Co to jest skala Apgar?

Ocena: 4.59/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każdy noworodek zaraz po porodzie otrzymuje punkty w skali Apgar. Co to jest skala Apgar i na jakiej podstawie noworodkowi przyznawane są punkty?

Noworodek jest badany według kryteriów skali Apgar w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia
Noworodek jest badany według kryteriów skali Apgar w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia

Skala Apgar służy do określenia stanu noworodka zaraz po porodzie i w kolejnych minutach jego życia: 1., 3., 5. i 10. minucie. Wprowadziła ją w 1952 roku amerykańska lekarka, Virginia Apgar. 10 lat później zaś stworzono listę objawów, których nazwy zaczynają się od liter jej nazwiska. Dziecko może dostać minimalnie 0, a maksymalnie 10 punktów.

 

Appearance (wygląd skóry): 0 - sinica całego ciała, 1 - tułów różowy, sinica słoni i stóp, 2 - całe ciało różowe

Pulse (puls - liczba uderzeń na minutę): 0 - niewyczuwalny, 1 - poniżej 100, 2 - powyżej 100

Grimace (grymas - czyli reakcja na bodźce): 0 - brak, 1 - grymas twarzy, 2 - kaszel i kichanie

Activity (aktywność - napięcie mięśni): 0 - brak napięcia, wiotkość ogólna, 1 - napięcie obniżone, zgięte kończyny, 2 - napięcie prawidłowe, samodzielne ruchy

Respiration (oddychanie): 0 - brak oddechu, 1 - oddech wolny i nieregularny, 2 - głośny płacz

Suma punktów pomaga w ocenie ogólnego stanu noworodka:

  • 10-9 - noworodek w dobrym stanie
  • 8-7 - noworodek zmęczony porodem
  • 6-4 - zamartwica (stan niedoboru tlenowego) średniego stopnia (sina)
  • 3-0 - zamartwica ciężka (blada)

Moje dziecko dostało 6 punktów, czy mam się martwić?

Dziecko, które otrzymało w pierwszej minucie 7 punktów lub więcej, uznawane jest za zdrowe. Dzieci z mniejszą liczbą punktów nie są automatycznie uważane za chore lub upośledzone. Być może potrzebują po prostu dodatkowych zabiegów (podania tlenu, udrożnienia dróg oddechowych itp.), po których ich stan będzie prawidłowy. Jeżeli w ciągu 5 minut po porodzie stan dziecka nie poprawi się na tyle, żeby przyznać mu 7 punktów, lekarze mogą podjąć decyzję o kontynuowaniu pewnych zabiegów, poddać noworodka wnikliwej obserwacji i opiece, której zwykle wymagają dzieci z wadami serca lub problemami z oddychaniem.

Warto wiedzieć, że skala Apgar służy jedynie do oceny stanu noworodka zaraz po porodzie i do podjęcia decyzji o konieczności przeprowadzenia pewnych zabiegów. Liczba punktów w żadnym wypadku nie mówi nic o dalszym rozwoju dziecka. W przypadku niektórych porodów (takich jak cesarskie cięcie, porody przedwczesne lub skomplikowane) mniejsza liczba punktów jest wręcz normą i nie należy przesadnie się tym przejmować. Zawsze należy wysłuchać, co lekarz ma do powiedzenia, jakie są rokowania i jakim zabiegom będzie poddane dziecko.

Ile powinien ważyć i mierzyć noworodek? Tłumaczy neonatolog, Małgorzata Maj-Pucek:

 

 

Tematy: badanie noworodka, skala Apgar, noworodek, punkty w skali Apgar

Komentarze