Urządzamy pokój ucznia

Ocena: 1.25/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W pokoju ucznia trzeba zadbać o wygodne miejsce do nauki. Od tego bowiem, w dużej mierze, zależeć będą szkolne sukcesy dziecka. Trzeba w sposób przemyślany zaplanować trzy podstawowe elementy: biurko, krzesło i prawidłowe oświetlenie.

Najzdrowsze jest oświetlenie naturalne, dlatego biurko ustawia się zwykle w pobliżu okna.
Najzdrowsze jest oświetlenie naturalne, dlatego biurko ustawia się zwykle w pobliżu okna.

Gdzie urządzić miejsce do nauki?
Najlepiej, by dziecko miało własny pokój z miejscem do pracy. Czasem jest to niemożliwe i mały uczeń musi odrabiać lekcje w pokoju dziennym, w którym toczy się życie całej rodziny. Daje to szansę na większą integrację, ale, niestety, trudniej się w takich warunkach skupić. Jednak nawet w tak niekomfortowej sytuacji, pomyślmy o wydzieleniu specjalnego kąta choćby z miniblatem i krzesłem dostosowanym do wzrostu dziecka. Będzie to lepsze rozwiązanie niż odrabianie lekcji przy stole, przy którym jada się posiłki.
Pamiętajmy również, żeby wprowadzać dziecko w szkolny świat stopniowo. Nie zapominajmy, że uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej wciąż potrzebują miejsca do zabawy.

Biurko
Biurko najlepiej ustawić w pobliżu okna. Lepiej, by dziecko siedziało do niego bokiem - praworęczne powinno mieć światło z lewej strony, leworęczne z prawej. Warto również zwrócić uwagę na ustawienie biurka w taki sposób, by siedząc przy nim, choćby kątem oka, widzieć drzwi wejściowe. Nikt nie lubi, gdy ktoś niepostrzeżenie pojawia się za jego plecami. Niektórzy wciąż o tym myślą, co nie pozwala się skupić na pracy. Jeżeli biurko ustawimy przy ścianie, warto jej płaszczyznę wykorzystać, np. wieszając korkową lub magnetyczną tablicę. Biurko musi być dostosowane do wzrostu dziecka. Pod blatem powinno być tyle miejsca, by mogło wygodnie usiąść i zmieścić nogi. Niektórzy producenci oferują blaty na nóżkach lub kobyłkach kreślarskich o regulowanej wysokości. Jest to wygodne, ponieważ mebel "rośnie" razem z dzieckiem. Na rynku są również dostępne biurka z regulowanym kątem ustawienia blatu. Aby biurko było wygodne, nie może być za małe. Przyjmuje się, że blat powinien mieć szerokość ok. 70-80 cm i długość ok. 120 cm. Najmłodszym uczniom (6-7-latkom) wystarczy szerokość 50-60 cm i długość 80 cm. Można również kupić nadstawkę na biurko. Trzeba jednak pamiętać, że zyskując dodatkowe półeczki, tracimy miejsce na blacie. Jeżeli na biurku będzie stał monitor komputera, także zajmie część wolnej przestrzeni. Dziecku potrzebne będą również szuflady na szkolne przybory. Nie muszą być integralną częścią biurka. Ciekawym rozwiązaniem są wsuwane pod blat kontenery na kółkach. Aby utrzymać porządek, który ułatwia naukę, kupmy pojemniki na przybory do pisania i segregatory. Przydadzą się również kilkupoziomowe tacki, na które można odkładać książki lub zeszyty, a także podkładka, która uchroni blat przed śladami pisaków lub farb. W pobliżu biurka warto ustawić regały lub zawiesić półki na książki. Wygodna będzie również tablica, np. korkowa, na której dziecko przypnie plan lekcji i kartki z ważnymi informacjami. Jeśli w pokoju mieszka rodzeństwo lepiej zaplanować długi blat z kilkoma stanowiskami do nauki. Takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej niż dwa oddzielne biurka, które zajmują więcej miejsca. W bardzo małych pokojach taki wspólny blat jest po prostu koniecznością.

