18 rzeczy, które warto wiedzieć wybierając imię dla dziecka

Ocena: 4.03/5 Głosów: 21
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jakie stereotypy wiążą się z konkretnymi imionami, co jest dozwolone przez prawo i dlaczego dobrze jest przejrzeć kilka kalendarzy.

Najbardziej lubimy to, co znamy - ta reguła dotyczy także imion. Fot. Shutterstock
Najbardziej lubimy to, co znamy - ta reguła dotyczy także imion.

Wybierając imiona dla dzieci, kierujemy się bardzo różnymi powodami. Na decyzję wpływa moda, popkultura, tradycja rodzinna, nasze pragnienie wyróżnienia się z tłumu, hobby i stereotypy. Niektórzy rodzice korzystają z pomocy numerologa (sprawdzają wibrację imienia), astrologa, wróżki, specjalnych aplikacji (internetowych lub na smartfona), oraz książek, w których opisane jest znaczenie, pochodzenie i historia imion. Są też tacy, którzy mają własne systemy nadawania imienia np. "każde musi zaczynać się na literę M". Podpowiadamy, co rzeczywiście trzeba i warto wziąć pod uwagę.

  1. Trzytygodniowe dziecko musi mieć imię. W ciągu 21 dni od narodzin, trzeba zarejestrować noworodka w urzędzie stanu cywilnego i podać wybrane dla niego imię (przed 1 marca 2015 r. rodzice mieli tylko 2 tygodnie). Jeśli nie podejmiecie decyzji, kierownik urzędu zrobi to za was i wpisze do aktu jedno z popularnych polskich imion. Zaznaczy też, że to nie był wasz wybór.
  2. Możesz zmienić zdanie. Doszliście do wniosku, że wasza córeczka "zupełnie nie przypomina Karoliny" albo stwierdziliście, że wolicie "zamienić Genowefę na bardziej popularne imię"? Jeśli nie minęło jeszcze pół roku od wystawienia aktu urodzenia, możecie napisać oświadczenie dla urzędu stanu cywilnego, w którym podacie nowe imię. Macie do tego prawo także wtedy, gdy wcześniej nie dokonaliście wyboru i o imieniu zdecydował urzędnik.
  3. Jedno dziecko - dwa imiona. Tyle maksymalnie imion można nadać dziecku. Nie można jednak pisać ich z dywizem (kreską łączącą wyrazy) czyli np. Anna-Maria (powinno być Anna Maria).
  4. Masz prawo odwołać się od decyzji urzędu stanu cywilnego. Urzędnik może się nie zgodzić na wybrane przez was imię, jeśli uzna, że nadanie go dziecku byłoby niezgodne z prawem lub zaleceniami Rady Języka Polskiego. Ty jednak możesz odwołać się od jego decyzji. Masz na to 14 dni. W tym czasie musisz złożyć odwołanie do wojewody za pośrednictwem kierownika urzędu stanu cywilnego. Czasem rodzicom udaje się przeforsować swoje zdanie i nadać dziecku imię takie jak np. Kermit.
  5. Kłopotliwe zdrobnienia. Nie powinno się nadawać imion zdrobniałych np. Tomek, Anula czy Ania. Chyba, że są one traktowane jak osobne imiona np. Nina - wtedy są dozwolone. Jeśli masz wątpliwości, do której grupy należy dane imię, możesz napisać do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię. Rada odpowiada wprawdzie głównie na pytania określonych instytucji i towarzystw, ale w wyjątkowych wypadkach wydaje opinie także osobom prywatnym. Zwłaszcza jeśli dotyczą one nadawania imion.
  6. Pieszczotliwie do malucha. Zastanów się, jak będziesz zwracać się do swego dziecka i jak można zmodyfikować imię, by brzmiało bardziej miękko i pieszczotliwie. Czy w ogóle istnieje taka możliwość (dobrze, by tak było). Pamiętaj, że nawet jeśli wy jesteście kreatywni i potraficie stworzyć piękne zdrobnienie dla Hermenegildy czy  Burcharda, to znajomi i krewni - niekoniecznie.
  7. Imię męskie - dla chłopca, żeńskie - dla dziewczynki. Zagraniczne imiona noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, u nas mogą zostać odrzucone. Ważne bowiem, by słysząc imię dziecka, można było bez problemu określić jego płeć. Wyjątkiem jest imię "Maria", które można (jako drugie) nadać chłopcu. Wskazane jest, by imię dziewczynki kończyło się na -a, natomiast chłopca na spółgłoskę, -i, -y, lub -o. To jednak tylko zalecenie. Funkcjonują bowiem w Polsce i mają swoją tradycję imiona, które stanowią odstępstwo od tej reguły np. Beatrycze.

Czytaj dalej na następnej stronie: 18 rzeczy, które warto wiedzieć, wybierając imię dla dziecka.

Tematy: imiona dziecięce, imiona męskie, imiona żeńskie, stereotypy

Komentarze