Porządek w pokoju dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dbanie o porządek w pokoju dziecka to coś więcej niż utrzymanie czystości. Harmonia w otoczeniu jest potrzebna do prawidłowego rozwoju malucha – pozwala lepiej odbierać docierające informacje i ułatwia zapamiętywanie.

Z kolorowymi pojemnikami łatwiej utrzymać porządek
Z kolorowymi pojemnikami łatwiej utrzymać porządek

Ilość rzeczy rośnie lawinowo - pojawiają się nowe zabawki, książeczki i ubranka. Dla każdego z tych przedmiotów trzeba znaleźć właściwe miejsce. Starajmy się kontrolować, czy wszystkie rzeczy są niezbędne - co jakiś czas będzie trzeba pozbywać się niepotrzebnych.

 

 

 

Miejsce na zabawki

Większe zabawki - pluszaki, lalki, modele samochodów - warto poustawiać na półkach, na takiej wysokości, żeby dziecko miało je w zasięgu ręki. Małe zabawki - np. klocki - najlepiej schować w pojemnikach, pudełkach lub koszach, które mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów - wybór w sklepach jest naprawdę duży.

szuflada na klocki

Wysuwane szuflady (źródło: sklep.meble.pl)

 

Pojemniki z tworzywa mają żywe kolory i są łatwe do utrzymania w czystości (można je myć wodą z mydłem). Warto wybrać model z pokrywą i kółeczkami, które ułatwiają przemieszczanie pojemnika. Producenci oferują  również zestawy pojemników tworzących rodzaj wieży (są ustawione jeden na drugim) lub na stelażach (np. drewnianych). Oprócz pojemników z tworzywa sztucznego do wyboru są tekturowe pudła oklejone kolorowym papierem. Wybór wzorów jest bardzo duży - od prostych geometrycznych i dość ascetycznych po bajecznie kolorowe, nawiązujące do bajek Disneya.

pudełka

Kolorowe pudełka (www.containerstore.com)

 

Osobom ceniącym rozwiązania ekologiczne można polecić kosze  (np. z wikliny lub trawy morskiej) - najlepiej z wyściółką z tkaniny, najczęściej płóciennej. Można je ustawić na półkach lub bezpośrednio na podłodze. Wielu zwolenników mają również drewniane, pojemne skrzynie na zabawki. Po zamknięciu wieka zamieniają się w wygodne siedziska!

Dobrym pomysłem jest uszycie organizera z kieszonkami, w których można schować wiele dziecięcych skarbów - moża go zawiesić na ścianie lub z boku mebla.

 

Kącik artysty

Małe dziecko bardzo lubi malować rysować, lepić z plasteliny. Do tych prac potrzeba wielu akcesoriów i materiałów, które powinny być zawsze pod ręką. Dobrze wydzielić w pokoju kącik do twórczej pracy - może to być mały stoliczek (dobrze by miał szufladkę) i dostosowane do jego wysokości krzesełko. Farby, pisaki i kredki najlepiej schować do pojemników, ustawionych na blacie lub przymocowanych do ściany. Część rzeczy można schować do płóciennego worka zawieszonego pod stołem.

 

Mały czytelnik

Najlepszym miejscem na książki są tradycyjne półki. Utrzymanie na nich porządku ułatwiają kolorowe podpórki dostępne w wielu kształtach i kolorach. Łatwo można je dobrać do wieku i zainteresowań dziecka.

 

Miejsce na ubranka

Możliwości przechowywania dziecięcej garderoby jest wiele - ubranka można układać na półkach, w szufladach lub wieszać na drążkach. Ciekawie ozdobiona szafa stanie się elementem ozdobnym, nadającym charakter wnętrzu. Jeśli brak na nią miejsca, schowajmy ubrania dziecka do wspólnej szafy.

W sklepach można kupić gotowe elementy wyposażenia - druciane kosze, metalowe stelaże z wysuwanymi półeczkami (ułatwiają przepływ powietrza i nie zbierają kurzu) oraz drążki rozporowe, które można zamocować na dowolnej wysokości. Jest to dobry i łatwy sposób wygospodarowania oddzielonego miejsca na rzeczy dziecka w szafie, z której korzysta cała rodzina.

do szafy

Kosze i wysuwane półki do szaf (źródło: elfa.com)

 

Bezpieczeństwo

Sposób przechowywania rzeczy dziecka i wybór poszczególnych elementów wystroju jest rzeczą gustu. W żadnym wypadku nie wolno jednak zapomnieć o bezpieczeństwie. Regały powinny być stabilne (jeśli to konieczne trzeba je zamocować do ściany). Pudła i kosze nie mogą być zbyt duże. Sprawdźmy również czy nie mają ostrych  krawędzi i opadających pokrywek, które mogą przyciąć palce.

Komentarze