Jak radzić sobie z bliźniakami?

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jaki wózek kupić? Jak karmić i kąpać dzieci? Co koniecznie robić ze zdjęciami maluchów i jak zsynchronizować dzieci – 14 rad doświadczonych mam.

Zawsze podpisuj dzieci na zdjęciu, bo potem będziesz miała problem z ich rozpoznaniem. Fot. Shutterstock
Zawsze podpisuj dzieci na zdjęciu, bo potem będziesz miała problem z ich rozpoznaniem.

W 2050 roku co druga ciąża będzie mnoga. Przyczyn jest wiele, m.in. późne macierzyństwo i coraz powszechniej stosowane sztuczne metody prokreacji (zapłodnienie pozaustrojowe, indukcja owulacji). - Tę opinię profesora Witolda Malinowskiego, specjalisty od ciąż wielopłodowych przytaczają autorki książki "Bliźnięta atakują" (Wydawnictwo Pascal) - Marta Kuligowska i Sandra Nowak (mamy bliźniąt) i serwują czytelniczkom pokaźny pakiet wartościowych rad, które mają pomóc rodzicom przetrać rewolucję, jaką są wieloraczki w domu. Oto najważniejsze zalecenia:

1. Wyprawkę dla dzieci warto mieć gotową dużo wcześniej. Niewiele ciąż bliźniaczych trwa 40 tygodni. Większość kobiet w ciąży mnogiej rodzi w 8., a często nawet w 7. miesiącu ciąży. Niekiedy ciężarne leżą w szpitalu przed rozwiązaniem. Aby uniknąć stresu, zacznij kupować niezbędne sprzęty i rzeczy dla bliźniaków dużo wcześniej. Czego będziesz potrzebować? Standardowej wyprawki razy dwa.

2. Aby domowy budżet udźwignął wydatki na dwoje dzieci, staraj się je rozłożyć w czasie. Pamiętaj, że nie wszystkie rzeczy musisz mieć po powrocie ze szpitala. Na przykład w pierwszych dniach, a nawet tygodniach noworodki mogą spać we wspólnym łóżeczku. Drugie łóżko dokupisz później, gdy minie pierwsza fala wydatków na dzieci.

3. W przypadku bliźniąt do kąpieli potrzebne są dwie osoby, bo niemowlęta należy kąpać osobno, zanim nie zaczną samodzielnie siedzieć. Tak więc w dni, kiedy jesteś z dziećmi sama, zrezygnuj z ich kąpieli, a jedynie przemyj je wilgotnymi chusteczkami.

4. Załóż specjalny zeszyt, w którym będziesz zapisywała wszystkie ważne informacje dotyczące dzieci: godziny posiłków; czas ich trwania; zjedzone porcje; które dziecko jadło z której piersi (to ważne by dziecko nie jadło wciąż w tej samej pozycji, na tym samym boku); kiedy zmieniałaś pieluszkę; kiedy robiły kupę itd.. Naprawdę przy dwójce dzieci trudno spamiętać te wszystkie informacje, a tym bardziej, jeśli karmisz lub przewijasz pociechy nocą. Warto też zawiesić na ścianie tablicę korkową lub magnetyczną, na której będziesz zostawiała istotne informacje, tj. terminy wizyt u lekarzy.

5. Mamy karmiące piersią potrzebują wygodnego krzesła i specjalnej poduszki do karmienia (w kształcie banana), która jest niezbędna zwłaszcza jeśli chcą karmić dwójkę dzieci jednocześnie. Zresztą mamy karmiące butelką też powinny z tego korzystać, bo one również sporo czasu spędzą pochylone nad dziećmi. Jeśli chcesz karmić dwójkę maluchów jednocześnie, ułóż je obok siebie na poduszce położonej na łóżku, usiądź po turecku i naciągnij tę poduszkę razem z dziećmi na swoje kolana.

Posłuchaj, co specjalista mówi o karmieniu piersią bliźniąt

 

6. Możesz zdecydować się na wózek specjalnie dla bliźniąt: podłużny (jeden przed drugim), podwójny (dzieci leżą w nim obok siebie) albo spinać dwa wózki klamrami. Ten ostatni patent sprawdza się podczas spacerów z drugim dorosłym - wtedy można wózki prowadzić oddzielnie, a poza tym łatwiej i lżej jest je znosić lub wnosić po schodach. Nie mówiąc już o tym, o ile wygodniej wkłada się je do samochodowego bagażnika. Sposób ze spinaniem wózków doceniają też mamy, których dzieci śpią w innych porach dnia, bo dzięki rozdzieleniu maluchów jeden nie budzi drugiego.

7. Do sklepowego wózka nie zmieścisz dwóch fotelików z dziećmi. Podczas zakupów należy więc brać dwa osobne wózki, co oznacza, że potrzebne są dwie dorosłe osoby. Jeśli wybierasz się na zakupy sama, wjeżdżaj do sklepu wózkiem z dziećmi i pakuj zakupy pod wózek lub do torby zawieszonej na jego drążku. Wcześniej jednak sprawdź, czy zmieścisz się z wózkiem między półkami sklepowymi oraz między kasami.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Jak sobie radzić z bliźniakami?

Tematy: karmienie bliźniąt, bliźniaki, ciąża mnoga, ciąża bliźniacza

Komentarze