Pokój na poddaszu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Poddasze może być dobrym miejscem do urządzenia pokoju dziecka. Nietypowe skosy pobudzają wyobraźnię i pozwalają na stworzenie wnętrza o niepowtarzalnym charakterze.

Pokój na poddaszu daje duże możliwości aranżacji
Pokój na poddaszu daje duże możliwości aranżacji

Poddasze może stać się prawdziwym dziecięcym azylem - trzeba jednak zadbać o to, by było przytulne i miało dobry klimat (latem nie może być zbyt duszne i gorące, a zimą musi być ciepłe).

 

Skosy mogą utrudniać aranżację pokoju, dlatego wiele osób traktuje je jako poważny minus. Jednak dzięki skosom i oknom połaciowym poddasze zyskuje wyjątkowy klimat. Jeśli zadbamy o właściwe doświetlenie przestrzeni i odpowiednią kolorystykę, pokój będzie nie tylko wygodny, lecz także oryginalny.

 

Więcej światła

Urządzając wnętrze na poddaszu, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe doświetlenie przestrzeni. Powierzchnia okien musi stanowić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi. Montowane na poddaszu okna połaciowe powinny mieć rolety, które będą chronić pokój przed przegrzaniem. Do wyboru jest wiele tkanin, jednak zbyt ciemne kolory mogą być odbierane przez dzieci jako smutne. Jeśli pokój na poddaszu przeznaczony jest dla niemowlęcia, należy osłonić poddasze przed ostrym światłem słonecznym. Dobrym rozwiązaniem są rolety zaciemniające, wykonane z poliestrowej tkaniny pokrytej specjalną aluminiową powłoką. Są odporne na zabrudzenia i łatwe w konserwacji.

 

Kolorystyka

Kolorystyka pokoju to rzecz gustu. Warto jednak zachować dyscyplinę i nie wprowadzać zbyt wielu barw. Przestrzeń poddasza jest wystarczająco urozmaicona przez skosy. Najlepiej zdecydować się na jeden wiodący kolor i do niego dobierać dodatki. Skosy najlepiej pomalować na jasne kolory. Zbyt ciemna barwa przytłoczy wnętrze i sprawi, że będzie się wydawało ponure. Na poddaszu, nawet dobrze doświetlonym, lepiej unikać ciemnych kolorów lub stosować je na małych fragmentach ścian. Jeśli uznamy wnętrze za zbyt monochromatyczne, dobrym sposobem na przełamanie monotonii jest zastosowanie kontrastujących dodatków. Przykładem może być pokój chłopca urządzony białymi meblami, w którym wykładzina dywanowa w żywych czystych barwach jest najmocniejszym akcentem kolorystycznym. Dla dziewczynki lepszy będzie pokój w pastelowych barwach, np. w odcieniach szarości połączonych z pudrowym różem, do których pasują jasne drewniane panele podłogowe. Takie zestawienie jest subtelne i spokojne.

 

Skosy

Na poddaszach najlepiej sprawdzają się niewysokie meble, które łatwo przesuwać w zależności od potrzeb. Miejsce pod skosami można zagospodarować na wiele sposobów - sposób wykorzystania przestrzeni zależy od wysokości ścianki kolankowej. Wysokość od 60 do 100 cm pozwala na wstawienie łóżka lub szafki. Jeśli ścianka jest wyższa - ma ok. 150 cm - możliwości aranżacji przestrzeni są większe. Pod takim skosem już w odległości 50 cm od ściany może stanąć wyprostowany dorosły człowiek.

Sposobem na dobre zagospodarowanie przestrzeni pod skosami jest zamówienie mebli na wymiar. Mogą to być np. kontenery na kółkach, które łatwo wysunąć na środek pokoju. Można w nich przechowywać np. zabawki. Pod skosem można zmieścić również szafę na dziecięcą garderobę. Ponieważ ubranka są małe, można zamontować drążki i część rzeczy na nich powiesić. Zamiast szafy można zaplanować szafki z szufladami - ułatwią utrzymanie porządku.

Ustawiając pod skosem biurko lub łóżko, należy pamiętać o zachowaniu takiej odległości od ściany, aby wstając nie uderzyć głową w pochyły sufit.

W dobrze doświetlonym miejscu pod oknami połaciowymi można ustawić stoliczek do rysowania i dostosowane do jego wysokości krzesełko.

Wbrew powszechnej opinii, skosy poddasza można ozdabiać obrazkami i fotografiami. Należy je tylko odpowiednio zamocować.

 

Bezpieczeństwo

Okna połaciowe w pokoju dziecka powinny mieć uchwyty otwierające w górnej części, aby dziecko nie mogło okien samodzielnie otworzyć. Można również wyposażyć okno w zamek z kluczykiem. Lepiej zdecydować się na bezpieczne szyby, które dzięki warstwie folii nawet po stłuczeniu nie rozpadają się na kawałki.

Komentarze