Komputer
Coraz częściej, nawet bardzo małe dzieci, mają swój komputer - stał się on niepostrzeżenie sprzętem używanym od najmłodszych lat. Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca, można go ustawić na specjalnym mobilnym stoliku komputerowym, wyposażonym w wysuwaną półkę na klawiaturę. W większości przypadków musi jednak wystarczyć biurko. Monitor najlepiej ustawić w cieniu bokiem do okna (światło padające bezpośrednio na ekran odbija się, powoduje męczące oczy refleksy, a czasem nawet całkowicie uniemożliwia pracę). Sztuczne światło, przy którym pracuje dziecko, również nie może padać na ekran. Musi być rozproszone, aby ni razić w oczy. Odległość twarzy od monitora nie powinna być mniejsza niż 60-70 cm.

 Wygodne krzesło
Krzesło, podobnie jak biurko, musi być dostosowane do wzrostu dziecka. W sprzedaży jest bardzo wiele tanich krzesełek przeznaczonych dla uczniów. Nie dajmy się jednak skusić promocjom i wybierzmy krzesło nawet droższe, ale ergonomiczne. Od jakości tego mebla zależy bowiem prawidłowa postawa dziecka. Dobre krzesło musi mieć regulację wysokości siedziska i oparcia oraz podłokietniki. Podparcie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym zapobiegnie garbieniu się. Dziecko siedząc, powinno mieć nogi zgięte w kolanach i stawach biodrowych pod kątem prostym, a stopy oparte o podłogę. Jeśli nie sięga do podłogi, kupmy podnóżek o regulowanej wysokości, na którym oprze stopy.
Bardzo dobrze korygują postawę specjalne klęczniki - nie są jednak lubiane przez dzieci ze względu na nietypowy sposób ustawienia ciała.

Oświetlenie
Najzdrowsze jest oświetlenie naturalne, dlatego biurko ustawia się zwykle w pobliżu okna. Trzeba również zadbać o prawidłowe oświetlenie sztuczne. Światło ma wpływ na samopoczucie dziecka, może ułatwiać lub utrudniać koncentrację. Lampka musi zapewnić odpowiednie natężenie światła, np. do czytania wymagany jest poziom 300 lx (luksów), a do czynności bardziej precyzyjnych, np. do wycinania drobnych elementów 750 lx. Powyżej 1000 lx oko ludzkie nie rejestruje już różnic.
Dla oczu męczące są zbyt duże kontrasty, dlatego oprócz lampki na biurku w pokoju musi być również ogólne (górne) źródło światła. Zbyt duży kontrast między jasnym blatem biurka a ciemnym wnętrzem pokoju powoduje zmęczenie oczu. Powierzchnia biurka nie powinna odbijać światła.
Żarówka lampki stojącej na biurku powinna dawać jasne, światło, ale nie jaskrawe, i oświetlać prawie cały blat. Ważne by miała dobry wskaźnik oddawania barw, czyli ich nie zmieniała. Zalecana odległość miedzy źródłem światła i blatem biurka to 35-50 cm. Wygodne jest ruchome długie ramię, ułatwiające dostosowanie ustawienia lampy do potrzeb. Należy zadbać o to by miała atesty bezpieczeństwa, ponieważ często będzie z niej korzystało nasze dziecko. Jeżeli dziecko jest praworęczne, lampkę ustawiamy z lewej strony, jeśli leworęczne z prawej.

 

Zaufajmy dzieciom
Urządzając miejsce do nauki, nie narzucajmy gotowych rozwiązań naszym dzieciom. Pytajmy je o zdanie, nawet jeśli są jeszcze małe. Wytłumaczmy im ogólne zasady, które powinny być przestrzegane (np. te dotyczące dostosowania wielkości mebli do wzrostu), na pewno to zrozumieją. Pozwólmy im zachować elementy wystroju, które im się podobają, np. ozdoby z bohaterami animowanych filmów. Stanie się uczniem nie zmienia kilkulatka w dorosłą osobę, o czym warto pamiętać.

Jacek Sobolewski

Luks (lx) - to jednostka natężenia oświetlenia w układzie jednostek SI. Jest to natężenie oświetlenia wytworzone przez strumień 1 lumena na powierzchni 1 m2.

 

Czytaj też: Jak znaleźć miejsce dla dziecka


Tematy: pokój ucznia

Komentarze