardzo ruchliwe.

Zabezpieczenia

Zaślepki do kontaktów i mocowania regałów do ścian to konieczność. Można też rozważyć nakładki na narożniki, blokady szuflad i szafek, podkładki pod drzwi. Na pewno trzeba starać się spojrzeć na pokój  oczyma dziecka. Zastanowić się na co dałoby się wejść (np. regał), co ściągnąć (np. lampę za kabel), w co wsadzić palce itd. a potem zastanowić się, jak to ryzyko zmniejszyć.

Wolność od nadmiaru bodźców

Zwłaszcza dzieci, które chodzą już do szkoły, ale także młodsze, mające problemy ze skupeiniem uwagi nie powinny być narażone na atak tysięcy kolorów, wzorów i dźwięków. Poustawiane naokoło zabawki, barwne tapety, włączony telewizor (jego w ogóle lepiej usunąć z pokoju malucha) - to wszystko może męczyć i drażnić dzieci.


Przeczytaj, jak urządzić mieszkanie alergika.

Tematy: dekoracje, pokój ucznia, pokój dziecięcy, pokój dla dziecka, urządzanie pokoju dla dziecka, pokój dla niemowlaka

Komentarze