5 pytań o sen noworodka

Ocena: 4.4/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ile czasu powinien spać noworodek? Czy tak mały człowiek odróżnia dzień od nocy? Jakie są najczęstsze zaburzenia snu? Przeczytaj, czego potrzebuje noworodek, by dobrze i spokojnie spać!

Po wyczerpującym porodzie dziecko będzie sypiać wiele razy w ciągu doby.
Po wyczerpującym porodzie dziecko będzie sypiać wiele razy w ciągu doby.

Noworodek przesypia tyle czasu, ile potrzebuje. Każde dziecko śpi swoim rytmem - jedne przesypiają nawet 5-6 godzin bez pobudek, a inne wybudzają się co pół godziny. Kłopotem rodziców są głównie zarwane noce i chroniczny brak snu przez kilka pierwszych tygodni życia dziecka. Wkrótce rytm ustabilizuje się, a maluszek zacznie rozpoznawać pory dnia i nocy.

Jak przygotować miejsce do spania?

Sypialnia to zwykle jedno z najważniejszych miejsc w domu, w końcu spędzamy 2/3 życia. Dlatego zaprojektowanie pokoju czy sypialni dla dziecka stanowi ważny element przygotowań do powitania maluszka po porodzie.

Zwolennicy osobnych pokojów dla poszczególnych członków rodziny wybiorą specjalny pokój, w którym dziecko będzie spać. Noworodki najczęściej lubią spać otulone kocykiem lub rożkiem - ciasne opatulenie przypomina im pobyt w macicy. Optymalne jest ułożenie maluszka w kołysce, łóżeczku bujanym, którego wnętrze warto uzupełnić ochraniaczem z materiału. Warto pomyśleć o sofie lub wygodnym fotelu, na którym mama będzie mogła karmić dziecko także w nocy.

Propagatorzy Rodzicielstwa Bliskości (z ang. Attachement Parenting) zdecydują się raczej na spanie z dzieckiem lub blisko niego. Dobrym rozwiązaniem jest, o ile warunki mieszkaniowe na to pozwalają, przystawienie łóżeczka dziecięcego do łoża rodziców. Dziecko jest na wyciagnięcie ręki, nie trzeba do niego wstawać, wyjmować z łóżeczka, wystarczy się do niego przybliżyć. Noworodki śpiące blisko rodziców cieszą się spokojniejszym snem i… wypoczętą mamą.

W każdym miejscu, gdzie śpi małe dziecko, musi być czyste powietrze, bez przeciągów, nie wolno tam też palić papierosów.

W jakiej pozycji powinien spać noworodek? Odpowiada neonatolog:

 

Czytaj też: Dzień czy noc, czyli dylemat niemowlaka


Ile czasu śpi noworodek?

Nie można podać ram czasowych snu, do których dostosowywałyby się wszystkie dzieci. Jeśli istnieją jakieś tablice z danymi dotyczącymi spania maluchów, to wartości w nich zawarte są uśrednione - każde dziecko ma inne zapotrzebowanie na sen i odpoczynek.

Przez pierwszych kilka dni wiele dzieci śpi bardzo dużo. Często dzieje się tak u noworodków po długim, męczącym porodzie, w którym zastosowano znieczulenie lub u których wystąpiła żółtaczka. Po tym okresie dziecko będzie prawdopodobnie sypiać wiele razy w ciągu doby przez kilka tygodni. Nie oczekuj od noworodka, że będzie spać całą noc, choć i takie śpiochy się zdarzają.

Czytaj też: Ile snu potrzebuje noworodek?


Jak się zachowywać przy śpiącym dziecku?

Fakt, iż dziecko śpi, nie zmusza wcale do chodzenia na palcach. Normalne odgłosy i domowe życie nie zakłócają snu w tak wczesnej fazie życia. Jeśli jednak domownicy będą się poruszać cichutko i porozumiewać się szeptem z uwagi na śpiącego noworodka, to przyzwyczają go do ciszy i potem dziecko będzie mogło spać tylko w takich warunkach.

Czytaj też: Jak zrozumieć kilkutygodniowe niemowlę?

 

Co zaburza sen dziecka?

Na tym etapie życia sen zakłócają zwykle tylko bodźce wewnętrzne. Noworodka budzi głód, pragnienie, zimno, ból, czkawka, kupka w pieluszce. Niekiedy wytrącają go ze snu mimowolne drgnięcia własnego ciała - mięśni czy kończyn.

Bodźce zewnętrzne czasem także mogą zakłócić sen małego człowieka, o ile nastąpi przerwa w ich dostarczaniu. Jeżeli noworodek np. zasypia przy włączonym radiu, obudzi się, kiedy radio zostanie wyłączone. Starsza siostra bawiąca się w tym samym pokoju nie obudzi noworodka, ale gdyby nagle gwałtownie wbiegła z okrzykiem na ustach do pokoju, wtedy maluszek z pewnością obudziłby się.

Czytaj też: Co zakłóca sen niemowlaka


Jak pomóc noworodkowi zasnąć?

Na ogół wystarcza uczucie sytości, by uśpić tak maleńkie dziecko. Jednak czasem trzeba dziecku pomóc. Istnieje kilka sposobów wyciszania noworodka:

  • Kołysanie, przytulanie. To wypróbowana metoda usypiania dzieci. Możesz kołysać je w ramionach, na rękach lub w długiej chuście wiązanej. Jeśli prawidłowo ją zawiążesz, będzie ci dużo wygodniej - odciążysz plecy i zyskasz wolne ręce, a maluszek będzie spokojniejszy.
  • Delikatne bujanie. Rytmiczne, delikatne bujanie w wózku bywa również skuteczną metodą usypiania. Gdy dziecko zaśnie, nie musisz go wyjmować i układać w łóżeczku, niech śpi w wózku.
  • Śpiewanie. Wiele mam śpiewa swoim nienarodzonym dzieciom, które po porodzie rozpoznają słyszane w czasie ciąży melodie. To stary, wypróbowany sposób na wyciszenie maluszka. Nie przejmuj się, jeśli fałszujesz, najważniejsze, że śpiewasz. Do repertuaru możesz włączyć kołysanki ze swego dzieciństwa, kolędy, pastorałki lub inne spokojne melodie.

Czytaj też: 6 błędów przy usypianiu niemowląt

Tematy: sen noworodka, usypianie, łóżeczko, Attachement Parenting

Komentarze