Rozszczep podniebienia – przyczyny i leczenie rozszczepu wargi i podniebienia

Ocena: 4.89/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Rozszczep wargi i podniebienia to jedna z najczęstszych wad wrodzonych u dzieci. Rozszczep wargi, popularnie nazywany jest zajęczą wargą, podobnie jak rozszczepione podniebienie, widoczne jest już na badaniu USG ciężarnej. Przyczyną powstawania wady są czynniki genetyczne, ale znaczenie odgrywają także czynniki środowiskowe, np. palenie papierosów czy picie alkoholu w ciąży. Operacyjne leczenie rozszczepu jest procesem złożonym, wymagającym wielospecjalistycznej opieki, często trwającym wiele lat.

Fotolia

Przyczyny rozszczepu wargi i podniebienia

 

Rozszczep podniebienia, podobnie jak rozszczep wargi (tzw. zajęcza warga), to jedna z wad rozwojowych. Do przyczyn rozszczepienia wargi i podniebienia zaliczamy przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Wada częściej występuje zatem u dzieci, które wśród krewnych mają osobę z podobnym defektem, ale także u tych, u których stwierdzono wady dotyczące innych układów i narządów.  

Nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe. Do powstawania rozszczepu podniebienia przyczynia się:

  • picie alkoholu przez kobietę ciężarną,
  • palenie papierosów przez ciężarną, w tym także palenie bierne,
  • choroby zakaźne, na które kobieta ciężarna zachorowała w I trymestrze ciąży np. różyczka, grypa, toksoplazmoza,
  • stosowanie niektórych leków np. sterydy, pochodne witaminy A, niektóre leki przeciwdrgawkowe. 

Rozszczepione podniebienie może być także skutkiem niedoboru kwasu foliowego, nadmiaru (hiperwitaminozy) witaminy A, a także ekspozycji ciężarnej na promieniowanie jonizujące. 

 

Czy rozszczep podniebienia widać na USG?

 

Podejrzenie wady często można wysunąć jeszcze przed urodzeniem dziecka, ponieważ zmiany na podniebieniu miękkim i twardym oraz w obrębie warg mogą być widoczne w trakcie wykonywania kontrolnych badań USG w trakcie ciąży.

Dzięki temu rodzice maluszka mogą odpowiednio się przygotować, również zacząć szukać specjalistów, którzy pomogą im w przyszłym leczeniu zajęczej wargi u dziecka.

Po urodzeniu w większości wypadków wada podniebienia jest bez problemu wykrywana ze względu na charakterystyczny wygląd twarzy dziecka.

 

Jakie są skutki rozszczepionego podniebienia i wargi? 

 

Mogłoby się wydawać, że kiedy dziecko ma rozszczepione podniebienie, głównym problemem są względy estetyczne. Choć ważne, nie są one jednak najbardziej istotne. Problemy, z jakimi mamy do czynienia w przypadku tej wady wrodzonej, to:

  • problemy z prawidłowym karmieniem, utrudnione często niemożliwe ssanie pokarmu,
  • aspiracja pokarmu do dróg oddechowych, mogąca doprowadzić do zagrażających życiu powikłań płucnych,
  • upośledzenie słuchu oraz często powtarzające się infekcje uszu,
  • upośledzenie mowy

W związku z tak wieloma problemami związanymi z występowaniem tej wady genetycznej, należy pamiętać, że najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia zajęczej wargi, ale także odpowiednia higiena i pielęgnacja rozszczepionego podniebienia.  

 

Leczenie rozszczepu podniebienia i wargi 

 

Należy pamiętać, że ta wada wrodzona jest złożonym problemem, który wymaga współpracy i pomocy wielu specjalistów. Leczenie dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia powinno rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej już w pierwszym roku życia. W zależności od złożoności wady może być procesem rozłożonym na wiele lat.

Wargi i podniebienie mają wiele funkcji, które przez powstałą wadę są zaburzone, dlatego pacjentami powinni opiekować się: chirurg, w tym również często chirurg plastyczny, neurolog, logopeda, foniatra, stomatolog i ortodonta, psycholog.

W trakcie leczenia rozszczepionego podniebienia dąży się do odpowiedniej rekonstrukcji tkanek celem odzyskania przez nie swoich funkcji, a także uzyskania jak najlepszego efektu kosmetycznego. Zabiegi operacyjne są wieloetapowe, a leczenie długotrwałe, dlatego należy zadbać o wsparcie psychologiczne dziecka, które pomoże oswoić mu się ze swoim wyglądem oraz niedogodnościami stosowanej terapii.

Tematy: rozszczep podniebienia, rozszczep wargi i podniebienia, zajęcza warga, operacja rozszczepu podniebienia, leczenie rozszczepu podniebienia

Komentarze