Potówki u noworodka – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

Ocena: 4.05/5 Głosów: 14
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Potówki są najczęstszym problemem skórnym, który dotyczy zarówno noworodków, jak i niemowląt. Potówki noworodkowe wyglądają jak małe pęcherze lub krostki na skórze dziecka (na twarzy, szyi, pupie czy zgięciach kończyn). Ich przyczyną jest najczęściej przegrzanie malucha lub błędy pielęgnacyjne. Co robić, kiedy dziecko ma potówki? Czym je smarować?

Fotolia

 

Skąd się biorą potówki u noworodków i niemowląt?

 

Potówki u dzieci występują znacznie częściej niż potówki u dorosłych. Do ukończenia pierwszego roku życia skóra niemowląt nie posiada jeszcze w pełni ukształtowanego mechanizmu termoregulacji, co powoduje utrudnienia w odpływie potu. Rezultatem nasilonego pocenia się są drobne krostki na ciele dziecka, określane jako potówki.

Czynniki które sprzyjają powstawaniu potówek u noworodków i niemowląt to głównie utrudnione wchłaniane wydzielonego potu, a więc tym samym zbyt mocne nasłonecznienie, używanie sztucznej, nieprzewiewanej bielizny dziecięcej oraz ubranie niestosowane do temperatury jaka panuje w otoczeniu. Przyczyną potówek u niemowlaka są również zbyt rzadkie kąpiele, szczególnie w porze wiosenno-letniej. 

 

Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

 

Potówki u noworodków są to niegroźne drobne pęcherzyki, krostki, wypełnione przezroczystym płynem. Najczęstszym miejscem występowania potówek u niemowląt są okolice, które są narażone na ucisk czy też otarcia. Najczęściej mamy zatem do czynienia z potówkami na szyi, plecach, w pachwinach. Typowe są także krostki w zgięciach kolan i łokci czy pod pachami, a nawet na głowie.

Warto pamiętać, że skóra niemowląt jest delikatna, cienka, a co za tym idzie bardziej podatna na uszkodzenia. I choć mimo, że same potówki niemowlęce nie są niebezpieczne dla dziecka, powodują one szereg dolegliwości. Mogą one swędzieć, kłuć, a nawet szczypać. Potówki noworodkowe rzadko występują pojedynczo. W większości przypadków tworzą niewielkie skupiska. 

 

Co na potówki – jakie są sposoby na leczenie potówek?

Jeżeli tylko rodzice zauważą potówki na twarzy, pupie czy innych miejscach skóry dziecka, należy rozpocząć odpowiednie leczenie. Nie należy czekać, aż potówki noworodkowe same znikną, ponieważ może to spowodować mnóstwo problemów skórnych.

Aby pozbyć się potówek, przede wszystkim należy szczególnie dbać o skórę dziecka. Jedną z metod leczniczych, dzięki której można osiągnąć szybkie efekty leczenia jest delikatne osuszanie skóry (należy unikać pocierania) oraz stosowanie specjalnej zasypki dla niemowląt dostępnej w aptece (alternatywą może być mąka ziemniaczana). Ważne jednak jest to, że zasypkę stosujemy tylko i wyłącznie na suchą skórę. Dobrą metodą leczenia potówek, szczególnie polecaną w okresie letnim, jest rozebranie niemowlaka do tzw. „pampersa”.

Domowym sposobem na potówki u dziecka jest również kąpiel z rozpuszczoną mąką ziemniaczaną, a także w przypadku kobiet karmiących naturalnie, dodanie do kąpieli odrobinę kobiecego pokarmu. Taka kąpiel działa kojąco na podrażnioną skórę dziecka, jak również przyśpiesza jej gojenie. Leczenie potówek noworodkowych powinno opierać się na wyeliminowaniu czynników, które powodują ich powstawanie.

 

Jak zapobiec potówkom u dziecka? 

 

Aby zapobiec powstawaniu potówek należy:

  • ubierać dziecko tylko i wyłącznie w przewiewne, bawełniane ubranka, które będą dostosowane do temperatury, jaka panuje w domu bądź podczas spacerów;
  • nie przegrzewać dziecka, należy zrezygnować z używania popularnych rożków i kocyków wykonanych ze sztucznych materiałów;
  • prać ubranka w łagodnych środkach piorących, które są dostosowane do skóry niemowląt, jak również prasować każdą bieliznę;
  • odpowiednio pielęgnować skórę dziecka: rytuałem powinna stać się codzienna, wieczorna kąpiel niemowlaka, do której warto dodawać specjalistyczne emolienty, które nie zatykają gruczołów potowych;
  • należy kategorycznie zrezygnować z oliwki, ponieważ jej stosowanie powoduje odwrotny efekt – utrudnia gojenie potówek, a wręcz nasila zmiany;
  • zmieniać często pieluszkę, przynajmniej co 3–4 godziny, a do każdej zmiany należy stosować natłuszczający krem ochronny.

Jeżeli tylko usuniemy przyczyny nadmiernego pocenia – potówki u noworodka powinny ustąpić. Jednakże jeżeli mimo postępowania zapobiegawczego pojawia się gorączka, a problem skórny nie znika, a w obrębie krostek niemowlęcych pojawia się czerwona obwódka, które wypełniają się ropą, należy udać się z dzieckiem do specjalisty. Może to być początek stanu zapalnego i konieczne będzie stosowanie miejscowych środków przeciwbakteryjnych. Stąd też niezwykle istotna jest profilaktyka potówek u niemowląt. 

Tematy: potówki u dziecka, potówki u noworodka, potówki u niemowlaka, potówki na twarzy, co na potówki, leczenie potówek, sposoby na potówki

Komentarze