Pierwsza kąpiel i kolejne – o czym pamiętać?

Największe wyzwanie w opiece nad noworodkiem? To oczywiście pierwsza kąpiel! Obawy z nią związane odczuwa wielu młodych rodziców – boją się, że dziecko wyślizgnie się z rąk, że zacznie płakać, że kikut pępowiny zostanie zalany… Spokojnie, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przeczytaj, jak przygotować się do tej ważnej chwili i o czym pamiętać podczas wszystkich kolejnych kąpieli.

Pierwsza kąpiel noworodka – dlaczego warto z nią zwlekać?

Pierwsza kąpiel nowo narodzonego dziecka zazwyczaj odbywa się w szpitalu. W zależności od standardów danej placówki dzieje się to albo w kilka godzin po przyjściu dziecka na świat, albo dopiero następnego dnia.

Chociaż każda mama pragnie, by dziecko zostało jak najszybciej umyte, to warto wiedzieć, że dla niego samego najlepsze jest… zwlekanie. Wszystko z powodu mazi, która pokrywa ciałko dziecka. Obecnie wiadomo już, że maź ta zawiera cenne substancje (np. laktoferrynę), które działają bakteriobójczo. Ponadto nawilża skórę dziecka, oczyszcza ją, a nawet działa antyoksydacyjnie. To właśnie z tych powodów Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby pierwsza kąpiel dziecka odbyła się po 24 godzinach od jego przyjścia na świat.

Podsumowując – jeszcze przed porodem warto dowiedzieć się, jakie praktyki higieniczne stosuje się w danym szpitalu i czy można opóźnić pierwszą kąpiel.

Pierwsza kąpiel w domu – dobra temperatura to podstawa

Niezależnie od tego, czy dziecko zostało wykąpane w szpitalu, w końcu przychodzi moment, że tego wyzwania muszą podjąć się rodzice – już bez wsparcia położnej czy pielęgniarki. To stresujące, ale bez obaw – przy znajomości kilku ważnych zasad zadanie to okaże się całkiem proste.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że dla komfortu psychicznego i fizycznego tak małe dziecko potrzebuje ciepła. Zbyt niska temperatura otoczenia lub wody szybko doprowadzą noworodka do płaczu. Temperatura otoczenia powinna wynosić około 24°C, a temperatura wody: 37°C. Tę ostatnią możesz sprawdzi najpierw za pomocą termometru, a potem dla pewności – swoim łokciem. Test „łokcia” wskazał, że woda jest po prostu ciepła? Zatem wszystko jest w porządku.

Jak trzymać noworodka w kąpieli?

Jedna z twoich większych obaw zapewne dotyczy sposobu trzymania noworodka. Na szczęście istnieje pewien sprytny chwyt, dzięki któremu dziecko z pewnością ci się nie wyślizgnie, a jednocześnie zostanie dokładnie umyte.

Głowę dziecka oprzyj swoim przedramieniu, około 5 cm od nadgarstka. Dłonią tej samej ręki obejmij rączkę dziecka – twój kciuki powinien znaleźć się nad ramieniem malca, reszta palców – pod paszką. Dziecko może swobodnie się rozglądać, nie zanurzając buzi, a ty za pomocą drugiej ręki możesz je spokojnie myć.

Uwaga! Bardzo ważne jest to, aby wkładać dziecko do wody, zaczynając od nóżek. Dzięki temu malec ma poczucie bezpieczeństwa – inaczej niż w przypadku, gdy niespodziewanie dotyka wody pleckami.

Najlepsze kosmetyki do mycia noworodka

Szukając najlepszych produktów do mycia noworodka, możesz spotkać się z informacją, że najwłaściwiej jest sięgnąć po emolienty. To hipoalergiczne produkty, które pomagają w pielęgnacji bardzo wrażliwej, delikatnej skóry – przede wszystkim skóry atopowej. Wydawałoby się, że rzeczywiście to najlepsza propozycja, jednak nie jest tak do końca.

Choć skóra każdego noworodka jest delikatna, to należy pamiętać, że nie każde dziecko wymaga specjalistycznej pielęgnacji – a taką jest mycie z użyciem emolientów. Dlatego na początek śmiało można sięgnąć po klasyczne produkty dla niemowląt (od 1. dnia życia). Dopiero gdy te się nie sprawdzą i skóra dziecka będzie wydawała się podrażniona albo przesuszona, można wdrożyć bardziej intensywną pielęgnację.

