Co robić, gdy noworodek ma katar?

Ocena: 2.5/5 Głosów: 9
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Katar u noworodka nie jest rzadkością. Nie zawsze oznacza poważną chorobę, ale zawsze wymaga szybkiej interwencji.

Fot. Shutterstock.com

Konsultacja: Anna Jaworska, lekarz rodzinny

 

Katar u noworodka może być spowodowany nie tylko infekcją, ale też np. zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu, alergią czy sapką (problemem z oddychaniem objawiającym się charakterystycznym sapaniem, wywołanym obrzękiem błony śluzowej nosa lub zaleganiem w nim resztek cofniętego pokarmu czy łez). Katar u noworodka zawsze wymaga naszej interwencji, bo dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze oddychać buzią, poza tym nadmiar wydzieliny powoduje problemy ze snem i pogarsza apetyt. Przede wszystkim jednak u najmłodszych niemowlaków szybko może rozwinąć się w zapalenie ucha lub płuc. Dlatego zacznij działać jeszcze zanim pokażesz malca lekarzowi (każdy problem zdrowotny u noworodków jest wart konsultacji).  

8 rzeczy, które możesz zrobić od razu

Uwaga! Żadnych leków nie podawaj dziecku na własną rękę. Zakaz dotyczy także kropli obkurczających śluzówkę nosa (mogą ją zniszczyć).

1. Porządnie wietrz pokój dziecka i staraj się utrzymać w nim temperaturę 21-22 stopnie. Chłodne i świeże powietrze ułatwia oddychanie.

2. Wsuń pod materac łóżeczka dziecka złożony duży ręcznik, tak by główka dziecka była wyżej.

3. Staraj się jak najczęściej przystawiać noworodka do piersi - choć na chwilę, by wypił kilka łyków  mleka. Dziecku karmionemu sztucznie możesz podawać więcej wody przegotowanej niż zwykle. Dzięki częstemu piciu wydzielina w nosie będzie bardziej rozrzedzona i łatwiej będzie ją usunąć.

4. Zakraplaj nos noworodka solą fizjologiczną (prosto z ampułki albo w aeorozulu), ale oszczędnie - około 1-2 kropelki do każdej dziurki nosa. Zewnętrzne jego brzegi warto czyścić patyczkiem higienicznym nasączonym solą fizjologiczną. Wydzielinę z nosa usuń gruszką z szeroką końcówką lub aspiratorem.

5. W usuwaniu wydzieliny z nosa pomaga układanie dziecka na brzuchu. Noworodek jednak nie umie jeszcze samodzielnie podnieść głowy, dlatego może leżeć w tej pozycji tylko chwilę, i to pod okiem rodzica. Najlepiej połóż go w tej pozycji na swoim brzuchu. Wtedy będziesz kontrolowała sytuację.

7. Posmaruj okolice nosa maścią majerankową, która delikatnie inhaluje, ułatwia oddychanie i ma działanie przeciwbakteryjne.

8. Pokrop kołdrę bądź ochraniacz w łóżeczku 2-3 kroplami olejku miętowego, sosnowego lub eukaliptusowego.

Sprawdź: Nawracający katar u dziecka

Tematy: alergia, infekcje, sapka, katar u noworodka

Komentarze