5 najważniejszych pytań o opiekę nad noworodkiem

Ocena: 2.81/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wróciliście z maleństwem ze szpitala i brak wam całodobowej opieki położniczej i pediatrycznej. W głowie pojawiają się pytania: czy damy sobie radę z tym kruchym i delikatnym człowiekiem? Jak właściwie opiekować się noworodkiem? Sprawdź, co nurtuje młodych rodziców!

Niektóre niemowlęta uspokaja ciepła kąpiel, masaż, łagodne bujanie, kołysanie, nucenie kołysanek.
Niektóre niemowlęta uspokaja ciepła kąpiel, masaż, łagodne bujanie, kołysanie, nucenie kołysanek.

Pierwsze dni i tygodnie spędzone z noworodkiem mogą być pasjonujące, ale także nieco przerażające. Odpowiedzialność za maleństwo i poznanie go jawią się jako niezwykle trudne zadania. Patrzysz na swoje dziecko i zastanawiasz się, jak zrozumieć jego potrzeby. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania świeżo upieczonych rodziców.

Kalendarz rozwoju niemowlaka - sprawdź, jak wygląda i co potrafi dziecko w 1. miesiącu życia.

1. Jak trzymać dziecko?

Tulenie noworodka w ramionach to wyjątkowe przeżycie. A jednak wielu rodziców czyni to z wielkim strachem i niepokojem, obawia się, że zrobi dziecku krzywdę. To normalne, mały człowiek sprawia wrażenie nieporadnego. Jednak w ramionach mamy czy taty maluszek czuje się dużo pewniej niż w łóżeczku, kołysce czy wózku. Noworodki lubią ciepło i bliskość mamy. Jeśli nauczysz się prawidłowo trzymać i nosić swoje dziecko, za kilka dni bez trudu i drżenia rąk będziesz je przewijać, ubierać i przytulać.

Oto kilka zasad:

  • noworodek ma bardzo słabe mięśnie szyi, dlatego zawsze podnosząc go, upewnij się, że główka jest dobrze podtrzymywana. Jedną dłoń umieść zatem pod szyją (na karku), a drugą w dole pleców.
  • unieś dziecko, podtrzymując główkę i plecy. Twoje ruchy muszą być płynne i pewne. Przy podnoszeniu pomaga łagodne mówienie do dziecka: mów, co w danym momencie robisz i co się stanie za chwilę.
  • oprzyj dziecko na przedramieniu lub ułóż tak, by jego główka spoczywała w zgięciu twego łokcia.

Unikaj nerwowości, podnoszenia głosu i szybkich ruchów, maluszki czują zdenerwowanie osoby dorosłej, brak pewności i bojąc się, zaczynają płakać.

2. Dlaczego ono tyle płacze?

Płacz jest pierwszym językiem dziecka, sposobem komunikacji ze światem. Zachowanie noworodka to seria reakcji na bodźce zewnętrzne, o których nic nie wie. Zanim przyzwyczai się do życia poza łonem matki, zachowuje się w sposób nieprzewidziany. Stąd też płacz, który nam wydaje się nie mieć żadnej przyczyny: maluch płacze, bo jest głodny/spragniony, ma mokro/ma kupkę, jest mu zimno/gorąco, chce się przytulić, być blisko mamy, poczuć jej zapach i bicie serca, coś go boli. Sprawdź 10 powodów płaczu niemowlaka!

Jeśli reagowanie na podstawowe potrzeby nic nie daje, a dziecko dalej płacze, spróbuj zawiązać go w długiej chuście tkanej - będzie czuł twoją bliskość, a ty zyskasz wolne ręce i trochę spokoju.

Niektórym niemowlętom pomaga ciepła kąpiel, masaż, łagodne bujanie, kołysanie, nucenie do ucha kołysanek.

3. Dlaczego tak często/dużo je?

Noworodki mają małe żołądki, dlatego potrzebują jeść często. Podawanie piersi na żądanie sprawia, że piersi produkują tyle mleka, ile potrzebuje dziecko. Pokarm mamy jest trawiony szybko, dlatego też szybko dziecko znów robi się głodne. Poza tym ssanie to wyczerpująca praca dla noworodka, dlatego nie dziw się, że przysypia przy piersi i poci się.

Uzbrój się w cierpliwość, przygotuj wygodny fotel, kilka poduszek, książki do czytania lub laptopa i po prostu karm.

4. Kiedy można wyjść z noworodkiem z domu?

Już nawet w 4.-5. dobie życia dziecka. W porze jesienno-zimowej przed pierwszym spacerem warto dziecko werandować na balkonie - ciepło ubrane przebywa na zewnątrz najpierw kilka minut, potem dłużej. Po kilku dniach w zależności od pogody (czy jest mróz, jak duży, czy pada śnieg, wieje silny wiatr) można wyjść na krótki spacer. Stopniowo czas przebywania na powietrzu wydłuża się.

5. Czy mogą do nas przychodzić goście?

Wielką przyjemnością jest przedstawienie dziecka rodzinie i przyjaciołom, ale musisz kontrolować sytuację. Jeśli nie czujesz się na siłach, by przyjmować gości, grzecznie odmów i poproś o odwiedziny za dwa tygodnie, kiedy poczujesz się lepiej.

Pamiętaj, aby wizyty trwały krótko, a co najważniejsze, by odwiedzający byli zdrowi i nie palili papierosów w mieszkaniu, w którym przebywa dziecko.

Sprawdź, jak zachować higienę w kontaktach z noworodkiem: czy dziecko może mieć styczność ze zwierzętami i kiedy w domu mogą pojawić się goście? Mówi położna:

 

 

Tematy: karmienie piersią, płacz niemowlęcia, noszenie noworodka

Komentarze