Przepuklina pachwinowa u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny u dziecka

Ocena: 4.76/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przepuklina pachwinowa to najczęstsza przepuklina brzuszna. Jest również jedną z częstszych wad wrodzonych u dzieci. Objawem przepukliny pachwinowej jest miękki, niebolesny guzek w pachwinie, który powiększa się w przypadku płaczu, krzyku dziecka. Najgroźniejszym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest jej uwięźnięcie. Podstawową leczenia jest zabieg operacyjny.

Fotolia

Co to jest przepuklina pachwinowa?

 

Przepuklina pachwinowa jest jednym z rodzajów przepukliny brzusznej. Przepuklina brzuszna to uwypuklenie otrzewnej (czyli błony surowiczej wyścielającej jamę brzuszną) przez naturalne lub nabyte otwory w ścianie brzucha. Istotą przepukliny pachwinowej jest patologiczne uwypuklenie otrzewnej, wraz z częścią zawartości jamy brzusznej, przez kanał pachwinowy pod skórę, w okolicę pachwiny. Przybiera formę miękkiego guzka w pachwinie

Częścią każdej przepukliny brzusznej są wrota przepukliny, kanał przepukliny i worek przepuklinowy. Kanał przepuklinowy, który w przypadku przepukliny pachwinowej tworzony jest przez kanał pachwinowy, to szczelina, przez którą narządy jamy brzusznej przedostają się pod skórę w okolicę pachwiny, moszny czy wargi sromowej większej, tworząc tam charakterystyczne uwypuklenie. Worek przepuklinowy natomiast to nic innego jak uchyłek (workowate uwypuklenie) wspomnianej otrzewnej, przechodzący przez kanał pachwinowy i zawierający te narządy jamy brzusznej. Zawartość przepukliny pachwinowej stanowią najczęściej jelita, rzadziej jajnik czy pęcherz moczowy.  

Jest jedna z najczęstszych wad wrodzonych u dzieci (1–3 proc.), choć może zostać również nabyta w późniejszym okresie życia. Przepuklina pachwinowa u dziewczynek może dochodzić do wargi sromowej większej, u chłopców do worka mosznowego, powodując zwiększenie jego wymiarów. Zazwyczaj przepuklina pachwinowa u dzieci dotyczy jednej strony ciała, szczególnie często prawej (u 60 proc. dzieci), chociaż zdarza się też, że występuje obustronnie. Częściej dotyczy chłopców.

  

Przyczyny przepukliny pachwinowej u dzieci

 

Przepuklina pachwinowa u dzieci najczęściej jest wada wrodzoną. Wady wrodzone u dzieci to wszelkie odstępstwa w prawidłowej budowie anatomicznej, powstające jeszcze przed urodzeniem. W przypadku przepukliny pachwinowej worek przepuklinowy stanowi uchyłek otrzewnej ( tzw. uchyłek pochwowy otrzewnej). Powstaje on fizjologicznie w czasie ciąży u płodu, przebiegając w kanale pachwinowym, gdzie towarzyszy mu u chłopców jądrowód, odgrywający role w zstępowaniu jąder do moszny.

Uchyłek ten, powinien zarosnąć do 20 tygodnia ciąży. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, mogą wnikać do niego narządy jamy brzusznej dziecka, co może doprowadzić do powstania przepukliny u dziecka. U dzieci jest to zazwyczaj przepuklina pachwinowa skośna.

  

Guzek w pachwinie – objaw przepukliny u dziecka 

 

Objawy przepukliny pachwinowej u noworodka nie zawsze zauważalne są od razu po urodzeniu, ale najczęściej pojawiają się do 1. roku życia dziecka. Czasami odprowadzalna przepuklina pachwinowa może nie wywoływać żadnych objawów (przepuklina odprowadzalna to taka, której zawartość można poprzez delikatny ucisk odprowadzić z powrotem do jamy brzusznej). Infekcje dróg oddechowych lub zaparcia u dziecka mogą sprowokować pojawienie się objawów.

