Zielona kupka u niemowlaka – od czego się pojawia i co oznacza?

Ocena: 4.84/5 Głosów: 41
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Rodzice niemowląt zwykle zwracają uwagę na kolor kupki dziecka. Dość częstą przyczyną ich niepokoju jest pojawienie się zielonych stolców. Chociaż takie zabarwienie kupki nierzadko wywołuje panikę, najczęściej nie świadczy o żadnej patologii. Od czego zależy kolor kupy niemowlaka? Kiedy zielona kupka u niemowlaka powinna budzić niepokój?

Fotolia

Kolor kupy niemowlaka 

 

Prawidłowy kolor stolca niemowlęcia zmienia się wraz z upływem czasu. Np. zielona kupa u noworodka, to smółka, czyli pierwszy stolec, z założenia ma ona ciemnozielony kolor, jest lepka i gęsta. W kolejnych dobach życia noworodek oddaje z reguły stolce o zielonkawym zabarwieniu. Po upływie pierwszego tygodnia życia stolce mają zwykle żółtawy lub musztardowy kolor. Pod wpływem kontaktu z powietrzem stolce naturalnie zmieniają swój kolor na zielonkawy wskutek utleniania.

Gdy do diety dziecka wprowadzane są nowe pokarmy, stolce mają prawo zmieniać swoje zabarwienie zależnie od spożywanych produktów. Naturalnym zjawiskiem jest zielonkawe zabarwienie stolca po spożyciu szpinaku czy czerwone po spożyciu większej ilości buraczków.

Kolor stolca zależy także od szybkości pasażu jelitowego – w przypadku szybkiego pasażu stolce są żółte, w przypadku nieco wolniejszego – zielonkawe lub brązowe.

Niepokój powinno wzbudzić z kolei: zabarwienie czerwone (w przypadku, gdy dziecko nie jadło nic, co mogłoby taki kolor spowodować), zabarwienie czarne, smoliste (pod warunkiem, że dziecko nie jest leczone preparatami żelaza), odbarwienie stolca (stolce białe).

 

Zielona kupka niemowlaka – przyczyny

 

Zielonkawe zabarwienie stolca często niepokoi rodziców i stanowi przyczynę zgłaszania się do gabinetów lekarskich. Rodzice często wiążą taki kolor kupy z zakażeniami czy innymi nieprawidłowościami ze strony przewodu pokarmowego, podczas gdy oddawanie zielonych stolców zwykle nie wiąże się z żadnymi zaburzeniami.

Zielony kolor stolca może być np. efektem utleniania pod wpływem kontaktu z powietrzem. Stolce o ciemnozielonym zabarwieniu, które często niepokoją rodziców, są też całkowicie prawidłowym objawem przy podawania preparatów żelaza. Ponadto zielony kał może być rezultatem zmian flory bakteryjnej po leczeniu antybiotykiem.

Zielony stolec u niemowlaka może zaniepokoić rodziców, gdy:

  • zawiera domieszki śluzu, krwi i/lub ropy,
  • dziecko ma inne objawy, takie jak: biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, zmiany skórne (może być to sygnał świadczący o alergii na białko mleka krowiego), zaparcie stolca (zielone kupy mogą świadczyć o zwolnionym pasażu jelitowym – objawem alarmowym powinno być oddawanie z wysiłkiem zbitych, twardych stolców), niedostateczne przyrosty masy ciała,
  • dziecko ma żółte zabarwienie powłok skórnych i białkówek oczu (czyli ma żółtaczkę).

 

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią

 

W trakcie karmienia piersią zarówno rytm wypróżnień, jak i kolor stolców u dzieci, jest bardzo różny. Jeżeli dziecko oddaje stolce bez wysiłku, dobrze przybiera na masie i nie prezentuje innych niepokojących objawów, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Kolor kupki dziecka może być różny w ciągu dnia i zależeć m.in. od charakteru karmień.

