Badanie słuchu noworodka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W Polsce od listopada 2002 roku prowadzone są powszechne przesiewowe badania słuchu u noworodków. Badaniami objęte są wszystkie noworodki. Słuch bada się najczęściej na oddziale położniczym, przed wypisaniem dziecka do domu.

Badanie słuchu noworodka jest bezbolesne i może być przeprowadzone nawet w trakcie snu dziecka
Badanie słuchu noworodka jest bezbolesne i może być przeprowadzone nawet w trakcie snu dziecka

Wrodzona głuchota powoduje upośledzenie rozwoju mowy. Zbyt późne rozpoznanie i leczenie niedosłuchu może prowadzić do zaburzeń rozwoju intelektualnego i wpływać na jakość całego życia. Rozpoznanie wrodzonego niedosłuchu lub głuchoty najczęściej ustalane jest dopiero w wieku 1-2 lat, czyli wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia w rozwoju mowy. Z największym opóźnieniem ustala się rozpoznanie w grupie noworodków.

Badanie obowiązkowe

Prawidłowy rozwój mowy jest przede wszystkim uwarunkowany istnieniem stymulacji (czyli docieraniem dźwięków) w pierwszych 6 miesiącach życia. Z tego też względu wprowadzono powszechne przesiewowe (czyli wykonywane u wszystkich dzieci) badania słuchu u noworodków. Zasadność istnienia programu badań przesiewowych argumentuje się tym, że wczesne rozpoznanie niedosłuchu lub głuchoty umożliwia wczesne rozpoczęcie leczenia (dobranie aparatu słuchowego, terapię logopedyczną, pomoc rodzinie), co pozwala na uniknięcie zaburzeń rozwoju intelektualnego i poprawienie jakości życia dziecka.

Jak wygląda badanie słuchu?

Badanie słuchu u noworodków wykonuje się odpowiednim aparatem, wprowadzając delikatnie końcówkę urządzenia do ucha dziecka. Jest ono całkowicie bezbolesne dla dziecka, które może spać w trakcie badania. Wynik badania jest natychmiast podawany przez urządzenie.

Jeżeli oddział nie dysponuje odpowiednim urządzeniem, badanie można wykonać w specjalistycznych ośrodkach związanych z leczeniem wad słuchu. Badanie jest bezpłatne.

Kiedy u niemowlęcia można podejrzewać niedosłuch? Mówi laryngolog:

 

Tematy: badanie noworodka, niedosłuch, niedosłuch niemowlęcia, badanie słuchu

Komentarze