Pranie może być sztuką

Ocena: 4.68/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pranie to zwykła domowa czynność, która od czasu, gdy pojawiły się pralki automatyczne, nie wymaga wielkiego nakładu pracy. A jednak prawie każdy ma na swoim koncie przynajmniej jedną nieumyślnie zniszczoną część garderoby. Przestrzeganie kilku zasad powinno uchronić nas przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

Pranie tylko z pozoru jest proste
Pranie tylko z pozoru jest proste

Sztuka dzielenia

Zanim włączymy pralkę musimy posegregować rzeczy przygotowane do prania na: białe, kolorowe - oddzielnie w jasnych i bardzo ciemnych kolorach - oraz przeznaczone do prania ręcznego. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny (inaczej pierze się bawełnę, inaczej tkaniny delikatne). Kolejnym krokiem jest pozapinanie suwaków, związanie sznurków (np. troczków przy kapturze bluzy) oraz sprawdzenie i opróżnienie wszystkich kieszeni.

 

Jaki program prania wybrać

Pralki automatyczne mogą mieć, w zależności od modelu, wiele bardzo różnych programów. Dlatego przed zakupem warto określić własne potrzeby. Producenci myślą o wielu grupach użytkowników, proponując tak zaskakujące programy jak np. do prania sportowego obuwia, puchowych kołder, jeansu lub ubrań zanieczyszczonych sierścią zwierząt.
Trzy podstawowe programy, których nie może zabraknąć w żadnej pralce, to:

  • pranie tkanin bawełnianych
  • syntetycznych
  • mieszanych


Większość dostępnych na rynku modeli pralek umożliwia również pranie wełny, pranie w zwiększonej ilości wody, programy z przedłużoną fazą prania w temperaturze 40°C (często nazywane programem Bio), programy skrócone, trwające ok. 30 minut oraz dodatkowe płukanie.

 

 

Pranie z parą

W nowoczesnych modelach pralek, z brudem można walczyć z pomocą pary. Wytwarza ją innowacyjny system grzewczy. Cząsteczki pary są kierowane bezpośrednio do bębna, przenikając i zmiękczając włókna. Para usuwa nieprzyjemne zapachy i bakterie, a także może nasycić ubrania wybranym zapachem. Cykl odświeżania jest bardzo krótki - trwa zaledwie 10 minut. Usuniętych zostaje aż do 99,99% bakterii, co sprawia, że jest to program bardzo dobry do ubranek dziecięcych.

 

 

Łatwe prasowanie

Ta funkcja powinna zainteresować osoby, które nie lubią prasowania. Można ją dołączyć do dowolnego programu prania. Połączenie odpowiedniej prędkości obrotów bębna i ciepłego strumienia powietrza zmiękcza i spulchnia włókna, zapobiegając tym samym tworzeniu się zagnieceń przed, w trakcie i po suszeniu. Zmiękczone włókna stają się bardziej podatne na działanie wysokiej temperatury stopy żelazka, co bardzo ułatwia i przyspiesza prasowanie.

 

 

Kolorowe ubrania z białymi wstawkami

Podczas prania kolorowych rzeczy barwniki przedostają się do wody. Kolory ubrań mieszają sie, tracąc kontrast i początkowy odcień. Na rynku pojawiły się chusteczki wyłapujące kolor, dzięki którym kolory pranych ubrań pozostaną niezmienione. Można również bez obawy prać kolorowe ubrania z białymi wstawkami. Specjalna struktura włókien pokrytych aktywnym kationowym składnikiem sprawia, że chusteczka działa jak magnes podczas prania w pralce pochłania barwnik, mydliny i brud unoszące się w wodzie. Chusteczka jest jednorazowego użytku. Działa podczas prania w każdej temperaturze. Opakowanie wystarcza na 20 prań.

Pranie nie jest czynnością zarezerwowaną tylko i wyłącznie dla pań domu. Do tej prostej pracy warto wciągać rodzinę  - pranie mogą segregować już 9-10-letnie dzieci, natomiast nastolatki lub mąż bez trudu zrobią pranie samodzielnie.

Tematy: prace domowe, pranie

Komentarze