Zaparcia u noworodka – przyczyny i sposoby na zatwardzenie u noworodka

Ocena: 3.9/5 Głosów: 27
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kupka niemowlaka pojawia się z różną częstotliwością i zbyt rzadkie wypróżnianie nie zawsze musi wskazywać na problem. Częściej występuje zatwardzenie u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, jednak przyczyny zaparć u noworodka są zróżnicowane. Kiedy noworodek ma zatwardzenie jego brzuszek jest wzdęty i twardy. Aby mu pomóc, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, watro też przyjrzeć się własnej diecie, jeśli karmimy piersią. Sposobów na zaparcia jest znacznie więcej. Jak pomóc dziecku zrobić kupkę?

Fotolia

Kupka noworodka – jak wygląda i jak często powinna występować? 

 

Wypróżnianie noworodków następuje z dużą zmiennością. Kupka dziecka karmionego piersią może pojawić się po każdym posiłku, tj. 8–10. Normą będzie również oddawanie jednego stolca na 2–3 dni. Bardzo ważne jest to, aby obserwować czy rzadszym wypróżnieniom nie towarzyszą żadne niepokojące objawy. Niektóre dzieci karmione piersią wypróżniają się raz na tydzień i, o ile nic dodatkowo się nie dzieje, jest to stan również fizjologiczny.

Kupka noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym jest zwykle twardsza niż stolec dziecka karmionego piersią, częstotliwość wypróżniania również jest w tym przypadku mniejsza.

 

Jak rozpoznać, że noworodek ma zaparcie? 

 

O zaparciach u dziecka poniżej 6 miesiąca życia mówi się wtedy, kiedy maluszek ma trudności w zrobieniu kupki, płacze, jest niespokojny, płaczliwy, ma zmniejszony apetyt. Bardzo często brzuszek dziecka jest twardy i nabrzmiały.

Zaparcia u niemowląt starszych rozpoznajemy wtedy, kiedy maluch robi kupkę rzadziej niż dwa razy w tygodniu, bardzo często świadomie wstrzymuje oddawanie stolca, a defekacji towarzyszy ból. W przypadku zaparć kupki dziecka są zbite, może towarzyszyć im ból brzuszka, wzdęcia, rozdrażnienie, mniejszy apetyt oraz zbyt mały przyrost masy ciała.

 

Przyczyny zatwardzenia u noworodka 

 

Przyczyny problemów z wypróżnianiem u noworodka obejmują czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Za zatwardzenie u noworodka odpowiadają najczęściej:

  • zmiana diety (chodzi głównie o wprowadzenie do diety karmienia mlekiem modyfikowanym),
  • rzadkie karmienie,
  • nieprzygotowany przewód pokarmowy do prawidłowego wydalania resztek mleka modyfikowanego,
  • alergie pokarmowe,

Kiedy noworodek nie może zrobić kupki, winne mogą być również zaburzenia mikroflory jelitowej (np. podczas antybiotykoterapii).

 

Co na zaparcia – jak pomóc dziecku zrobić kupkę? 

 

Jeżeli mamy do czynienia z zaparciami u noworodka karmionego piersią, kobieta powinna przyjrzeć się swojej diecie. Należy zwrócić uwagę na produkty szczególnie powodujące zaparcia, np. słodycze (zwłaszcza czekolada), białe pieczywo, smażone potrawy. Bardzo ważne jest to, aby kobieta karmiąca piersią piła wystarczającą ilość wody. Aby zapobiec zaparciom u niemowlaka, należy włączyć do diety produkty obfitujące w błonnik, tj. produkty pełnoziarniste, kasze oraz surowe warzywa i owoce. Kiedy niemowlak ma zaparcia, można podawać mu w butelce do picia przegotowaną wodę lub specjalną herbatkę rumiankową.

Jeśli chodzi o zaparcia noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym, to najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pomoże wybrać dla dziecka inną mieszankę. W przypadku, kiedy dziecko dobrze przybiera na wadze, można również rozważyć dopajanie wodą.

Kolejnym sposobem na zatwardzenie u niemowlaka jest częstsze karmienie. Częstsze zjadanie mniejszych porcji może wspomóc przewód pokarmowy w poprawnym trawieniu pokarmu i wydalaniu resztek.

 

Zaparcia u niemowlaka – co robić, kiedy dziecko ma zatwardzenie? 

 

W przypadku niemowląt, które mają rozszerzoną dietę o pokarmy stałe i cierpią na zaparcia, należy przestrzegać kilku zasad:

  • kiedy niemowlę ma zatwardzenie nie należy wprowadzać do jego diety nowych, nieznanych pokarmów,
  • należy maluchowi podawać większą ilość płynów (najlepiej przegotowana wodę) lub rozcieńczone soki; nie zaleca się aby ilość wody przekraczała dzienną porcję mieszanki,
  • należy unikać kleików i kaszki ryżowej, gotowanej marchewki i jabłka (zamiast produktów na bazie ryżu należy podawać kaszki i kleiki kukurydziane),
  • należy zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu (ruch przyspiesza perystaltykę jelit),
  • na zaparcia dziecku można podawać laktulozę w syropie, która dostępna jest w aptece bez recepty,
  • do posiłków można dodawać 2–3 łyżki oliwy z oliwek, co pomoże łatwiej się dziecku wypróżnić,

W leczeniu zaparcia u dziecka bardzo pomocny będzie również masaż brzuszka wykonywany ok. 4 razy dziennie.

  

Sposoby na zaparcia – jakich metod leczenia unikać? 

 

Przede wszystkim nie można samemu podawać dziecku leków przeczyszczających ani robić mu lewatywy. Nie wolno również wkładać dziecku do odbytu np. palca lub termometru, ponieważ można uszkodzić delikatną śluzówkę. Takie stymulowanie defekacji może wyrobić u niemowlaka nieprawidłowy odruch wypróżniania, przez co w przyszłości trudno będzie mu oddać stolec samodzielnie. 

Na skutek zaparć i oddawania zbitego i twardego stolca może dojść do podrażnienia delikatnej śluzówki odbytu. Podrażnionego miejsca nie należy zasypywać pudrem lecz posmarować maścią z cynkiem. Długo utrzymujące się podrażnienie powinno być skonsultowane z lekarzem, który zaleci środki zapobiegające rozwinięciu się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Jeśli dziecko ma częste zaparcia, należy rozważyć wizytę u alergologa. Wizyty lekarskiej wymagają również dzieci cierpiące na przewlekłe zaparcia, u których występują dodatkowe objawy niepokojące takie jak: krew w stolcu, słaby apetyt, słaby przyrost masy ciała, płaczliwość i drażliwość, nasilone wzdęcia, ulewania lub wymioty.

 

Tematy: zaparcia u noworodka, zaparcia u niemowlaka, zatwardzenie u noworodka, wzdęcia u noworodka, problemy z wypróżnianiem u noworodka

Komentarze