Żółtaczka fizjologiczna

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Żółtaczka fizjologiczna występuje u wielu noworodków, a zwłaszcza wcześniaków. Czy to powód do niepokoju?

Noworodki z żółtaczką poddaje się fototerapii
Noworodki z żółtaczką poddaje się fototerapii

Żółtaczka fizjologiczna, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą wynikającą ze zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie dziecka. Nie jest to choroba zakaźna. W organizmie noworodka jest zbyt dużo krwinek czerwonych, które w naturalny sposób ulegają rozpadowi. W trakcie procesu powstaje bilirubina - główny składnik barwników żółci człowieka. U niektórych noworodków jej poziom może być na tyle wysoki, że dochodzi do zażółcenia się skóry, czyli żółtaczki fizjologicznej.

 

Kogo dotyczy?

Żółtaczka fizjologiczna pojawia się zwykle w 2-3 dobie życia dziecka i trwa do ok. 8 doby, natomiast u wcześniaków trwa ok. 2 tygodni. Dotyczy mniej więcej 2/3 noworodków donoszonych i 80-90% wcześniaków.

 

Kiedy konieczne jest leczenie?

W szpitalu monitoruje się poziom bilirubiny w krwi dziecka. Jeżeli poziom jest bardzo wysoki i nie spada pomimo upływu kolejnych dni, lekarze najczęściej zalecają fototerapię, czyli naświetlanie. Wtedy nadmiar bilirubiny w skórze jest rozpuszczany i wydalany z moczem. Fototerapia jest skuteczna tylko wtedy, kiedy światło pada na gołą skórę niemowlęcia. Noworodek ma zakryte oczy specjalnymi okularkami, a chłopcy dodatkowo zasłonięte jądra.

Lekarz może także postanowić o podawaniu fenobarbitalu, który przyspiesza metabolizm bilirubiny, a w ciężkich przypadkach o transfuzji wymiennej.

 

 

 

 

Jeżeli zaobserwujesz, że zażółcenie skóry u twojego dziecka nie ustępuje po upływie 8 dni od porodu, zrób badane krwi z oznaczeniem poziomu bilirubiny i zgłoś się do lekarza. Jednak u większości dzieci, szczególnie z ciąż donoszonych, żółtaczka ustępuje samoistnie i nie ma powodów do niepokoju.

Tematy: badanie noworodka

Komentarze