Wózek z gondolą – jak wybrać najlepszy wózek głęboki?

Wózek gondola dla waszego dziecka będzie jego pierwszym pojazdem od chwili narodzin i miejscem, z którego będzie poznawało świat. Musi być więc najlepszy, najbezpieczniejszy i najbardziej funkcjonalny. Ale najważniejsze – musi być dopasowany do Waszych potrzeb i oczekiwań. Jaki model wybrać? Czy kierować się modą czy opiniami znajomych? Kupić nowy czy używany? Czy warto inwestować w drogie marki, czy zdecydować się na opcję budżetową? Podpowiadamy, na to zwracać uwagę przy wyborze wózka głębokiego.

Pierwszy wózek dziecięcy – samodzielny wózek głęboki czy wózek gondola w wersji 2w1 lub 3w1?

Wybór odpowiedniej gondoli, w której maluszek spędzi na spacerach przynajmniej sześć pierwszych miesięcy życia, to poważna decyzja. Jeżeli nie uznajemy kompromisów, prawdopodobnie lepszą opcją okaże się zakup samodzielnego wózka głębokiego. Po kilku miesiącach będzie można go sprzedać, oddać znajomym lub odłożyć do komórki z myślą, że za kilka lat znów będzie potrzebny i przesiąść się z maluszkiem do spacerówki.

Zdaniem wielu doświadczonych rodziców, lepiej większe zasoby zainwestować w wózek spacerowy, który będzie towarzyszył rodzinie przez kilka lat, a gondolę kupić używaną, ponieważ będzie potrzebna jedynie kilka miesięcy.

Inaczej należy do zakupu podejść, jeżeli interesuje nas wózek wielofunkcyjny, czyli tzw. 2w1 lub 3w1. W pierwszej opcji otrzymujemy stelaż na kołach i osobno gondolę oraz siedzisko spacerowe, które możemy przepinać, najczęściej w dowolnej konfiguracji. Niektóre z wózków z takim rozwiązaniem mają możliwość wpięcia gondoli oraz spacerówki zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Część wózków taką możliwość będzie oferowała jedynie w przypadku siedziska.

Opcja 3w1 dodatkowo wyposażona jest w nosidełko lub fotelik samochodowy, który można – za pomocą dodatkowych adapterów – wpiąć w ramę wózka lub wykorzystać w samochodzie. Niestety często foteliki z tego typu zestawów nie są najlepszej jakości, brakuje im testów bezpieczeństwa (m.in. ADAC) i mogą nieskutecznie chronić niemowlaka w razie wypadku. Foteliki samochodowe należy kupować w sklepach specjalistycznych i zawsze dopasowywać odpowiedni model do swojego auta, a w przypadku produktów z wyższych kategorii wagowych – również do dziecka.

Zobacz też: Jak przygotować się do pierwszego spaceru z niemowlakiem?

Wózki głębokie – ważne pytania przed zakupem

Myśląc o konkretnym wyposażeniu wózka, warto zastanowić się i odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • jaką przewidywaną wagę może mieć maluszek? Większe dziecko będzie potrzebowało większej i szerszej gondoli;
  • na jaki okres roku przypadnie nam spacerowanie z kilkumiesięcznym niemowlakiem? Zimą do wózka musi zmieścić się jeszcze gruby kombinezon oraz jakieś dodatkowe okrycie, śpiwór lub kocyk;
  • po jakich terenach będziemy jeździć wózkiem najczęściej (chodniki, krawężniki, las, kostka brukowa, piaszczyste podłoża)? Od tego zależeć będzie wybór odpowiednich kół i amortyzacji;
  • czy potrzebujemy wózka dla jednego dziecka, czy z opcją zostawienia dla kolejnego potomka? A może między dziećmi jest mała różnica wieku i przydatny będzie wózek rok po roku?
  • czy wózek będziemy wnosić codziennie po schodach do mieszkania, czy może sam stelaż zostawiany będzie w bagażniku samochodowym? W pierwszej opcji ważna będzie niska waga wózka, w drugim – łatwość składania i odpinania gondoli;
  • jaki design wózka nam się najbardziej podoba? Stylizowany, retro czy nowoczesny?
  • czy chcemy model z trzema czy czterema kołami? Tu warto sprawdzić podjazdy dla wózków w najbliższej okolicy, bo mogą mieć znaczenie przy ostatecznej decyzji;
  • czy będziemy często robić zakupy i potrzebujemy dużej powierzchni pod gondolą?

