Pleśniawki u noworodka – przyczyny, objawy i leczenie pleśniawek u dzieci

Ocena: 2.46/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pleśniawki u noworodka wyglądem przypominają resztki mleka zalegające w jamie ustnej. Objawem pleśniawek u niemowlaka jest biały nalot na języku, choć plamki mogą wystąpić także na dziąsłach czy wnętrzu policzków. W leczeniu stosuje się leki przeciwgrzybicze, gdyż przyczyną choroby jest zakażenie grzybem Candida.

Fotolia

Jakie są przyczyny pleśniawek u noworodka?

 

Jak wyglądają pleśniawki u noworodka? Pleśniawki to zmiany w jamie ustnej, które przypominają resztki mleka. Charakterystyczny dla tej dolegliwości jest biały nalot na języku u dziecka. Pleśniawki u niemowlaka tworzą białe plamki na języku (biały język) i na błonie śluzowej jamy ustnej. Mogą one występować jako pojedyncze ogniska na języku, podniebieniu, dziąsłach oraz we wnętrzach policzków. Niekiedy zlewają się ze sobą zajmując, całą jamę ustną dziecka.

Przyczyną pleśniawek u dzieci jest zakażenie grzybami z rodzaju Candida albicans. Do infekcji dochodzi najczęściej w trakcie porodu, kiedy dziecko, przechodząc przez kanał rodny, ma kontakt z drobnoustrojem, który bardzo często tam bytuje.

 

Skąd się biorą pleśniawki u dziecka?

 

Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia pleśniawek u niemowlaka zakażonego wspomnianym rodzajem grzyba. Należy do nich przede wszystkim:

  • brak odpowiednich warunków higienicznych – do zarażenia może dojść w wyniku kontaktu dziecka z zakażonymi przedmiotami, innymi dziećmi lub zarażonymi osobami dorosłymi; najczęstszą przyczyną jest podawanie dziecku do buzi zanieczyszczonego smoczka;
  • zarażenie od matki – jeśli u matki karmiącej piersią rozwinęła się grzybica sutka.

Przyczyną grzybicy u dziecka skutkującej rozwojem pleśniawek może być także antybiotykoterapia. Antybiotyki niszczą bowiem również tzw. dobre bakterie, które chronią dziecko przez rozwojem infekcji grzybiczej.

 

Objawy pleśniawek – jak wyglądają pleśniawki u noworodka?

 

Pleśniawki w jamie ustnej dziecka mają charakter grudkowaty. Swoim wyglądem mogą nieco przypominać twaróg. Charakterystycznym objawem pleśniawek jest to, że podczas próby usunięcia białawego nalotu w buzi dziecka miejsce to staje się zaczerwienione, a nawet może krwawić.

Pleśniawki na języku wywołują dyskomfort i ból u dziecka. Pojawia się problem z brakiem apetytu u dziecka. W momencie przystawiania do piersi lub podawania butelki niemowlak zaczyna krzywić się i płakać. Staje się rozdrażniony, może mieć chrypkę oraz skłonność do wymiotów.

Mimo, iż pleśniawki nie są groźną dolegliwością dla dziecka, to rodzice powinni skontaktować się w tej sprawie z lekarzem pediatrą. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie pleśniawek, ponieważ infekcja grzybicza może zająć gardło, krtań, przewód pokarmowy, skórę a nawet cały układ oddechowy. W przypadku rozprzestrzenienia się zakażenia dziecko może słabo przybierać na wadze, może mieć problemy z połykaniem oraz kłopoty z oddychaniem. Są to oczywiście rzadkie przypadki, jednak należy pamiętać, że w zaawansowanym stadium zajęcia organizmu przez infekcję grzybiczą u dziecka leczenie jest znacznie trudniejsze.

 

Pleśniawki u dziecka – co robić? Co na pleśniaki u niemowlaka?

 

Aby skutecznie wyleczyć pleśniawki u dziecka, nie należy robić tego na własną rękę. Lekarz

w trakcie wizyty oceni, jaki jest stopień zaawansowania infekcji i przepisze odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze. Przeciwgrzybicze leki na pleśniawki pozwalają zatrzymać namnażanie się chorobotwórczych mikrobów oraz hamują ich rozprzestrzenianie się w organizmie malucha.

Jeśli dziecko karmione jest naturalnie, mama również powinna zostać objęta leczeniem przeciwgrzybiczym. Najczęściej lekarz zaleca, zarówno dziecku jak i mamie, taki sam preparat leczniczy. Bardzo ważne jest, aby ściśle stosować się do zaleceń specjalisty, gdyż np. przedwczesne odstawienie leków może prowadzić do nawrotu choroby. Leczenie pleśniawek u niemowlaka zwykle trwa około 7–10 dni.

 

Jak zapobiec pleśniawkom u niemowlaka?

 

W przypadku mam karmiących piersią szczególnie ważne jest częste i systematyczne przemywanie brodawek sutkowych ciepłą wodą. Należy robić to przed karmieniem i po karmieniu. W profilaktyce pleśniawek u niemowlaka istotne jest też dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przed każdym karmieniem.

Jeśli maluszek jest karmiony sztuczną mieszanką, należy regularnie sterylizować butelki i smoczki. Najlepiej jest wyrzucić wszystkie smoczki, z których dziecko korzystało w trakcie leczenia i po jego zakończeniu kupić nowe. Powinno się również sterylizować i wyparzać grzechotki i inne zabawki, które dziecko wkłada do ust. Szczególnie należy pamiętać o tym, aby nie oblizywać smoczka niemowlaka.

W trakcie trwania antybiotykoterapii należy podawać dziecku odpowiednie preparaty probiotyczne (po konsultacji z lekarzem), które pozwolą utrzymać florę bakteryjną jelit w dobrym stanie.

Komentarze