Rodzaje pieluszek – jakie pieluchy dla noworodka wybrać?

Szeroka oferta pieluch na rynku wbrew pozorom nie ułatwia wyboru, raczej dodatkowo go utrudnia. Spróbujmy uporządkować to, co jest na półkach i w sklepach internetowych.

Pieluchy dla noworodka

Pierwszym punktem na każdej liście wyprawki dla noworodka są pieluszki. Pieluszki towarzyszą dziecku przez 24 godziny na dobę w pierwszych miesiącach i latach życia. Ponieważ skóra noworodka ma największą powierzchnię w stosunku do jego masy ciała, trzeba szczególnie o nią zadbać.

Noworodek może się wypróżniać nawet kilkanaście razy dziennie, więc pieluszki zmienia się bardzo często.

Na rynku dostępna jest szeroka gama różnego rodzaju pieluch dla dziecka. Możemy wyróżnić m.in. klasyczne pieluchy tetrowe, pieluchy jednorazowe, pieluchy wielorazowe i pieluchy biodegradowalne. Które z nich są najlepsze dla noworodka?

Pieluchy tetrowe

Można postawić na obserwację zachowania dziecka i zdecydować się na używanie pieluch tetrowych, które należy zmieniać po każdym zmoczeniu, ponieważ w tetrze mocz jest blisko skóry i może ją bardzo szybko podrażnić. Zaletą takiego pieluchowania jest to, że rodzic szybciej uczy się rozpoznawać potrzeby dziecka.

Należy pamiętać, że dzisiejsza tetra jest cienka i produkowana raczej z przeznaczeniem na szmatki i podkładki. Warto więc poszperać i kupić pieluchy droższe, ale lepszej jakości, np. flanelowe lub muślinowe.

Zobacz też: Odparzenia u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

Pieluchy jednorazowe

Większość rodziców decyduje się jednak na pieluchy jednorazowe. To pieluszki w kształcie majteczek, zapinane na rzepy, które wyrzuca się po zużyciu. Zawierają w sobie bardzo chłonny wkład absorbujący w postaci kulek, które pod wpływem wilgoci zamieniają się w żel – mocz pozostaje w pieluszce, nie wydostając się na zewnątrz. Dzięki temu nie trzeba zmieniać pieluchy po każdym zmoczeniu, co jest nie do przecenienia podczas dłuższych wypraw albo spacerów zimowych bądź też w miejscach, w których nie ma przewijaków czy kameralnych miejsc do zmiany bielizny dziecku.

Jednorazówki można kupić nawet w bardzo małym rozmiarze dla wcześniaków, dla których standardowe „new borny” są zbyt duże i niewygodne. Wśród pieluch dla noworodków można znaleźć także krój z wycięciem na gojący się pępek.

Dzięki łatwości w użyciu i wygodzie dla rodziców jest to opcja bardzo popularna. Jednak nie wszystkich rodziców cieszy to, że w jednorazówce dziecko nie odczuwa wilgoci, ponieważ może opóźniać to naukę korzystania z nocnika – dziecko może nie kojarzyć faktu, że po zrobieniu siku jest mu mokro i nieprzyjemnie.

Wadą pieluszek jednorazowych jest fakt, że swój jasny kolor zawdzięczają wybielaczowi, który w połączeniu z superabsorbentem może być przyczyną uczuleń. Wtedy najczęściej zaleca się zmianę firmy lub rodzaju pieluch, np. na tetrowe lub nowoczesne wielorazowe.

Pieluchy wielorazowe

Nowoczesne pieluchy wielorazowe są w Polsce jeszcze mało popularne. Mają kształt majteczek, po zmoczeniu pierze się je w pralce z innymi ubraniami, po wysuszeniu znów zakłada dziecku. Są uszyte z tkanin naturalnych, na nie zakładamy dodatkowe otulacze uszyte z miękkiej i przepuszczającej powietrze dzianiny poliestrowej lub z czystej wełny. Przy pieluchowaniu nie trzeba używać kremów, ponieważ w naturalnych tkaninach, które umożliwiają dostęp powietrza do skóry, skóra dziecka nie miewa zwykle kłopotów z odparzeniami.

Występują także w rozmiarze one size – mają sprytną regulację, najczęściej na napy. Wystarczy kupić kilkanaście (najczęściej wystarcza ok. 15-20) pieluch i używać ich, dopóki dziecko nie korzysta z nocnika.

Pieluchy wielorazowe są dobrze wyprofilowane i dostatecznie szerokie, by nóżki noworodków i małych niemowląt były w pozycji żabki, co jest dobre dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych. Gdy dziecko nie leży na brzuszku ani nie jest w chuście, zadanie prawidłowego odwodzenia nóżek przejmuje pielucha. Powinna być więc dostatecznie szeroka między nóżkami i zachowywać swój kształt jak najdłużej.

Pieluszki wielorazowe to produkt idealny dla osób, którym zależy na życiu w stylu przyjaznym dla środowiska, z minimalizowaniem ilości śmieci.

Pieluchy biodegradowalne

Rodzicom, którzy chcą żyć w sposób ekologiczny, a zarazem nie chcą tracić wygody związanej z korzystaniem z jednorazówek, do gustu mogą przypaść jednorazowe pieluszki degradowalne. To pieluchy niebielone, z naturalnym, celulozowym absorbentem. Zwykle nie powodują odparzeń, a przy tym są chłonne. Ich opakowania również można kompostować. Żeby nie zaprzepaścić idei ekologii, po zabrudzeniu można taką jednorazówkę włożyć do biodegradowalnego woreczka.

Inne rodzaje pieluch

Nie warto robić zbyt dużych zapasów pieluch, ponieważ dzieci rosną bardzo szybko, zwłaszcza na początku. Jeżeli używa się pieluszek rozmiarowanych, szybko zmienia się je na większe. Do szybko rosnącego dziecka należy dokładnie dobierać pieluchy. Za małe są niewygodne, ponieważ powodują ucisk i dyskomfort. Za duże nie spełniają swojej roli i dziecko zamiast pieluszki moczy ubrania.

W rozmiarze od 7 kg wzwyż występują również pieluszki do pływania, zwane powszechnie kąpieluszkami. Nie można ich stosować zamiennie z pieluszkami na co dzień, ponieważ są tak skonstruowane, że zatrzymują tylko grubsze nieczystości. Nakłada się je jak majteczki, dodatkowo są bardzo kolorowe.

Dla dzieci starszych, które sprawnie chodzą i biegają, są też jednorazówki wkładane jak majtki, czyli wciągane na stojąco, również przez samego malca, który przecież nie ma czasu na czynności higieniczne, bo musi biec się bawić.

Wybór jest ogromny, łatwo znaleźć coś, co odpowiada nam najbardziej.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zespół Edwardsa – przyczyny, objawy, leczenie, przeżywalność

 

Pocałunek anioła – co to jest, jak wygląda, czy wymaga usunięcia?

 

Rozszczep podniebienia – przyczyny oraz leczenie rozszczepu wargi i podniebienia

 

Odruchy noworodka – rodzaje

 

Amerykańskie imiona żeńskie i męskie – czy można nadawać je dzieciom w Polsce?

 

Czy z płaskimi brodawkami można karmić piersią?

 

Zastój pokarmu – objawy, jak odblokować, jak długo może trwać?

 

Rzadko spotykane imiona dla dzieci – czy to dobry pomysł?