Sprawdź, kiedy i przeciwko jakiej chorobie trzeba zaszczepić dziecko

Wózek głęboki – jakie koła wybrać?

Wielkość i rodzaj kół to coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Koła tradycyjne to koła pompowane. Składają się z opony i dętki, które mogą zostać przebite, gdy najedziemy wózkiem na gwóźdź czy inną ostrą krawędź. Na szczęście nietrudno poradzić sobie z wymianą, a zapasowe części są łatwo dostępne na portalach aukcyjnych. Natomiast koła piankowe są odporne na przebicie, niestety gorzej radzą sobie z amortyzacją.

Wysokie (powyżej 20 cm średnicy) i pompowane koła lepiej sprawdzą się w trudnym terenie, np. na spacerach po lesie lub nierównej powierzchni z wysokimi krawężnikami. Jeżeli jednak większość spacerów z dzieckiem będzie odbywała się w mieście, po gładkim asfalcie, świetnie nadadzą się mniejsze, piankowe koła. Taki wózek jest zdecydowanie lżejszy, szczególnie jeżeli jego rama zbudowana jest z lekkiego aluminium. Ich wadą natomiast jest gorsza amortyzacja. Dziecko czuje każdy wybój i nierówność. W takim przypadku można pomóc, dobierając do gondoli miękki materacyk.

Kolejną ważną rzeczą jest rozstaw kół. Przed ostateczną decyzją o zakupie upatrzonego modelu warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, czy mamy podjazdy dla wózków i ile ich jest. Jeżeli sporo, niektóre wózki powinny zostać wykluczone z listy. Nie wszystkie są przystosowane do budowanych w Polsce podjazdów, szczególnie te trzykołowe.

Zobacz też: Jak wybrać wózek dla dziecka?

Gondola dopasowana do wielkości dziecka

Dzieci, które rodzą się jesienią, będą potrzebowały większej i szerszej gondoli. Zimą do warstwy ubraniowej dojdą kombinezon, śpiworek i ciepły koc. Wybierając gondolę warto sprawdzić, czy wyposażona jest w boczne uchwyty do przenoszenia oraz czy materiał, z którego wykonano tapicerkę, ma właściwości wodoodporne i czy można go odpiąć i wyprać w pralce. Przyda się również dobrej jakości budka, najlepiej z ochroną UV, chroniąca przed wiatrem, deszczem i promieniami słonecznymi. Większość wózków posiada również dopinany pałąk, za pomocą którego można przenosić gondolę lub wykorzystać go do dopięcia do niego grzechotek lub innych wiszących zabawek, które zajmą uwagę maluszka.

Czy Twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze? Sprawdź

Wózki dziecięce – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Hamulce. Na rynku spotkać można pojazdy z centralnym hamulcem tylnych kół i blokadą skrętności przednich kółek, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Znajdziesz także wózki z hamulcem ręcznym – jedną ręką możesz zablokować koła pojazdu.

Pasy bezpieczeństwa. W ostatnich latach pasy należą do standardu wyposażenia wózków głębokich. Sprawdź, w jaki sposób są wykonane, czy da się regulować ich długość i jak działa mechanizm zapinania.

Tapicerka. Najlepsza jest impregnowana tkanina, odporna na zabrudzenia i łatwo się zdejmująca oraz nadająca się do prania w pralce.

