Wcześniak w domu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wielu rodziców odczuwa niepokój związany z opiekowaniem się noworodkiem. Co dopiero, gdy pod ich opiekę trafia wcześniak – maleństwo, które niedawno opuściło inkubator. Tymczasem opieka nad wcześniakiem w zasadzie nie różni się od opieki nad noworodkiem, który pojawił się na świecie terminowo.

Wcześniak wymaga troskliwej opieki, jednak nie odbiega ona znacząco od opieki nad donoszonym noworodkiem
Wcześniak wymaga troskliwej opieki, jednak nie odbiega ona znacząco od opieki nad donoszonym noworodkiem

Podstawowe zasady opieki są właściwie takie same.

 

Kiedy do domu?

Wszystko zależy od tempa, w jakim rozwija się wcześniak. Decyzja o opuszczeniu szpitala należy do lekarza - jeśli dziecko waży powyżej 2 kg oraz potrafi samodzielnie oddychać i przyjmować pokarmy, zapewne wkrótce rodzice będą mogli zabrać dziecko do domu.

 

 

W odniesieniu do wcześniaka będzie stosowany tzw. wiek skorygowany (tzn. jeśli dziecko przyszło na świat 2 miesiące wcześniej, to w wieku 6 miesięcy lekarz będzie oczekiwał, że postępy jego rozwoju będą na poziomie dziecka 4-miesięcznego). Wbrew pozorom wcześniaki szybko nadrabiają wszelkie zaległości. Zazwyczaj w 3 roku życia dziecka wszelkie różnice są już niewidoczne.

 

Zwykły noworodek?

Wcześniak różni się wyglądem od donoszonego noworodka. Jego skóra jest bardzo delikatna (spod skóry dziecka prześwitują żyły) i pokryta meszkiem. Oprócz tego wymaga dużej troski ze strony rodziców (metoda kangura) oraz rehabilitacji (za pomocą metody Vojty lub metody NDT-Beboth). Wcześniak wymaga dużo więcej uwagi niż "zwykły" noworodek - po początkowych trudnościach zwykle szybko nadrabia zaległości.

 

 

 

 

Jak przewijać wcześniaka?

Dla wcześniaków, ze względu na niską masę ciała, przeznaczone są specjalne pieluszki (dla dzieci do wagi 2 kg). Na tym jednak kończą się różnice - wcześniak, jak każdy noworodek, powinien być przewijany kilka (a nawet kilkanaście) razy na dobę. Za każdym razem skóra dziecka powinna być za pomocą wilgotnych chusteczek oczyszczana z wszelkich zabrudzeń, delikatnie osuszana (nigdy nie pocierana!) oraz smarowana kremem, który zapobiegnie odparzeniom.

 

Jak kąpać wcześniaka?

Wcześniak powinien być kąpany codziennie - na początku można jednak zacząć od zwykłego obmywania ciała dziecka za pomocą myjki. Pamiętaj, że delikatne ciało wcześniaka wymaga niezwykle uważnego traktowania. Dziecko powinno być myte za pomocą spokojnych, czułych ruchów, zaś po kąpieli powinno zostać delikatnie osuszone (nigdy pocierane ręcznikiem!). Mycie powinno się odbywać w wodzie o temperaturze około 37 stopni, w ciepłym pomieszczeniu. Po kąpieli ciało wcześniaka powinno zostać natłuszczone kremem lub oliwką.

 

Jak ubierać wcześniaka?

Specjalne ciuszki dla wcześniaków są dostępne w wielu sklepach internetowych. Dla malucha ważącego np. 2,5 kg ciuszki oferowane dla większości noworodków są po prostu za duże. Wcześniaki łatwo się wychładzają, dlatego należy je ubierać trochę cieplej niż "zwykłe" noworodki. Pomocne okazują się wtedy specjalne czapeczki i rękawiczki. Te ostatnie spełniają podwójną funkcję - maluch nie tylko się nie wyziębi, ale również nie zadrapie.

 

Komentarze