5 najczęstszych dolegliwości noworodka

Ocena: 2.78/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Na jakie dolegliwości najczęściej cierpią noworodki? Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w pierwszych tygodniach życia.

Noworodek może dostać czkawki podczas przebierania.
Noworodek może dostać czkawki podczas przebierania.

Noworodek może borykać się z dolegliwościami, które u niedoświadczonych rodziców wywołują niepokój. Spokojnie, zwykle są niegroźne. Istnieją też proste sposoby, by sobie z nimi poradzić.

Źle gojący się pępek

Kikut pępowiny odpada zwykle po kilku dniach lub 2-3 tygodniach, nie ma na to reguły. Jeżeli jednak zauważysz, że pępek nie goi się prawidłowo, np. pojawi się ropna wydzielina lub poczujesz brzydki zapach, skontaktuj się z lekarzem. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do zakażenia, a nawet rozwoju posocznicy czy zapalenia żył.

Jak zapobiegać powikłaniom?

Kikut pępowiny możesz bez obaw odgiąć i przemyć. Najlepiej przemywać gojące się miejsce roztworem spirytusu 70 proc. kilka razy dziennie, podczas każdej zmiany pieluszki. Pieluszkę zakładaj tak, by nie zasłaniała kikuta i nie utrudniała dostępu powietrza. A jeśli kikut się zmoczy się podczas kąpieli, dokładnie go osusz.

Kolka

Większość noworodków i niemowląt na nią cierpi. Kolka jelitowa pojawia się zwykle ok. 3. tygodnia życia dziecka, a mija w 3. miesiącu. Objawia się nieprzyjemnymi bólami brzuszka, maluch - zwłaszcza popołudniami i wieczorami - zaczyna płakać, podkurczając przy tym nóżki i prężąc się.

Specjaliści wyróżniają kilka przyczyn kolki - jest to m.in. połykanie powietrza podczas jedzenia i błędy w diecie karmiącej mamy. Kolka może też być jednym z pierwszych objawów nietolerancji laktozy.

Jak pomóc dziecku?

Sprawdź, czy dziecko dobrze chwyta pierś - jeżeli nie ma w buzi całej brodawki wraz z otoczką, wtedy połyka duże ilości powietrza, co może skończyć się atakiem kolki. Zobacz pozycje do karmienia piersią! Warto też zrewidować dietę: często zjadanie wzdymających, ostrych potraw skutkuje bólami brzuszka u niemowlęcia. Niektórym dzieciom pomaga ciepła kąpiel, położenie na brzuszku ciepłej pieluchy tetrowej czy masaż brzucha. Do masażu można wykorzystać chustę do noszenia, wiążąc ją w tzw. kieszonkę - rodzic ma wolne ręce i odciążony kręgosłup i masuje brzuszek dziecka. W wyjątkowo ciężkich przypadkach lekarze zalecają podanie preparatów przeciwkolkowych, np. Esputicon, Espumisan, Plantex czy Gripe Water.

Sapka

Odgłos przypominający chrapanie i słyszalny wtedy, gdy dziecko oddycha przez nos, to tzw. sapka - spowodowana jest zwykle wysuszeniem i obrzękiem śluzówki nosa. Oddychanie może również utrudniać zalegający w nosie dziecka kurz, resztki pokarmu i śluzu.

Jak pomóc dziecku?

Do nawilżania śluzówki nosa warto stosować sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej (np. Sterimar), a do oczyszczania nosa, zamiast popularnej kiedyś gumowej gruszki z długą końcówką, można użyć Fridy - aspiratora do nosa, który nie podrażnia obrzękniętej błony śluzowej. Przede wszystkim jednak należy zadbać o odpowiednią temperaturę w domu, optymalna to 20-21 stopni C.

Ulewanie

Niedojrzałe u noworodka mięśnie przewodu pokarmowego wciąż się rozwijają, dlatego na ich efektywną pracę trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Ulewanie jest objawem zupełnie normalnym u tak małych dzieci, o ile nie stanie się bardzo obfite i częste.

Jak pomóc dziecku?

Niemowlęta przestają ulewać około 6. miesiąca życia; do tego czasu pamiętaj, by nie kłaść dziecka od razu po karmieniu do łóżeczka - przedtem powinno mu się jeszcze odbić powietrze połknięte w czasie jedzenia. Jeśli jednak ulewanie pojawia się często i zaczyna cię niepokoić, udaj się do pediatry. Być może dziecko cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy.

Czkawka

Wiele noworodków po karmieniu lub w czasie przebierania dostaje czkawki. Taką reakcję może wywołać powietrze połknięte podczas ssania lub nagłe ochłodzenie ciała dziecka.

Jak pomóc dziecku?

Po karmieniu przypilnuj, by dziecku zawsze się odbiło, a gdy ubierasz noworodka, staraj się jak najszybciej założyć mu ubranko.

Czytaj też: Co robić, gdy noworodek ma katar?

Tematy: kolka, ulewanie, sapka, pępek noworodka, pepek noworodka

Komentarze