USG przezciemiączkowe (badanie ciemiączka u noworodka) – kiedy wykonać?

Ocena: 4.53/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Specyficzna budowa czaszki u bardzo małych dzieci, czyli niezrośnięte ciemiączko u noworodków i niemowląt, umożliwia wykonanie badania obrazowego właściwego tylko pierwszemu etapowi życia – USG przezciemiączkowego – pozwala ono na ocenę anatomicznych struktur mózgu. Kiedy wykonywane jest USG głowy dziecka (ciemiączka)?

Fotolia

Ciemiączko u noworodka a USG

 

Noworodki i niemowlęta posiadają specyficzną budowę czaszki – nie jest ona w pełni wykształcona, co znajduje odbicie w niepełnym zrośnięciu wszystkich kości. W okolicy ciemieniowej czaszki znajdują się błoniaste struktury, które chronią – nie osłonięte kośćmi – struktury mózgu.

Ciemiączek u noworodka jest sześć – z czego największe jest ciemię przednie zlokalizowane na czubku głowy. To właśnie ta struktura jest najczęściej wykorzystywana do wykonania USG.

USG wykonywane przez ciemiączko umożliwia rozpoznanie wielu nieprawidłowości w obrębie mózgu, ale także rdzenia kręgowego malucha. Mowa m.in. o: krwawieniach, wadach rozwojowych, niedotlenieniu, torbielach czy guzach, a także wodogłowiu, rozszczepie kręgosłupa oraz przepuklinie oponowej.

 

USG przezciemiączkowe – kiedy wykonać?

 

USG przezciemiączkowe wykonywane jest rutynowo u wszystkich wcześniaków urodzonych przed 32. tygodniem życia płodowego oraz o wadze ciała poniżej 1500 g. Ponadto badanie wykonywane jest u wcześniaków, u matek których stwierdzono:

  • zakażenia wewnątrzmaciczne,
  • wady płodu,
  • zaburzenia oddychania,
  • objawy neurologiczne,
  • znacząco obniżony hematokryt,
  • szybki przyrost obwodu głowy,
  • urazy okołoporodowe,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • ciążę mnogą,
  • cukrzycę.

USG przezciemiączkowe u noworodków urodzonych o czasie wykonywane jest przy stwierdzeniu masy urodzeniowej poniżej 2500 g lub po przyznaniu niskiej punktacji w skali Appgar. Inne wskazania do badania noworodków to zaburzenia tętna płodu, zaburzenia neurologiczne, wady rozwojowe, przedwczesne odklejenie łożyska lub trudny poród. Do wykonania badania predysponuje ponadto cukrzyca u matki oraz przedwczesne odklejenie łożyska.

Takie USG głowy dziecka może być także wykonywane u niemowląt do momentu zarośnięcia ciemiączka, co ma miejsce około 1. roku życia.

Wtedy wskazaniem do badania jest: pojawienie się objawów neurologicznych, opóźniony rozwój psychoruchowy, nadmierny obwód głowy bądź zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu.

 

Jak wygląda USG głowy dziecka?

 

USG ciemiączka (przezciemiączkowe) to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które nie wymaga żadnego przygotowania. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, rodzic pozostaje przy dziecku podczas wykonywania badania.

Dziecko jest najczęściej układane na plecach lub na brzuchu, a na główkę (w okolicy ciemiączka) nakładany jest żel ułatwiający wykonanie badania. Głowica aparatury jest delikatnie przykładana do główki dziecka w celu uzyskania obrazu wewnętrznych struktur.

Poruszając głowicą, można ocenić struktury anatomiczne mózgu, a także oszacować tętnienie naczyń mózgowych dziecka oraz ciśnienie śródczaszkowe. Badanie trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezpieczne.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG przezciemiączkowego? Nie – o ile stan dziecka pozwala na przeprowadzenie jakichkolwiek badań. Brak emitowania promieniowania sprawia, że bezpieczeństwo USG tego typu nie wzbudza żadnych wątpliwości.

Tematy: ciemiączko u noworodka, USG ciemiączka, USG przezciemiączkowe

Komentarze