Co to jest retinopatia wcześniacza?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czym jest retinopatia wcześniacza (ROP), jak powstaje oraz jakie są rokowania, w przypadku jej wystąpienia?

Badanie wcześniaka pod kątem retinopatii powinno nastąpić w 4., 8. i 12. tygodniu życia
Badanie wcześniaka pod kątem retinopatii powinno nastąpić w 4., 8. i 12. tygodniu życia

Retinopatia wcześniacza (ang. Retinopathy of Prematurity - ROP) to uszkodzenie siatkówki, które powstaje w okresie około urodzeniowym u wcześniaków. Obecnie szacuje się, że ROP występuje u ok. 10-15% wcześniaków i u wszystkich  dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży. Jest to najczęstsza przyczyna występowania ślepoty u dzieci.

 

Czemu dochodzi do uszkodzenia siatkówki?

Wiąże się to z procesem dojrzewania dziecka w łonie matki. Proces powstawania naczyń krwionośnych w oku zaczyna się ok. 16. tygodnia ciąży i trwa do 36. tygodnia, a proces dojrzewania naczyń trwa nawet do kilku miesięcy po porodzie. W przypadku przedwczesnego porodu, dochodzi do uszkodzenia niedojrzałych, rozwijających się naczyń krwionośnych siatkówki  i do rozdzielenia unaczynionej i nieunaczynionej części siatkówki.

Im dziecko wcześniej przyjdzie na świat, tym większy obszar siatkówki pozostaje nieunaczyniony i większe jest ryzyko retinopatii. Sprzyja mu także niska masa urodzeniowa dziecka oraz tlenoterapia, której poddawane są wcześniaki. Dlatego też utrzymuje się poziom tlenu u wcześniaków na poziomie 30-40%.

 

Fazy retinopatii i rokowanie

Istnieje 5 faz retinopatii, począwszy od obecności linii demarkacyjnej na dnie oka, a na całkowitym odwarstwieniu siatkówki kończąc. W pierwszych dwóch fazach retinopatii leczenie nie jest konieczne, ale w przypadku dalszych faz (większych uszkodzeń) stosuje się leczenie poprzez laseroterapię, krioterapię lub leczenie chirurgiczne. Pomimo wysokiej skuteczności metod leczenia, może dochodzić do powikłań po leczeniu późniejszym czasie, takich jak krótkowzroczność, niezborność, jaskra wtórna, zez, małoocze, późne odwarstwienia siatkówki.

W 4 i 5 fazie retinopatii rokowanie jest bardzo złe. Z badań wynika, że w tych fazach jedynie 9% dzieci ma prawidłowe widzenie, natomiast 65% nie ma nawet poczucia światła.

 

Czytaj też: 10 faktów o wzroku twojego niemowlaka.

Komentarze