Pierwsza kąpiel noworodka

Ocena: 3.53/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pierwsza kąpiel to ogromne przeżycie dla rodziców noworodka. Oto instrukcja jak krok po kroku przygotować się do tego wydarzenia.

W trakcie pierwszych kąpieli możesz wkładać malucha do wanienki wraz z ręcznikiem
W trakcie pierwszych kąpieli możesz wkładać malucha do wanienki wraz z ręcznikiem

Kiedy kąpać?

Pierwszy raz można dziecko wykąpać już następnego dnia po powrocie ze szpitala i powtarzać tę czynność nawet codziennie. Nic się jednak nie stanie, jeśli noworodek będzie kąpany co dwa dni - wtedy zamiast kąpieli przecieramy ciało dziecka wilgotną bawełnianą myjką. Nie ma powodów, by wstrzymywać się z codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi aż do odpadnięcia kikuta pępowiny - pępek należy jedynie chronić przed zmoczeniem i regularnie przemywać 70% spirytusem.

Kąpiel zaplanuj na popołudnie - zrelaksowany maluch lepiej zaśnie. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju lub łazience (ok. 23 st.C), wcześniej przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria.

 

Agnieszka Kacalak, położna, radzi, jak skompletować akcesoria do kąpieli noworodka:

 

 

Niezbędne są:

  • ręcznik frotte
  • pieluszka tetrowa
  • płyn do kąpieli, mydło dla niemowląt, krem przeciw odparzeniom
  • oliwka
  • bawełniana myjka (należy ją płukać po każdej kąpieli)
  • wanienka z matą antypoślizgową
  • ubranka (koszulka, pajacyk)

Temperatura wody powinna być trochę wyższa od temperatury ciała dziecka, czyli wynosić ok. 37-38 st.C (koniecznie sprawdź temperaturę za pomocą termometru). Wanienkę napełnij wodą mniej więcej do połowy, obok połóż ręcznik, pieluchę, ubranka i kosmetyki.

 

Jak trzymać dziecko?

Trzymaj niemowlę delikatnie, ale pewnie, jedną ręką pod pośladkami, drugą podtrzymuj plecy. Pamiętaj, maluch może być zestresowany nową sytuacją, unikaj więc gwałtownych ruchów, bądź spokojna, nie spiesz się. Zanurz dziecko powoli, zaczynając od pośladów, następnie włóż do wody nóżki, potem niech wody dotkną plecki. Teraz przytrzymuj malca pod plecami i pachą, tak by jego głowa leżała swobodnie na twoim ramieniu. Mokrą dłoń połóż na brzuchu niemowlęcia i lekko go pomasuj, by za chwilę polewać wodą.

 

Jak myć?

Gdy malec jest już mokry, możesz zacząć namydlać jego ciało. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do wody odrobiny płynu do kąpieli. Masuj ciałko dziecka, zwracając szczególną uwagę na pachwiny, pachy i fałdki. Zacznij od góry - szyi, ramion, brzuszka. Najbardziej zabrudzone miejsce, czyli pupę, powinno się umyć i spłukać na końcu.

 

Mycie główki

Jeśli żel do mycia niemowlęcia przeznaczony jest również do jego włosków, mokra ręką lekko pomasuj głowę dziecka, a następnie polewaj wodą, uważając, by nie spływała po twarzy. Główkę umyj na samym końcu, ponieważ jej zmoczenie może zdenerwować dziecko - wtedy lepiej jak najszybciej zakończyć kąpiel. Wszystkie zabiegi w wodzie nie powinny trwać dłużej niż 10 minut.

 

Po kąpieli

Złap niemowlę pod paszkami, wyjmij z wanienki i ułóż na ręczniku. Leciutko dotykając, osusz całe ciało, a w szczególności fałdki, uszy i pachwiny. Posmaruj oliwką lub specjalnym balsamem, załóż pieluszkę i koszulkę. Pamiętaj o każdorazowym przemyciu pępka, dopóki kikut nie odpadnie.

Warto postarać się, by kąpiel stała się waszym codziennym, pełnym radości i czułości rytuałem. To bardzo ważne dla rozwoju niemowlęcia - zabawa w wodzie przypomina mu czas spędzony w łonie mamy, a delikatny dotyk rodziców zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i przekonuje o ich miłości.

Tematy: kosmetyki, kąpiel noworodka, akcesoria do kąpieli, kosmetyki dla dziecka, pępowina

Komentarze