Wzdęcia u noworodka – jak pomóc dziecku?

Wzdęcia u noworodka objawiają się płaczliwością, częstymi gazami, prężeniem nóg. Przyczyną wzdęć u dziecka bywa kolka. Brzuch niemowlaka jest wówczas twardy i bolesny, a dziecko nie chce jeść. Jakie są sposoby na wzdęcia i gazy u noworodka?

Wzdęcia u noworodka – jakie są przyczyny?

Wzdęcia u noworodka mogą wynikać z kilku różnych przyczyn. Do głównych czynników ryzyka występowania wzdęć u noworodka zaliczają się nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi oraz zbyt rzadkie i nieregularne przystawianie malucha do piersi lub rzadkie podawanie mu butelki. Wzdęcia i gazy u niemowlaka mogą mieć jednak więcej przyczyn, do których zalicza się:

  • nieprawidłowa dieta kobiety karmiącej piersią,
  • zbyt szybkie spożywanie pokarmu przez dziecko, co prowadzi do łykania dużych ilości powietrza,
  • stres oraz zmęczenie, zarówno dziecka, jak i matki,
  • nietolerancja laktozy oraz nietolerancja glutenu,
  • zaburzenia w procesach trawienia oraz wchłaniania pokarmu, a także uchyłkowatość jelit malucha,
  • stosowanie nieprawidłowej diety u dziecka.

Częstą przyczyną wzdęć u noworodka jest także kolka. Kolkowe bólom brzucha może towarzyszyć ulewanie i odbijanie. Brzuszek dziecka jest twardy i nabrzmiały.

Nadmiar gazów w jelitach – objawy wzdęć u noworodka

Objawy wzdęć u noworodka są bardzo charakterystyczne. Brzuszek dziecka jest twardy, duży i wypukły. Wzdęty brzuszek u dziecka jest bolesny, dlatego też można zaobserwować, że maluch bardzo często pręży ciało i podkurcza nóżki. Apetyt dziecka znacznie maleje, natomiast po jedzeniu staje się ono bardzo drażliwe, niespokojne i głośno płacze.

Wzdęcia u dziecka objawiają się również częstym:

Gazy u noworodka (tzw. prutanie) są głośne oraz bardzo nieprzyjemnie pachną.

Przeczytaj też: Niemowlę nie robi kupki – co robić?

Wzdęcia u noworodka a dieta mamy

Głównym sposobem na wzdęcia u niemowlaka jest przestrzeganie odpowiedniej diety kobiety karmiącej piersią. Kluczowe są pierwsze tygodnie życia noworodka, wtedy mama szczególnie powinna uważać na to, co znajduje się na jej talerzu. Okres ten jest tak ważny, ponieważ układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony i nie radzi sobie z trawieniem wielu mikroskładników pokarmowych, które przenikają do mleka kobiecego.

Do produktów, których należy unikać w okresie karmienia piersią z uwagi na to, że mogą przyczyniać się do problemów z brzuszkiem, zaliczają się:

  • produkty wzdymające (fasola, kapusta, brokuły, kalafior, groch, suszone owoce itp.),
  • pokarmy smażone,
  • kawa, herbata oraz słodycze.

Warto pamiętać również o tym, aby ograniczyć spożywanie dużych ilości produktów mlecznych, gdyż ich zbyt duża ilość może wywołać nietolerancję laktozy u dziecka. Jeśli maluszek jest karmiony butelką, warto jest dobrać odpowiednią sztuczną mieszankę, gdyż alergia na mleko modyfikowane również może prowadzić do wystąpienia wzdęć u niemowlaka.

Jakie są sposoby na wzdęty brzuch i koli u niemowlaka?

Na wzdęcia u noworodka pomaga masaż brzuszka. Twardy brzuszek u noworodka powoduje płacz i rozdrażnienie dziecka, natomiast masaż przyniesie ulgę oraz ułatwi oddawanie nadmiaru gazów oraz wypróżnianie się. Masaż powinien być wykonywany delikatnie, okrężnym ruchami dłoni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Do wykonywania masażu warto użyć olejku z kopru włoskiego lub zwyklej oliwki.

Wydalenie nadmiernych gazów u dziecka przyspieszy również przyciskanie nóżek dziecka do brzucha oraz kładzenie niemowlaka w pozycji na brzuszku. Pomocne będą też ciepłe okłady na twardy brzuszek. Należy pamiętać, aby po jedzeniu nosić dziecko na rękach w pozycji pionowej tak, aby mu się odbiło. Ulgę w silnych wzdęciach u niemowlaka przyniosą herbaty ziołowe, np. herbatka z kopru włoskiego lub napar z rumianku. Bardzo ważne jest, aby w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia nie podawać mu naparu z kopru włoskiego, gdyż może on wywołać reakcje alergiczne u dziecka.

Co pomaga na wzdęcia? Jakie leki dla niemowlaka?

Jeśli domowe sposoby na wzdęty brzuch u dziecka nie przyniosą mu ulgi, warto udać się do apteki, gdzie można kupić specjalne krople na kolkę oraz probiotyki. Preparaty na kolkę zapewniają zmniejszenie napięcia powierzchniowego oraz wywołują pękanie pęcherzyków gazu w jelitach, co ułatwia oddawanie gazów przez dziecko.

Preparaty zawierające probiotyki są pomocne w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Jeśli wyżej wymienione sposoby nie działają i nie przynoszą ulgi dziecku, należy udać się do lekarza. Pediatra zleci odpowiednie badania (np. morfologię krwi, badanie USG przewodu pokarmowego), które będą miały na celu postawienie właściwej diagnozy. Jeżeli przyczyną wzdęć u noworodka jest choroba układu pokarmowego, konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Grupa krwi dziecka – po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?

 

Choroba Hirschsprunga – przyczyny, objawy, leczenie

 

Zaparcia u noworodka – przyczyny i sposoby na zatwardzenie u noworodka

 

Zespół aspiracji smółki – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

 

Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA)

 

Gazy u niemowlaka – jakie są przyczyny? Co robić, kiedy dziecko ma wzdęcia?

 

Kiła wrodzona – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Pocałunek anioła – co to jest, jak wygląda, czy wymaga usunięcia?