Jak wybrać imię dla dziecka

Ocena: 4.07/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wybór imienia dla dziecka niektórym rodzicom nie sprawia żadnego problemu, inni wciąż zmieniają decyzję, wahają się, mają mnóstwo pomysłów, ale i wątpliwości. Czym się kierować, nazywając swoje dziecko? Czy słuchać sugestii rodziny? Stawiać na oryginalność czy poddać się modzie?

Urzędnik może odmówić rejestracji imienia, które uzna za ośmieszające albo nieprzyzwoite.
Urzędnik może odmówić rejestracji imienia, które uzna za ośmieszające albo nieprzyzwoite.

Popularne czy rzadko spotykane? Po dziadku a może na cześć bohatera ulubionej powieści? Jeśli ty również, jak większość przyszłych rodziców, masz mętlik w głowie i wciąż nowe pomysły na imię dla dziecka, najlepiej spisz wszystkie, które bierzesz pod uwagę, i jak najwcześniej zacznijcie wraz z partnerem zastanawiać się nad wyborem tego jedynego. Oto, czym powinniście się kierować:

Czy imię pasuje do nazwiska?

Imię i nazwisko to nierozłączna para, dlatego zanim nazwiesz swoją pociechę, zastanów się, jak wymarzone imię współgra z nazwiskiem, które dziecko będzie nosić. Zazwyczaj lepiej brzmi krótkie imię z dłuższym nazwiskiem (Piotr Nowakowski) i na odwrót - jeśli nazwisko ma zaledwie jedną lub dwie sylaby, bardziej pasować będzie do niego dłużej wymawiane imię (Weronika Sas).

Sprawdź też, czy wybrane przez ciebie imię nie rymuje się z nazwiskiem ani nie tworzy z nim zabawnego połączenia: Marek Kaczmarek, Maja Czaja czy Donald Kaczor może i będzie brzmieć śmiesznie, ale tylko przez chwilę - w późniejszych latach dla dziecka takie imię i nazwisko może się okazać naprawdę dużym obciążeniem i powodem do wstydu.

I jeszcze jedna ważna rzecz - inicjały. Dzieci uwielbiają bawić się znaczeniem swoich imion i sprawdzać, co wyjdzie ze skrócenia imienia i nazwiska kolegów i koleżanek. Łatwo się domyślić, że Witek Cieśla nie polubi tej zabawy.

Oryginalność, ale bez przesady

Przestudiowałaś listę najczęściej nadawanych w Polsce imion? Nie chcesz, aby twoja córka miała w klasie 5 koleżanek nazywających się tak samo jak ona? Oryginalne imię sprawdzi się, o ile wybierzesz je rozsądnie - pozwoli wyróżnić się z tłumu, także w dorosłym życiu, sprawi, że człowiek je noszący będzie czuł się wyjątkowo. Z drugiej strony imię zbyt dziwne, takie, którego nikt nie zna albo które trudno wymówić może stać się przyczyną kpin, zawsze też będzie przyciągało uwagę, której dziecko może sobie wcale nie życzyć. Zanim więc nazwiesz pociechę Kleofas, Żywia lub Romualda, dobrze się zastanów.

Postaraj się też uniknąć połączenia bardzo oryginalnego imienia z równie niepospolitym nazwiskiem (Aurora Wawrzusiszyn wszędzie wzbudzi sensację) i odwrotnie - popularnego imienia z często spotykanym nazwiskiem (twoje dziecko raczej nie będzie chciało być Janem Kowalskim).

Wszystko w rodzinie

Chcesz nadać dziecku imię po ukochanej babci albo po sławnym w rodzinie pradziadku? To świetny pomysł - takie imię zawsze będzie ci się dobrze kojarzyć, a dziecku pozwoli identyfikować się z przodkami. Nie ulegaj jednak presji: jeżeli imiona babci Pelagii ani dziadka Alojzego nie przypadły ci do gustu, a mimo to bliscy nalegają, by upamiętnić ich, nazywając tak właśnie nowego członka rodziny, stanowczo wyraź swój sprzeciw; ostateczna decyzja i tak należy do ciebie.

A może w twojej lub partnera rodzinie nadaje się dzieciom imiona według określonego klucza, np. pierworodni synowie zawsze otrzymują imię po ojcu albo wybór ograniczony jest jedynie do imion biblijnych? Jeśli nie odpowiadają ci te zasady, kompromisem może okazać się nadanie dziecku dwóch imion - pierwszego według upodobania rodziców, a drugiego zgodnie z rodzinną tradycją (lub odwrotnie).

Jak nie można nazwać dziecka?

Zgodnie z zaleceniami Rady Języka Polskiego, a także z Ustawą o aktach stanu cywilnego nie wolno nadawać dzieciom imion, które:

  • Nie pozwalają określić płci dziecka (np. imię Zoe, Nike, Coco)
  • Są formami zdrobniałymi (Leoś, Aga)
  • Zawierają litery, które nie występują w polskim alfabecie (Alex, Roxana, Olivia)
  • Nie są przyswojone przez polszczyznę (Ann, Victor)
  • Są tożsame z nazwami pospolitymi albo geograficznymi (Dąb, Nuta, Florencja)
  • Są ośmieszające (Niunia, Żyraf, Jarzyna)

Powyższe zalecenia dotyczą imion dla dzieci narodowości polskiej i posiadających polskie obywatelstwo - USC może odmówić zarejestrowania dla nich imienia niespełniającego wymienionych norm. W przypadku dzieci z mieszanych małżeństw albo niemających polskiego obywatelstwa urzędnicy stosują inne zasady.

Pamiętaj, że imię zgłoszone w USC można zmienić w ciągu 6 miesięcy! Potem zmiana będzie już wymagała poważnego, racjonalnego uzasadnienia.

 

 

Tematy: płeć dziecka, imię dla dziecka, USC

Komentarze