Wózek głęboki – jak go wybrać?

Ocena: 4.07/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kupujesz pierwszy wózek dla swojej pociechy i nie wiesz, czym się kierować przy wyborze? Na co zwrócić szczególną uwagę i co powinien posiadać głęboki wózek? Przeczytaj, o co spytać sprzedawcę podczas zakupów.

Gondola powinna być na tyle duża, by dziecko mogło swobodnie się w niej przeciągnąć.
Gondola powinna być na tyle duża, by dziecko mogło swobodnie się w niej przeciągnąć.

Kupno pierwszych czterech kółek to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. W sklepach wybór dziecięcych pojazdów jest ogromny, wybór zatem - trudny. Wchodzisz do sklepu i dostajesz oczopląsu - feeria barw, różnorodność faktur, wzorów, gadżetów. Jak wybrać ten jedyny?

Zanim pójdziesz do sklepu

Nasza rada jest taka - przed pójściem do sklepu zajrzyj na strony internetowe producentów wózków, sklepów, fora dyskusyjne - po prostu zasięgnij opinii innych klientów i sprzedawców. Zorientuj się, co ci się podoba, jakie masz preferencje.

Czytaj też: Gdzie najlepiej kupić wózek


Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model wózka głębokiego?

Typ wózka. Wiele modeli wózków głębokich da się później zmienić w wózki spacerowe. To tzw. wózki wielofunkcyjne. Kupujący je prezentują różne opinie - jedni twierdzą, że pojazdy 2 w 1 nie sprawdzają się i są nietrwałe. Spotkasz także zadowolonych użytkowników. Kupno wózka wielofunkcyjnego wychodzi na pewno taniej niż zakup dwóch oddzielnych pojazdów.

 

Stelaż. Zwróć uwagę, z czego wykonany jest wózek - aluminiowa konstrukcja jest lekka. Ważne też, by łatwo się składał.

 

Koła. Do wyboru masz duże pompowane lub małe, skrętne albo stałe, trzy lub cztery koła. Jeśli mieszkasz pod miastem lub na wsi, przydadzą się koła o większej średnicy, które zamortyzują wstrząsy, a wyboje będą mniej odczuwalne. Małe, piankowe koła dobrze jeżdżą tylko po gładkich powierzchniach, nie polecamy ich jednak dla noworodków czy małych niemowląt - układ nerwowy maluszków jest bardzo delikatny, dlatego jazda po nierównych chodnikach im nie służy. Wielu rodziców preferuje skrętne przednie koła albo tylną oś skrętną w wózku - to ułatwienie pomaga lepiej manewrować podczas jazdy.

 

Hamulce. Na rynku spotkać można pojazdy z centralnym hamulcem tylnych kół i blokadą skrętności przednich kółek, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Znajdziesz także wózki z hamulcem ręcznym - jedną ręką możesz zablokować koła pojazdu.

 

Pasy bezpieczeństwa. W ostatnich latach pasy należą do standardu wyposażenia wózków głębokich. Sprawdź, w jaki sposób są wykonane, czy da się regulować ich długość i jak działa mechanizm zapinania.

 

Tapicerka. Najlepsza jest impregnowana tkanina odporna na zabrudzenia i łatwo się zdejmująca oraz nadająca się do prania w pralce.

 

Ustawienie rączki. Niektóre pojazdy są wyposażone w teleskopowo wysuwaną rączkę. Regulacja jej wysokości jest pomocna, jeśli rodzice są różnego wzrostu.

 

Ustawienie gondoli. Dla małych dzieci lepsze są gondole montowane tyłem do kierunku jazdy, tak by dziecko mogło widzieć rodzica.

 

Rozmiar gondoli. Coraz częściej widać na ulicach mini gondole - mała gondola posłuży dziecku krótko, a jeśli przykryjesz maluszka kocem lub śpiworkiem, zajmie on dodatkowe kilka centymetrów w gondoli. Dzieci szybko rosną i być może będziecie wkrótce zmuszeni do zmiany gondoli lub wózka na inny model. Gondola powinna być na tyle duża, by maluszek mógł swobodnie się w niej przeciągnąć. Jeśli kupujesz pełną gondolę będącą odlewem z plastiku, zwróć uwagę, czy posiada system otworów wentylacyjnych zapewniających dopływ świeżego powietrza - to ważne szczególnie latem.

 

Wpinanie fotelika samochodowego. Jeśli sporo podróżujecie samochodem, warto przemyśleć zakup stelaża wózka głębokiego, do którego będzie można dołączyć adaptery do fotelika samochodowego. Wtedy nie będzie problemu z wpięciem fotelika do wózka, dzięki czemu otrzyma się praktyczny pojazd na krótkie wypady (np. po zakupy).

 

Budka. Rozkładana budka pozwala na osłonięcie dziecka przed wiatrem czy słońcem. Zwróć uwagę, czy budka jest cicha - terkoczący daszek może obudzić śpiące dziecko. Przydatne jest także okienko w budce, które wspomaga wentylację wewnątrz gondoli.

 

Kosz pod wózkiem. Im większy kosz, tym więcej zmieści się zakupów. Zapakujesz do niego wodę na spacer, kocyk dla dziecka, przekąskę dla siebie.

 

Inne akcesoria. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe utensylia, jak torba, parasolka, folia przeciwdeszczowa lub ortalionowa, śpiwór/osłonka na nogi dziecka. Niekiedy są one wliczone w cenę wózka, czasem trzeba zapłacić za nie oddzielnie. Kupując je jednak wraz z pojazdem, oszczędzisz sobie następnej wyprawy do sklepu.

 

Starsze rodzeństwo. Jeśli już macie dwu-, trzyletnie dziecko, warto pomyśleć o dostawce dla niego do wózka głębokiego. Starszak będzie mógł wam dzielnie towarzyszyć podczas spacerów, a gdy się zmęczy, wskoczy na dostawkę i odpocznie.

 

Cena. Warto rozważyć kupno używanego wózka głębokiego - dzieci szybko wyrastają z gondoli i może ona wtedy posłużyć innym maluchom.

 

Jak wybrać wózek i fotelik samochodowy dla noworodka? Doradza położna:

Czytaj też: Wózkomania, czyli jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka

Tematy: fotelik samochodowy, wózek dziecięcy, wózek głęboki, gondola, wózek dla dziecka

Komentarze