Pielęgnacja pępka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pępek to ślad po fizycznym połączeniu pomiędzy tobą i twoim dzieckiem. Na początku wystaje jeszcze z niego kikut pępowiny, który należy odpowiednio pielęgnować.

W pierwszych dniach życia pępek dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji
W pierwszych dniach życia pępek dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji

Po przecięciu pępowiny pozostaje po niej kikut. Na jego końcu w szpitalu zakładany jest specjalny zacisk. Mniej więcej po 10-14 dniach kikut odpada i pozostaje pępek.

 

 

Przemywanie spirytusem

Aby przyspieszyć odpadnięcie kikuta, należy smarować i przemywać kikut i okolice u jego podstawy spirytusem 70%. Roztwór spirytusu możesz zrobić samodzielnie lub kupić gotowy roztwór w sklepie z alkoholem. Jeżeli będziesz samodzielnie przygotowywać roztwór, kup spirytus 95% (dostaniesz w każdym sklepie spożywczym z alkoholem) i przygotuj według równania: 100ml spirytusu 95 % + 35,7ml wody = 135,7 ml spirytusu 70%. Jeżeli kupiłaś 250ml spirytusu 95%, ww. wartości pomnóż przez 2,5 i nie przejmuj się, jeżeli wlejesz troszkę mniej lub więcej wody.

Do przemywania okolic pępka najwygodniej jest używać patyczków higienicznych. Dzięki temu, że są one niewielkie, dokładnie i delikatnie przemyjesz okolice pępka. Pamiętaj, żeby po nasączeniu patyczka spirytusem przetrzeć raz kikut pępowiny i patyczek wyrzucić, a do kolejnego przemywania użyć nowego patyczka. Możesz także zakupić w aptece jednorazowe gaziki nasączone 70% spirytusem. Są one jednak sztywne i mało wygodne w użyciu, jeżeli chodzi o przemywanie okolic pępka.

 

Czekaj cierpliwie

Przemywanie spirytusem można wykonywać kilka razy dziennie, przy każdej zmianie pieluszki. Chodzi o to, aby wysuszyć kikut i spowodować jego odpadnięcie. Dlatego też staraj się nie moczyć pępka w kąpieli, nie smaruj także żadnym preparatem natłuszczającym lub nawilżającym. Smarowanie spirytusem jest dla dziecka bezbolesne. Nie należy nigdy odrywać lub urywać kikuta pępowiny, trzeba cierpliwie poczekać, aż sam odpadnie. Do tego czasu w taki sposób zakładaj pieluszkę (np. wywijając ją z przodu), żeby nie podrażniać i nie ciągnąć kikuta pępowiny.

Może zdarzyć się, że kikut się naderwie i pojawi się odrobina krwi. Nie przejmuj się tym, ale dalej delikatnie osuszaj to miejsce spirytusem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy pępek goi się prawidłowo, poradź się położnej środowiskowej.

Komentarze