Od kiedy ratuje się wcześniaka?

Ocena: 2.52/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy przedwczesny poród określa się jako poronienie, a od kiedy podejmuje się próby ratowania dziecka? Co to jest skrajne wcześniactwo? Jakie ryzyko wiąże się z ratowaniem niedonoszonego dziecka?

Nawet w inkubatorze mama może mieć kontakt ze swoim dzieckiem
Nawet w inkubatorze mama może mieć kontakt ze swoim dzieckiem

Mianem wcześniaków określa się dzieci urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży (przed 259. dniem ciąży, czyli na początku 6. miesiąca).

Jeżeli dziecko urodzi się przed ukończeniem 22. tygodnia ciąży, poród uznawany jest za poronienie, ze względu na skrajną niedojrzałość organizmu dziecka, uniemożliwiającą samodzielne życie poza organizmem matki. Porody przed 32. tygodniem (przed rozpoczęciem 8. miesiąca) ciąży określane są jako skrajne wcześniactwo. W Polsce ok. 7 % wszystkich urodzeń to wcześniaki.

 

Kiedy ratować wcześniaka?

Dylematy związane z ratowaniem wcześniaków są związane z niedojrzałością noworodków urodzonych przedwcześnie oraz z ilością chorób i powikłań, które wpływają na całe życie dziecka. Może to być porażenie mózgowe, wodogłowie, problemy ze słuchem, wzrokiem i z innymi narządami, a także upośledzenie umysłowe i poważne zaburzenia rozwojowe. W Polsce podejmuje się próby ratowania wszystkich wcześniaków, na świecie najczęściej granicę wyznacza 24. tydzień. Polskie wcześniaki urodzone w 26.-27. tygodniu mają 50% szans na przeżycie. Dlatego też lekarze często kierują się zdaniem rodziców, którzy powinni świadomie zadecydować, czy są w razie czego w stanie podjąć się opieki na niepełnosprawnym dzieckiem.

Neonatolog mówi o najważniejszych cechach wcześniaka:

 

Kiedy można wypisać wcześniaka ze szpitala?

Poza chorobami dzieci przedwcześnie urodzone inaczej wyglądają. Mają bardzo niewielką masę urodzeniową (rzędu kilkuset gram) oraz delikatną, przezroczystą skórę, przez którą widać tętnice i żyły. Niedorozwinięty jest u nich centralny układ nerwowy oraz przede wszystkim układ oddechowy (płuca są ostatnim rozwijającym się w ciąży organem). Zazwyczaj uszkodzone są wszystkie zmysły. Samodzielnie wiele wcześniaków nie mogłyby przeżyć, dlatego większość ich funkcji życiowych jest podtrzymywanych. To, jak długo wcześniak leży w szpitalu, zależy zawsze od jego stanu, ale najważniejsza zasada mówi, że dziecko musi samo oddychać i ssać, a jego masa powinna przekraczać 2 kilogramy.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet po wyjściu ze szpitala wcześniaki są słabsze fizycznie i mniej odporne na choroby, co często jest wynikiem zabiegów, jakim musiały zostać poddane po porodzie. Około 65 proc. wcześniaków - dzięki prawidłowej rehabilitacji - dogania swoich rówieśników już po roku czy dwóch-trzech latach. Wiele zależy od zachowania i starań rodziców - badania dowiodły, że rodzice poprzez douczanie mogą zlikwidować opóźnienia, ale muszą poświęcać dzieciom naprawdę dużo czasu.

Obecnie dzięki postępowi techniki istnieje możliwość ratowania naprawdę maleńkich, jeszcze nie w pełni ukształtowanych dzieci. Z tego też względu drastycznie spadła ogólna śmiertelność noworodków. Z drugiej jednak strony ze względu na choroby cywilizacyjne, rodzenie dzieci w późniejszym wieku i inne czynniki, coraz więcej jest porodów przedwczesnych. Warto więc przede wszystkim dołożyć jak największych starań, aby uniknąć przedwczesnego porodu, nie ma bowiem możliwości sztucznego stworzenia dziecku tak doskonałych warunków, jak w łonie matki. Każdy kolejny tydzień ciąży zwiększa szansę dziecka na przeżycie i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i powikłań związanych z przedwczesnym porodem.

Poznaj 5 najważniejszych zasad bezpieczeństwa w opiece nad noworodkiem.

Tematy: inkubator, wcześniak, poród przedwczesny

Komentarze