Kompletna wyprawka dla noworodka
Kama Wieczorek80 rzeczy, które warto znać. Sprawdź, jak wybierać ubranka, akcesoria do karmienia piersią i butelką, wózek, foteliki samochodowe, pościel, zabawki – wszystko, czego może potrzebować niemowlę.
80 rzeczy, które warto znać. Sprawdź, jak wybierać ubranka, akcesoria do karmienia piersią i butelką, wózek, foteliki samochodowe, pościel, zabawki – wszystko, czego może potrzebować niemowlę.
Sukienka nie jest obowiązkowym elementem wyprawki, ale trudno znaleźć mamę, która nie kupi dla córki przynajmniej jednej.
Z pewnością czytałaś już niejedno zestawienie najważniejszych/niepotrzebnych/najdroższych rzeczy w wyprawce dla noworodka. I pewnie niejeden przedmiot znalazłaś zarówno na liście koniecznych jak i… zbędnych wydatków. Równie wielu przeciwników co zwolenników ma chociażby rożek czy podgrzewacz do butelek. O jednomyślność trudno też w przypadku smoczka, przewijaka czy leżaczka. Dlatego tym razem przygotowaliśmy dla ciebie listę rzeczy, które MOGĄ znaleźć się w wyprawce (jest ich aż 80!) i zebraliśmy na ich temat opinie rodziców i ekspertów. Dzięki niej, łatwiej ci będzie podjąć decyzję na zakupach i spakować torbę do szpitala.
Czytaj też: Wymiana jest w cenie, czyli jak zorganizować dziecięcy szafing
A oto z czego możesz wybierać:
To pozycja obowiązkowa na liście rzeczy w wyprawce do szpitala dla dziecka. Dyskusje dotyczą zwykle nie tego, czy warto je kupować tylko ile, jaka wielkość i jaki model. Jeśli chodzi o rozmiar, położne radzą, by kierować się przewidywaną wagą dziecka. Jeśli lekarz uważa, że twój malec będzie po urodzeniu ważyć:
Wtedy jest szansa, że ubranka będą naprawdę dobrze dopasowane. Jednak doświadczeni rodzice przekonują, że nie trzeba być tak precyzyjnym i radzą kupić całą bieliznę dla dziecka od razu na 62 cm. Niemowlaki rosną błyskawicznie, a do tego nie tak rzadko rodzą się większe niż USG "przewiduje".
Jeśli chodzi o model, to większość rodziców na początku preferuje body dla niemowlaka zapinane kopertowo, bo nie trzeba go przekładać przez głowę (nr 4 i 6 na rys.), albo wybierają ubranko, którego otwór pod szyją da się bardzo rozszerzyć (nr 1 na rys.).
Fot. Shutterstock.com
Ale jak to często w życiu bywa, to co na początku jest zaletą, szybko staje się wadą i wiele osób po nabraniu doświadczenia w ubieraniu noworodka stwierdza, że body nr 1 za bardzo się rozciąga, przestaje przylegać do ciała, więc dziecku może być w nim zbyt zimno. Z kolei zapinanie na kopertę trwa już dłużej niż przełożenie malcowi ubranka przez głowę. Wtedy na pierwsze miejsce wysuwa się model z zatrzaskiem na ramieniu (nr 2 na rys.).
Rozsądna liczba body to 5-7 sztuk. Warto kupić je w dwóch rozmiarach, zarówno z krótkim rękawem, jak i z długim, a także wypróbować przynajmniej dwa różne zapięcia.
Czytaj też: 7 niezbędnych ubranek dla noworodka
To nic innego jak bluzeczki wiązane lub zapinane z boku albo z przodu. Mają o wiele mniej zwolenników niż body, bo rodzice narzekają, że kaftaniki mogą się podwijać, przekręcać i uwierać dziecko. Chociaż słyszeliśmy też głosy, że wygodniej jest ubierać niemowlaka w bluzeczkę, bo nie trzeba męczyć się z zatrzaskami przy zmianie pieluchy. Niektórzy rodzice mówią też, że dzięki kaftanikom łatwiej pielęgnować kikut pępowinowy.
Jeśli wydaje ci się, że kaftanik dla noworodka sprawdzi się lepiej, kup 5-7 sztuk. Jeśli jednak stawiasz na body, to i tak w wyprawce do szpitala dla dziecka powinny znaleźć się przynajmniej dwa kaftaniki, bo przydadzą się jako dodatkowa warstwa w chłodniejsze dni.
Fot. Shutterstock.com
czyli kombinezon ze stopami. Czym różni się od śpiochów, z którymi często jest mylony? Pajacyk ma rękawy, a śpiochy nie mają.
Fot. Shutterstock.com
Pajacyk jest często używany w zestawie z body. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo ubieranie dziecka sprowadza się dzięki temu do włożenia dwóch ubranek. Jeśli taki zestaw ci odpowiada, kup 3-5 pajacyków. Najpraktyczniejsze pajacyki dla noworodków to te rozpinane z przodu i po wewnętrznej stronie nogawek. Pozwolą nie tylko szybko ubrać niemowlę, ale też zmienić pieluchę. Jeśli dziecko ma urodzić się w chłodniejszym okresie, w wyprawce warto uwzględnić przynajmniej jeden pajacyk z grubszego materiału np. z polaru. Dla noworodków dobrym pomysłem będą pajacyki w wywijanymi mankietami, które można nałożyć na ręce jak łapki.
Posłuchaj, co położna mówi na temat zasad ubierania noworodka.
czyli kombinezon bez rękawów zapinany na ramionach (najlepiej na napy). Rodzice często zestawiają śpiochy razem z kaftanikami lub body. Taki komplet może być alternatywną dla zestawu: body + pajacyk. Jeśli wybierasz śpiochy zamiast pajacyków, kup na początek 3-5 sztuk.
Fot. Shutterstock.com
Przypominają luźne rajstopy i są zestawiane z body lub kaftanikiem. Warto wiedzieć, że to właśnie one są polecane przez specjalistów dla dzieci, które wymagają rehabilitacji. W nich bowiem maluchy mają większą swobodę ruchu niż w pajacykach. Poza tym, ubierając dziecku w półśpiochy nie przegapisz momentu, kiedy ubranie stanie się za małe. W przypadku śpiochów lub pajacyków można nie zauważyć, że dziecko podkurcza paluszki. Nakładając półśpiochy, sprawdź tylko, czy gumka nie uciska brzucha. Jeśli mają zastąpić pajacyki i śpiochy, kup 3-5 sztuk.
Fot. Shutterstock.com
Czytaj dalej na następnej stronie: Kompletna wyprawka dla noworodka
Komentarze