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową u dziecka? Najbardziej charakterystycznym symptomem jest miękki guzek, uwypuklenie w pachwinie lub mosznie:

  • ma kształt kulisty, jest niebolesne,
  • powiększa się w czasie płaczu, krzyku, parcia na stolec,
  • zmniejsza się w pozycji leżącej, w czasie snu, kąpieli, przy delikatnym ucisku,
  • czasami występuje ból w pachwinie, który może promieniować do jądra.

U starszych dzieci przepuklina pachwinowa jest lepiej widoczna w pozycji stojącej.

  

 

Leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci

 

Podstawowym leczeniem jest leczenie operacyjne. Zabieg przepukliny pachwinowej wykonywany jest w trybie planowym, w najlepszym dla dziecka terminie. W przypadku jednak uwięźnięcia przepukliny, wykonuje się go jak najszybciej, w trybie nagłym. Plastyka przepukliny pachwinowej (hernioplastyka) jest jedną z najczęściej wykonywanych w Polsce operacji. Klasyczna operacja polega na wykonaniu nacięcia skóry w okolicy pachwiny, a następnie otwarciu kanału pachwinowego i odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej, a następnie zaszyciu go w miejscu, gdzie znajdują się wrota przepukliny.

Drugą, obecnie coraz częściej stosowaną metodą są zabiegi laparoskopowe, pozwalające na szybszy powrót do pełnej sprawności, a także zapewniające lepszy efekt kosmetyczny po zabiegu. W tym wypadku zabieg jest wykonywany pod kontrolą wprowadzonej przez powłoki brzuszne kamery. Po operacji przepukliny pachwinowej może dojść do wystąpienia pewnych powikłań. Można tu wymienić nawrót przepukliny pachwinowej, krwawienie, zakażenie rany, uszkodzenie powrózka nasiennego, wystąpienie krwiaka czy przejściowego obrzęku moszny. Przeprowadzenie operacji w odpowiednim dla dziecka czasie jest jednak niezbędne ze względu na ryzyko uwięźnięcia przepukliny.

 

Czy przepuklina pachwinowa u dziecka jest groźna? 

 

Najgroźniejszym powikłaniem jest uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Jest to stan, w którym nie można odprowadzić przepukliny do jamy brzusznej.  Najczęściej w worku przepuklinowym znajdują się jelita – ich uwięźnięcie może prowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego lub niedokrwienia jelit, co może być przyczyna ich martwicy.

Są to stany nagłe wymagające szybkiej interwencji lekarskiej. W przypadku uwięźniętej przepukliny występujący w okolicy pachwiny guzek staje twardy, bolesny, nie można go odprowadzić, może wystąpić zaczerwienienie skóry w jego okolicy. Dziecko z reguły jest niespokojne, jego stan może być ciężki. Czasami występują nudności, wymioty, zatrzymanie stolca.

Przepukliny pachwinowe dzielimy na proste i skośne. U dzieci występują w większości przepukliny skośne, które charakteryzują się znacznie większym ryzykiem uwięźnięcia niż przepukliny proste. W przypadku podejrzenia uwięźnięcia przepukliny pachwinowej u dziecka należy pilnie zgłosić się do szpitala.  

 

 

Bibliografia:

  1. Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009, s.416–422.
  2. Szymkiewicz Cz., Przepuklina pachwinowa, ,,Medycyna Praktyczna”, 2012, [dostęp 28.09.2017] https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladmoczowy/68660,przepuklina-pachwinowa
  3. Zając A., Przepuklina pachwinowa u dzieci, ,,Medycyna Praktyczna”, 2016, [dostęp 28.09.2017] https://pediatria.mp.pl/choroby/noworodek/152941,przepuklina-pachwinowa-u-dzieci

                                                    

Tematy: przepuklina pachwinowa u dzieci, guzek w pachwinie, ból w pachwinie, przebuklina u dziecka

Komentarze