Ustawienie rączki. Niektóre pojazdy są wyposażone w teleskopowo wysuwaną rączkę. Regulacja jej wysokości jest pomocna, jeśli rodzice są różnego wzrostu.

Ustawienie gondoli. Dla małych dzieci lepsze są gondole montowane tyłem do kierunku jazdy, tak, by dziecko mogło widzieć rodzica.

Rozmiar gondoli. Coraz częściej widać na ulicach mini gondole – mała gondola posłuży dziecku krótko, a jeśli przykryjesz maluszka kocem lub śpiworkiem, zajmie on dodatkowe kilka centymetrów w gondoli. Dzieci szybko rosną i być może będziecie wkrótce zmuszeni do zmiany gondoli lub wózka na inny model. Gondola powinna być na tyle duża, by maluszek mógł swobodnie się w niej przeciągnąć. Jeśli kupujesz pełną gondolę będącą odlewem z plastiku, zwróć uwagę, czy posiada system otworów wentylacyjnych zapewniających dopływ świeżego powietrza – to ważne szczególnie latem.

Wpinanie fotelika samochodowego. Jeśli sporo podróżujecie samochodem, warto przemyśleć zakup stelaża wózka głębokiego, do którego będzie można dołączyć adaptery do fotelika samochodowego. Wtedy nie będzie problemu z wpięciem fotelika do wózka, dzięki czemu otrzyma się praktyczny pojazd na krótkie wypady (np. po zakupy).

Budka. Rozkładana budka pozwala na osłonięcie dziecka przed wiatrem czy słońcem. Zwróć uwagę, czy budka jest cicha – terkoczący daszek może obudzić śpiące dziecko. Przydatne jest także okienko w budce, które wspomaga wentylację wewnątrz gondoli.

Kosz pod wózkiem. Im większy kosz, tym więcej zmieści się zakupów. Zapakujesz do niego wodę na spacer, kocyk dla dziecka, przekąskę dla siebie.

Dostawka do wózka. Jeśli macie już dwu-, trzyletnie dziecko, warto pomyśleć o dostawce dla niego do wózka głębokiego. Starszak będzie mógł wam towarzyszyć podczas spacerów, a gdy się zmęczy, wskoczy na dostawkę i odpocznie.

Cena. Warto rozważyć kupno używanego wózka głębokiego – dzieci szybko wyrastają z gondoli i może ona wtedy posłużyć innym maluchom.

Dodatkowe akcesoria do wózka

Do wózka można dokupić dodatkowe akcesoria, bez których można się obyć, ale na pewno ułatwiają one życie z noworodkiem. Do takich dodatków należy np. moskitiera, która ochrania przed insektami czy osłonka przeciwsłoneczna lub parasolka. Uniwersalne folie przeciwdeszczowe niestety nie pasują do każdego modelu wózków, dlatego lepiej wybierać te dopasowane, będące w ofercie danego producenta. Innymi przykładami akcesoriów są: śpiworek, torba na akcesoria dla noworodka (pampersy, mokre chusteczki, itp.) do zawieszenia na rączce wózka, okrycie na nóżki, kosz lub uchwyt na kubek.

Opublikowano: ; aktualizacja: 11.07.2022

Oceń:
5.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Najczęstsze błędy w pielęgnacji niemowląt

 

Ciemieniucha – czym jest, jak wygląda, jak się jej pozbyć?

 

Wanienka dla dziecka – rodzaje, jaką wybrać?

 

Pierwszy kubek dla dziecka – od jakiego wieku, jaki wybrać?

 

Gimnastyka z niemowlakiem – jak ćwiczyć z niemowlakiem?

 

Karuzela do łóżeczka – z projektorem, pozytywką. Od kiedy i jaką wybrać?

 

Co jest potrzebne do chrztu? Akcesoria do chrztu

 

Herbatki dla niemowląt i małych dzieci