Jak powinien wyglądać noworodek?

Tulisz w ramionach swojego noworodka, ale dziwi cię wygląd maluszka, który nie przypomina wcale słodkiego bobaska z reklam. Nie martw się – nie ma powodu do obaw, za kilka tygodni mały człowiek wypięknieje.

Twoje dziecko będzie zapewne wyglądało zupełnie inaczej niż sobie wyobrażałaś. Kształt jego głowy może wydawać się nieco dziwny, a ono samo może być pokryte białą, tłustą mazią płodową. Jego organizm nie funkcjonuje jeszcze dostatecznie sprawnie, możesz zatem zobaczyć na skórze przebarwienia, plamki. To normalne objawy, które prawdopodobnie znikną po upływie kilu tygodni. Jeżeli jednak coś cię niepokoi, jeszcze w szpitalu poradź się pediatry lub położnej.

Skóra

Maź płodowa . U wielu noworodków skóra pokryta jest mazią płodową. To tłusta substancja o konsystencji kremu, ochraniająca skórę dziecka w macicy. Zwykle widać ją w zagłębieniach fałdek - w pachwinach, na szyi, pod kolankami. Tuż po urodzeniu skóra zwykle jest też czerwona lub szara i pomarszczona, zwłaszcza na dłoniach i stopach (tzw. skóra praczki). U dzieci urodzonych po terminie porodu skóra jest pomarszczona mocniej - trzeba ją natłuszczać oliwką, wkrótce będzie gładka.

Meszek. Niektóre noworodki mają skórę pokrytą drobnymi włoskami, meszkiem, szczególnie widocznym na plecach, ramionach. Po około dwóch tygodniach meszek się wytrze.

Znamiona zwykle znikają po pewnym czasie. Mogą to być czerwone plamki (na powiekach, czole, karku), truskawkowe i sinawe plamki oraz tzw. myszki, które zostająca zawsze.

Niektórzy świeżo upieczeni rodzice zauważają, że skóra ich dziecka chwilę po porodzie jest tak delikatna jak aksamit, inni wyczuwają szczególny zapach ich maluszka.

Jakie problemy skórne najczęściej mają noworodki? Przeczytaj więcej!

Głowa

Zniekształcenie głowy. Twoje dziecko wykonało potężną pracę i pokonało bardzo trudną drogę, jaką jest kanał rodny, którą torowało sobie własną głową, stąd lekkie zdeformowanie jego czaszki przypominającej kształtem stożek. Połączenia między kośćmi czaszki (dwa ciemiączka) nie są jeszcze zrośnięte, dlatego kształt głowy maluszka jeszcze się zmieni (nastąpi to w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia).

Krwiaki na główce. Czasem na skutek parcia, pod wpływem dużego ciśnienia pojawiają się na głowie noworodka popękane naczynka krwionośne. Zanim minie kilka dni, powinny się wchłonąć.

Twarz

Mały człowiek może mieć opuchnięte oczy, spłaszczony nosek i ogólnie zmęczoną twarz, przypominającą twarz boksera. Spokojnie, to wynik porodu, zmiany te szybko się cofną.

Oczy. Po urodzeniu zawsze są niebieskie. Ich kolor ostateczny ustali się w przeciągu pół roku.

Zez jest częsty u noworodków i może pojawiać się regularnie w pierwszych miesiącach życia.

Wypryski . Na twarzy maleństwa mogą pojawić się krostki przypominające trądzik młodzieńczy. Ich wystąpienie uzależnione jest od krążących nadal w ciele dziecka hormonów mamy. Nie zdrapuj i nie wyciskaj ich, znikną same w ciągu kilku miesięcy, przemywaj je przegotowaną wodą kilka razy dziennie.

Ręce i nogi

Kolor. Mogą być sinoblade, dlatego że u noworodka układ krążenia jest jeszcze niedojrzały. Jeśli zmieni się pozycję dziecka, skóra powinna się zaróżowić.

Dłonie. Noworodki mają je zaciśnięte w piąstki - to prawidłowy objaw dobrego napięcia mięśni. Maluszki mają tuż po porodzie często długie paznokcie, którymi potrafią się mocno zadrapać. Delikatnie obetnij końcówkę paznokcia, wystającą poza opuszek palca.

Nogi. Naturalna ich pozycja to lekkie podkurczenie - wynik długiego przebywania w pozycji płodowej. W razie gdyby nóżki układały się na różnych poziomach, mogłoby to świadczyć o zwichnięciu stawu biodrowego.

Piersi

Mogą być nabrzmiałe, czasem nawet wycieka z nich mleko. To normalny objaw u obu płci, spowodowany działaniem hormonów matki, które przedostawały się przez łożysko do ciała dziecka. Obrzmienie powinno ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni.

Genitalia

Wydają się duże, zarówno u chłopców, jak i dziewczynek.

Dziewczynka może mieć niewielki wyciek z pochwy, będący wynikiem działania hormonów mamy.

Jądra chłopca mogą wydawać się wciągnięte w pachwinę. Mogą też być powiększone i zaczerwienione, moszna podobnie.

Jeżeli jakikolwiek z objawów cię niepokoi, nie wahaj się spytać o radę pediatrę albo położną pediatryczną lub środowiskową, która odwiedzi cię w domu kilka dni po porodzie.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Twoje prawa na porodówce

 

Skóra noworodka

 

Przerażeni i ciekawi, czyli o mężczyznach przy porodzie

 

Doula – kim jest i czym się różni od położnej? Jak zostać doulą?

 

7. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Na czym polega poród aktywny

 

Jak rodziły nasze mamy i babcie

 

Poród to walka rozumu z instynktem - wywiad