ABC fotelików samochodowych

Ocena: 4.85/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak wybrać fotelik samochodowy dla swojego dziecka? W jaki sposób i gdzie montować fotelik w samochodzie, by prawdopodobieństwo urazu było najmniejsze? Które foteliki są najbezpieczniejsze? Poznaj odpowiedzi!

Fotelik po zamontowaniu w samochodzie musi być stabilny.
Fotelik po zamontowaniu w samochodzie musi być stabilny.

Bezpieczeństwo twojego dziecka w samochodzie zależy w dużej mierze od wyboru fotelika. Sklepy oferują ogromny wybór fotelików dla dzieci, jednak nie każdy nadaje się do użytku. To, że siedzisko ma homologację i że jest dopuszczone do sprzedaży, nie znaczy jeszcze, że jest bezpieczne. Jakie warunki winien spełnić fotelik, by zapewniał bezpieczeństwo twojej pociesze?

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Fotelik musi być dobrany do wagi dziecka, jego wzrostu i wieku. Dla niemowlęcia wybieramy fotelik z grupy 0+, czyli z przedziału do 13 kg. Musi on być montowany zawsze tyłem do kierunku jazdy. Kiedy mały człowiek kończy mniej więcej rok, zwykle przesiada się do fotelika z grupy I, czyli z przedziału wagowego 9-18 kg. W nim jeździ do ukończenia 3-4 lat, by następnie siadać w foteliku dla dzieci ważących 15-36 kg, czyli z grupy II-III. W Polsce obowiązuje nakaz przewożenia dzieci w fotelikach aż osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu.

Przy wyborze kieruj się także wynikami konkretnego modelu w niezależnych testach zderzeniowych, tzw. crash testach, np. ADAC, AA Trust, OEAMTC. Sprawdź, czy twój faworyt zyskał minimum ocenę 3. Jeśli natomiast osiągnął wyższą ocenę (4 lub 5), to dokonałaś dobrego wyboru. Testy zderzeniowe opierają się na bardzo restrykcyjnych procedurach badawczych.

Kiedy po sprawdzeniu wyników crash testów zdecydujesz się na dany fotelik, pójdź do sklepu i wraz ze sprzedawcą przymierz go w samochodzie. Warto sprawdzić w aucie kilka modeli - czasem zdarza się, że upatrzony fotelik po prostu nie mieści się w naszym samochodzie.

Ostatnim ważnym aspektem jest przeczytanie instrukcji obsługi fotelika, co wielu ludzi bagatelizuje. Zrób to, zanim kupisz fotelik.

Jak nauczyć się prawidłowo montować fotelik w samochodzie?

Przy zakupie fotelika poproś sprzedawcę o demonstrację prawidłowego montażu w aucie, a następnie zamontuj go sama. Poproś sprzedawcę o wskazówki i pomoc podczas mocowania fotelika w aucie, zawsze montuj go tyłem do kierunku jazdy. Pod żadnym pozorem nie instaluj fotelika z przodu, na miejscu pasażera obok kierowcy, jeśli z przodu jest poduszka powietrzna. W niektórych samochodach nawet wyłączenie poduszki przy gwałtownym hamowaniu podczas zderzenia bądź kolizji nic nie daje - poduszka i tak się otworzy. Dlatego najbezpieczniej przewozić malucha z tyłu auta.

Podczas montażu ani nigdy potem nie naruszaj konstrukcji fotelika. Nawet najdrobniejsza zmiana może spowodować niewłaściwe działanie fotelika, który nie w pełni ochroni dziecko w razie wypadku lub kolizji.

Pamiętaj, że fotelik po zamontowaniu musi być stabilny - nie może odchylać się w żadną stronę, gdy pociągniesz go ręką. Stabilność zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed ewentualnymi urazami podczas wypadku. Jeśli fotelik nie daje się sztywno zamontować, należy rozważyć kupno innego modelu.

Które miejsce w aucie jest najbezpieczniejsze dla dziecka?

Według specjalistów najbezpieczniejszym w samochodzie miejscem dla dziecka w foteliku jest miejsce pośrodku tylnej kanapy, o ile to miejsce wyposażone jest w trzypunktowy pas bezpieczeństwa, ewentualnie mocowanie isofix. Jeśli samochód jest wyposażony w zwykły pas biodrowy na środku tylnej kanapy oraz brakuje mocowania isofix, fotelik należy umieścić za pasażerem siedzącym z przodu. Kiedy zatrzymacie się awaryjnie na drodze, dziecko bezpieczniej będzie wyjąć z fotelika z prawej strony auta.

Które foteliki należą do najbezpieczniejszych?

Na to pytanie nie można podać jednoznacznej odpowiedzi - przemysł motoryzacyjny rozwija się, podobnie jak producenci akcesoriów dla dzieci rozszerzają i zmieniają swój asortyment. Aby dobrać właściwy model, przejrzyj wcześniej wyniki wspomnianych już crash testów.

Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że nie należy kupować fotelików ze styropianu, dostępnych w hipermarketach za kilkanaście złotych. To swoista atrapa fotelika, nie dająca dzieciom żadnej ochrony. W razie zderzenia fotelik się gnie, łamie i może jeszcze zranić malucha.

W czym nosić noworodka i jak wybrać fotelik samochodowy? Doradza położna:

 

 

Czytaj też: Gdzie najlepiej kupić wózek

Tematy: fotelik samochodowy, niemowlę w samochodzie, crash testy, montowanie fotelika samochodowego

Komentarze