Jeżeli dziecko jadło mleko z piersi krótko i dostarczyło sobie głównie pokarmu wodnistego, kolor stolca zapewne będzie inny niż po dłuższym posiłku bogatszym w laktozę, która, fermentując, powoduje zielonkawe zabarwienie kupy.

 

Zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

 

Mleka modyfikowane wzbogacone są o żelazo – to sprawia, że kolor stolca może być zmieniony na czarny lub ciemnozielony. Tendencję do oddawania zielonkawych stolców mają także dzieci karmione hydrolizatami białek (tzw. mlekami hipoalergicznymi).

Zmianę koloru i zapachu stolca często można zaobserwować po wprowadzeniu do diety nowej mieszanki – jest to zupełnie naturalny objaw.

 

Zielone kupy u niemowlaka  kiedy do lekarza?

 

Podsumowując, zielone zabarwienie stolca u niemowlęcia, zarówno karmionego piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, w większości przypadków nie wiąże się z żadną patologią i, samo w sobie, nie jest wskazaniem do prowadzenia diagnostyki.

Niepokój mogą budzić zielone stolce u dziecka w połączeniu z innymi objawami – biegunką, zaparciem, zmianami skórnymi, zażółceniem skóry itd. Na podstawie całości obrazu klinicznego lekarz decyduje, czy istnieje podstawa do diagnostyki np. w kierunku alergii na białko mleka krowiego, w kierunku żółtaczek niemowlęcych itd.

 


 

Zobacz, co na temat zielonych kupek niemowlaka mówi położna

 

Pytanie:

"Moja córka ma 7 tygodni. Od 23 tygodni zaobserwowałam, że jej kupki przestały być żółte a są zielonkawe, często ze śluzem i do tego bardzo rzadkie. Zauważyłam też kilka razy małe ilości krwi. Do diety nie wprowadzałam żadnych ciężkostrawnych produktów, a nawet jeśli coś takiego zjadłam czy też nie to kupka i tak jest zielonkawa. Waży 5100 g. Trochę mnie to martwi, czy jest się czym przejmować?" EliAngel

 

Na pytanie odpowiada M. Jungowska, położna:


"Dzieci karmione wyłącznie piersią oddają od 4 do 15 stolców na dobę. Stolce wyglądem zwykle przypominają jajecznicę z drobnymi białymi kłaczkami. Jeśli chodzi o kolor stolców, to można obserwować ferię barw od złotego piasku do oliwki. Stolce mogą zawierać nieznaczną ilość śluzu, ale nie powinno w nich być świeżej krwi.

Zielonkawy odcień kupy może być skutkiem krótkiego, naprzemiennego karmienia z obu piersi (karmisz z jednej piersi, po 3 minutach dziecko zaczyna się denerwować zmieniasz pierś; dziecko otrzymuje wtedy tylko mleko tzw. pierwszej fazy, bogate w laktozę, która jest cukrem i powoduje fermentację w jelitach stolce zielenieją, mogą również być strzelające produkcja gazu).

Co do śluzu, powinno go być niewiele. Przyczyny większej ilości śluzu mogą być różne:

  • alergie (w Polsce najczęstszymi alergenami są: gluten, jaja, białko mleka krowiego),
  • infekcje.

Jeśli w ciągu jednej doby dziecko odda więcej niż dwa stolce zawierające duże ilości śluzu (stolec wygląda jak galaretka) lub w stolcu pojawią się kłaczki świeżej krwi, trzeba pójść do pediatry najlepiej z dowodem zbrodni (pieluchę pakujemy w worek foliowy), żeby pediatra mógł się przekonać naocznie, o czym mowa."

Tematy: karmienie piersią, wypróżnianie niemowląt, kupki niemowlęcia, kupka niemowlaka, wodnista kupka u niemowlaka, stolce niemowlaka, stolec niemowlęcia

Komentarze