Wcześniak w szpitalu

Ocena: 4.42/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Spieszył się na świat, ale przed nim jeszcze długa droga. Zanim trafi do domu, przejdzie wiele badań i zabiegów. Co czeka wcześniaka w szpitalu?

Długość pobytu w szpitalu zależy od stopnia rozwoju wcześniaka
Długość pobytu w szpitalu zależy od stopnia rozwoju wcześniaka

Po porodzie wcześniak trafia do inkubatora, który ma zapewniać warunki podobne do brzucha mamy - stałą temperaturę i odizolowanie od zewnętrznego hałasu.

Zabiegi, którym trzeba poddać wcześniaka, zależą od stopnia rozwoju układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego, stopnia rozwoju narządów zmysłu itd.

Ponieważ do wykonania badań potrzebna jest odpowiednia ilość krwi, a mały organizm nie nadąża z jej produkcją, często zachodzi konieczność transfuzji uzupełniających. Wcześniak poddawany jest również fototerapii, czyli naświetlaniu niebieskim światłem - ze względu na zagrożenie żółtaczką fizjologiczną. W trakcie fototerapii oczy dzieci oraz jądra chłopców są zasłaniane.

 

Co się dzieje w inkubatorze?

Płuca należą do organów, które rozwijają się pod koniec ciąży. Z tego powodu oddychanie wcześniaka zazwyczaj musi być wspomagane przez maskę tlenową lub respirator (w zależności od stopnia rozwoju układu oddechowego dziecka). Temperatura ciała, ciśnienie krwi i praca serca cały czas są monitorowane. Jeśli dziecko przyszło na świat przed końcem 28. tygodnia ciąży, jest karmione pozajelitowo, za pomocą kroplówki (ze względu na niewystarczający stopień rozwoju układu pokarmowego). Po 28. tygodniu dziecko może być karmione za pomocą sondy. Odruch ssania wykształca się dopiero po 32. tygodniu życia dziecka. Jeśli mama chce karmić swoje dziecko piersią, powinna po porodzie systematycznie odciągać pokarm za pomocą laktatora (nawet 8-10 razy na dobę). Ze względu na zmęczenie, stres, niepokój o zdrowie i życie dziecka może się to okazać bardzo trudne. Kiedy u dziecka wykształci się już odruch ssania, jest karmione za pomocą strzykawki (przy czym do ssania podaje mu się palec). Karmienie piersią ułatwi wcześniejsze stosowanie metody kangura (bezpośredni kontakt dziecka z ciałem matki). Na początku dziecko będzie ważone przed karmieniem i po karmieniu - aby sprawdzić, czy prawidłowo ssie i pochłania pokarm.

 

 

 

 

Zabiegi szpitalne

Oprócz stałego monitorowania czynności życiowych wcześniaka, wspomagania układu oddechowego i pokarmowego, ewentualnych transfuzji i naświetleń, dziecko może być poddawane innym zabiegom - zwłaszcza, jeśli zapadło na jedną z chorób typowych dla wcześniaków (dysplazja oskrzelowo-płucna czy retinopatia). Aby złagodzić ból, dziecku podawane są leki przeciwbólowe.

 

Opieka rodziców

Każde zabiegi, którym poddawany jest wcześniak, wywołują u dziecka dużo stresu. Dlatego obecność rodziców - nawet za szybą inkubatora - jest dla dziecka niezwykle ważna. Dotyk rodziców i głos, który pamiętają z życia płodowego sprawia, że rekonwalescencja jest krótsza i bardziej efektywna. Kiedy wcześniak jest na tyle rozwinięty, że może samodzielnie oddychać, stosuje się tzw. metodę kangura, która sprowadza się do wydłużanych stopniowo sesji, w trakcie których dziecko jest przykładane do nagiego ciała matki. Ciepło i odgłos bicia jej serca wpływają na dziecko terapeutycznie. Ponadto dzieci leczone metodą kangura szybciej zaczynają ssać pierś matki.

 

Dowiedz się pod opieką jakich specjalistów powinien znaleźć się wcześniak po wyjściu ze szpitala.

Komentarze