Uwaga! Określenie „klasyczne kosmetyki” nie oznacza jakichkolwiek produktów. Szukaj takich, które nie zawierają substancji zapachowych, barwników oraz konserwantów. Im bardziej naturalny jest dany żel czy krem, tym lepiej dla twojego bobasa.

Jak dbać o pępek podczas kąpieli noworodka?

Sen z głowy spędza rodzicom także wizja zalania kikuta pępowinowego podczas pierwszej kąpieli – zupełnie niepotrzebnie. Aby tak się nie stało, wlej do wanienki tylko tyle wody, aby brzuszek malucha nie był zanurzony. Jeżeli jednak woda dostanie się w okolice kikuta, to po prostu delikatnie go osusz za pomocą wacika, a następnie przemyj stosowanym przez siebie środkiem.

Ważne: jeżeli chcesz kąpać dziecko w specjalnym wiaderku, to zastanów się, czy nie lepiej wstrzymać się do czasu, aż kikut pępowinowy odpadnie. W przeciwnym razie oczekiwanie na ten moment może trochę się wydłużyć, nawet mimo regularnego osuszania kikuta.

Przeczytaj też: Czym jest lanugo u dziecka?

Kąpiel noworodka – codziennie czy co kilka dni?

Po pierwszej kąpieli z pewnością odetchniesz z ulgą – okaże się, że to wcale nie było takie straszne. Pytanie tylko, czy od tej pory myć maluszka codziennie, czy co kilka dni?

Jakie argumenty przemawiają za tym, by kąpać malucha codziennie? Przede wszystkim ogromne znaczenie ma zmycie potu i brudu z ciała, ponieważ często po zmianie pieluchy czy ulaniu mokre chusteczki nie zapewnią idealnej higieny. Wieczorem przed spaniem, by nie narażać skóry maluszka na czynniki drażniące, dobrze jest przygotować ciepłą kąpiel. Druga kwestia to rytuał, który daje znać dziecku, że zbliża się pora spania. Kąpiel rozluźnia i pozwala się wyciszyć oraz odprężyć. Jest to więc dokonały wstęp do wieczornej rutyny.

Z drugiej strony, przeciwnicy codziennej kąpieli wskazują na drażniące działanie kosmetyków, nawet tych przeznaczonych do delikatnej skóry dziecka. To prawda, że ich stosowanie w pierwszych tygodniach życia malucha może niekiedy prowadzić do uczuleń, suchej skóry i swędzenia. Wtedy faktycznie należałoby zrezygnować z codziennej kąpieli lub co drugi dzień obmywać malucha jedynie ciepłą wodą. Mimo wszystko, nawet jeżeli nie ma danego dnia pełnej kąpieli, jest konieczne umycie ciepłą wodą i wacikiem newralgicznych okolic, takich jak miejsca intymnie czy twarz. nie.

Zdania co do prawidłowej częstotliwości mycia noworodka są podzielone – nie tylko w gronie rodziców, ale także wśród lekarzy. Niektórzy twierdzą, że dobrze byłoby codziennie organizować kąpiel, inni – że może to być szkodliwe dla skóry noworodka. Decyzja należy zatem do ciebie albo… do samego dziecka. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że bez tej ważnej części codziennego rytuału niemowlę zwyczajnie nie może zasnąć.

Bibliografia

 
  1. Dembińska, „Pierwsze chwile z noworodkiem”, wyd. Oficyna 4eM, 2020
  2. „Pielęgnacja niemowląt. Przewijanie, kąpanie, karmienie”, opr. Zbiorowe, wyd. Olesiejuk, 2009
  3. Zawitkowski, „Mamo, tato, co ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju waszego maleństwa”, wyd. Szpak, 2010
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Paznokcie niemowlęcia – czym obcinać, jak pielęgnować?

 

Czkawka u noworodka – jakie ma przyczyny i jak pozbyć się czkawki?

 

Stopa końsko-szpotawa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Kiła wrodzona – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Rodzaje pieluszek – jakie pieluchy dla noworodka wybrać?

 

Zespół aspiracji smółki – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

 

Zespół Goldenhara – przyczyny, objawy, leczenie

 

Czy z płaskimi brodawkami można karmić piersią?