Zielone kupki niemowlęcia

Ocena: 4.4/5 Głosów: 39
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

O czym świadczy nietypowy wygląd niemowlęcych kupek? Czy zielone, śluzowate kupki sygnalizują problemy ze zdrowiem? Przeczytaj rady położnej!

Zielonkawy odcień kupy może byc skutkiem krótkiego naprzemiennego karmienia z obu piersi.
Zielonkawy odcień kupy może byc skutkiem krótkiego naprzemiennego karmienia z obu piersi.

Moja córka ma 7 tygodni. Od 2-3 tygodni zaobserwowałam, że jej kupki przestały być żółte a są zielonkawe, często ze śluzem i do tego bardzo rzadkie. Zauważyłam też kilka razy małe ilości krwi. Do diety nie wprowadzałam żadnych ciężkostrawnych produktów, a nawet jeśli coś takiego zjadłam czy też nie to kupka i tak jest zielonkawa. Waży 5100g. Trochę mnie to martwi, czy jest się czym przejmować? EliAngel

Na pytanie odpowiada M. Jungowska, położna:


Dzieci karmione wyłącznie piersią oddają od 4 do 15 stolców na dobę. Stolce wyglądem zwykle przypominają jajecznicę z drobnymi białymi kłaczkami. Jeśli chodzi o kolor stolców, to można obserwować ferię barw od złotego piasku do oliwki. Stolce mogą zawierać nieznaczną ilość śluzu, ale nie powinno w nich być świeżej krwi.

Zielonkawy odcień kupy może być skutkiem krótkiego, naprzemiennego karmienia z obu piersi (karmisz z jednej piersi, po 3 minutach dziecko zaczyna się denerwować - zmieniasz pierś; dziecko otrzymuje wtedy tylko mleko tzw. pierwszej fazy, bogate w laktozę, która jest cukrem i powoduje fermentację w jelitach - stolce zielenieją, mogą również byc strzelające - produkcja gazu).

Co do śluzu, powinno go być niewiele. Przyczyny większej ilości śluzu mogą być różne:

  • alergie (w Polsce najczęstszymi alergenami są: gluten, jaja, białko mleka krowiego)
  • infekcje

Jeśli w ciągu jednej doby dziecko odda więcej niż dwa stolce zawierające duże ilości śluzu (stolec wygląda jak galaretka) lub w stolcu pojawią się kłaczki świeżej krwi, trzeba pójśc do pediatry - najlepiej z dowodem zbrodni (pieluchę pakujemy w worek foliowy), żeby pediatra mógł się przekonać naocznie, o czym mowa.

Tematy: karmienie piersią, wypróżnianie niemowląt, kupki niemowlęcia

Komentarze